Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Potrafię przyjąć porażkę, ale w równej walce
Jednym punktem konkurs na prowadzenie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób upośledzonych umysłowo wygrało Stowarzyszenie „Ważna Róża”. Drugą ofertę złożyło wyszkowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, którego przewodnicząca Urszula Mikołajczyk na ostatniej sesji rady powiatu zgłosiła wątpliwości natury prawnej i co do bezstronności niektórych członków komisji konkursowej. Jej przewodnicząca Teresa Trzaska oświadczenie radnej Mikołajczyk odebrała jako kolejny atak na siebie.
Konkurs na prowadzenie ŚDS zarząd powiatu ogłosił w listopadzie 2013 r. W skład komisji konkursowej weszli: Teresa Trzaska (przewodnicząca), Teresa Czajkowska (sekretarz), Krystyna Kurowska, Edyta Jarosz, Anna Przybyłowska, przedstawiciele organizacji pozarządowych: Anna Dziewulska (stowarzyszenie „Życzliwi Poszkodowanym”), Paweł Karsznia (Fundacja „Odkryj Pasję”), Grzegorz Kowalewski (spółdzielnia socjalna „SZRON”), Hanna Chmielewska (stowarzyszenie „Promenada”). Komisja, oceniając złożone oferty, brała pod uwagę planowane przez oferentów zasoby kadrowe (do 30 pkt.), rzeczowe (do 20 pkt.), „posiadane zasoby osobowe”, np. wolontariuszy (do 10 pkt.), doświadczenie i pozytywną ocenę zadań wcześniej realizowanych przez oferentów (do 10 pkt.), realność kalkulacji, „udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł” (do 10 pkt.), opis sposobu realizacji planowanych działań (do 20 pkt.).
 
Z naruszeniem prawa

Zdaniem Urszuli Mikołajczyk, o czym mówiła na sesji powiatowej 30 grudnia, określone przez zarząd kryteria oceny ofert nie uwzględniają wszystkich wymagań nałożonych przez Ustawę o działalności pożytku publicznego. W ogłoszeniu konkursu mówi się co prawda o doświadczeniu oferentów w realizacji zadań publicznych, ale nie w zakresie podobnym do prowadzenia ŚDS. Nie ma też zapisu dotyczącego potencjału organizacyjnego, „proponowanej jakości wykonania zadania, a także zgodności kalkulacji kosztów z zakresem rzeczowym zadania”. Zarząd powiatu uwzględnił natomiast „udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł”. – Taki wymóg może dotyczyć wyłącznie wspierania, a nie powierzania wykonywania zadania publicznego. Zapis ten jest sprzeczny z ustawą o działalności pożytku publicznego – przekonywała Urszula Mikołajczyk.
Nawiązała też do informacji prasowych, które ukazały się po rozstrzygnięciu konkursu, że „Ważna Róża” poszukuje psychologa, pedagoga, instruktora terapii zajęciowej i pracownika socjalnego. – Mam uzasadnione wątpliwości co do oceny komisji w zakresie zasobów kadrowych wykazanych w ofercie – kontynuowała.
W oświadczeniu Urszula Mikołajczyk nawiązała do konfliktu w radzie powiatu, którego ona jest jedną ze stron, drugą – Teresa Trzaska. W postępowaniu konkursowym jedna z radnych jest przedstawicielem oferenta, druga – przewodniczącą komisji oceniającej ofertę. To – zdaniem Urszuli Mikołajczyk – okoliczności mogące budzić wątpliwość co do bezstronności przewodniczącej. – Powinny uzasadniać wyłączenie z urzędu pani przewodniczącej komisji z udziału w postępowaniu – podkreśliła. Zwłaszcza, że wręcz pewny był udział w konkursie PSOUU, organizacji – jak mówiła jej szefowa – „mającej na naszym terenie największe doświadczenie w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną”.
– Nie będę odnosić się do pozostałego składu komisji konkursowej, w tym udziału przedstawicieli organizacji pozarządowych i wskazywać bliskich związków z wyłonionym oferentem i osobą, która ma być zatrudniona przez Stowarzyszenie „Ważna Róża” na stanowisku kierownika PŚDS. Kwestię tę na dziś pozostawiam do oceny im samym – dodała Urszula Mikołajczyk. – Zwracam również uwagę, że po raz pierwszy w historii ogłaszanych przez zarząd powiatu konkursach nie został określony skład liczbowy komisji konkursowej.
Podsumowując swoje wystąpienie, Urszula Mikołajczyk podkreśliła, że w jej ocenie uchwała o powierzeniu „Ważnej Róży” prowadzenia SDŚ „została podjęta w oparciu o procedurę przeprowadzoną z istotnym naruszeniem prawa” i wezwała zarząd powiatu do jego usunięcia.
 
Kolejne obraźliwe stwierdzenie

Teresa Trzaska, jak wynika z protokołów wcześniejszych posiedzeń zarządu powiatu, była przeciwna powierzeniu ŚDS organizacji pozarządowej. Jej zdaniem placówka powinna być prowadzona bezpośrednio przez samorząd. Nie kryła oburzenia oświadczeniem Urszuli Mikołajczyk: – Śmiem twierdzić, że to kolejna próba powiedzenia, że coś robię źle. Dokumentację konkursową parafował radca prawny; twierdzę, że błędów nie było.
Teresa Trzaska podkreśliła, że jest jedną z 9 osób wchodzących w skład komisji konkursowej, zasiadało w niej również 4 przedstawicieli organizacji pozarządowych – wszystkich, które się zgłosiły. Każdy oferent mógł uzyskać maksymalnie 100 punktów. By ofertę rozpatrywał zarząd – potrzebne było minimum 70. – Obie organizacje uzyskały powyżej 70 punktów, zostały podobnie ocenione i były rekomendowane zarządowi – relacjonowała przewodnicząca komisji konkursowej.
– Głosowanie nie było tajne, każdy podpisywał się imieniem i nazwiskiem. Oświadczam, że głosując nie miałam żadnego prywatnego interesu. To kolejne obraźliwe stwierdzenie wobec mojej osoby. Nie ma pani żadnych dowodów, że głosowałam niemerytorycznie – zwróciła się do Urszuli Mikołajczyk.
– Wskazałam przesłanki, które powinny panią wykluczyć z postępowania konkursowego. To są dwie różne rzeczy. Nie składam oświadczenia w stosunku do pani osoby – odpowiedziała radna Mikołajczyk.
Wsparł ją Waldemar Sobczak. – Pan, panie starosto, powinien mieć na uwadze te elementy, także wyniki kontroli w domu dziecka, zmianę statutu powiatu – zwrócił się do Bogdana Pągowskiego. – Żeby ten konkurs nie wzbudzał takich emocji. Zwłaszcza, że pani Teresa Trzaska jest również przewodniczącą komisji ds. wyboru nowego dyrektora domu dziecka. 
Starosta podkreślił z kolei, że mimo zmian w statucie, Teresa Trzaska w dalszym ciągu jest członkiem zarządu powiatu. Dziwił się też, że Urszula Mikołajczyk swoich wątpliwości nie zgłosiła wcześniej. – Obie oferty były podobne, stowarzyszenie „Ważna Róża” wygrało jednym punktem. Porażkę trzeba przyjąć z godnością – skomentował.
– Potrafię przyjąć porażkę, ale w równej walce – odparła Urszula Mikołajczyk.
 
Umowa podpisana 

Umowa na prowadzenie ŚDS przez 2 lata została podpisana ze Stowarzyszeniem „Ważna Róża” w piątek, 3 stycznia. W 2014 r. organizacja otrzyma na ten cel 480 tys. zł, wysokość dotacji w 2015 r. uzależniona będzie od środków, jakie powiat otrzyma z budżetu państwa.
– Konkurs jest rozstrzygnięty, trudno mi się teraz odnosić do oświadczenia pani Mikołajczyk. Podniesione w nim kwestie sprawdza radca prawny – krótko komentuje starosta Bogdan Pągowski.
SB



Środowiskowy Dom Samopomocy rusza w połowie stycznia
Do połowy stycznia ŚDS ma być umeblowany, a lista jego podopiecznych znana. Obecnie trwają ostatnie przygotowania, poprzedzające uruchomienie placówki. Kierownikiem placówki został Artur Laskowski.
Artur Laskowski był pracownikiem urzędu miejskiego, potem dyrektorem WOK Hutnik i redaktorem naczelnym „Wyszkowiaka”. Założył Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych WIATRAK oraz Wyszkowski Inkubator Pozarządowy SIĘ DZIEJE.  Przetarg na prowadzenie ŚDS wygrało Stowarzyszenie Ważna Różna, które Artura Laskowskiego zaproponowało na kierownika tej placówki.
ŚDS przyjmie 40 podopiecznych. Rekrutacja przebiegała poprzez gminne ośrodki pomocy społecznej, listy następnie trafiały do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Z uwagi na procedurę i wymagane dokumenty ostateczna lista nie jest jeszcze zamknięta, rekrutacja trwa. Dom ma mieć charakter centrum rehabilitacji, być sposobem na ciekawe spędzenie czasu podopiecznych, zaś ich opiekunom umożliwi np. podjęcie pracy.
– Będą mogli odpocząć, zaś uczestnicy zajęć zyskają nowe znajomości, zainteresowania, którymi będą mogli się pochwalić w domu, wypełnić nimi swój czas – tłumaczy Artur Laskowski. – Mam nadzieję, że będzie im się tu podobało, ich życie zyska nową jakość.
Otwarcie placówki musi poprzedzić nie tylko umeblowanie obiektu, ale regulamin organizacyjny i roczny plan pracy musi być wcześniej zaopiniowany przez wojewodę. Po tym dopiero można przyjmować podopiecznych, zawierać umowy z pracownikami. 
Według standardów 1 opiekun przypada na 5 podopiecznych. W ŚDS zatrudnionych będzie więc 8 osób: kierownik, psycholog, czterech terapeutów, pedagog, pracownik socjalny. Każda z nich będzie prowadziła zajęcia. Kilka osób czeka już na zawarcie umowy, z innymi prowadzone są rozmowy. 
W placówce mają działać pracownie: multimedialna, ceramiczna, krawiecka. stolarska, plastyczna i gospodarstwa domowego (gotowanie, sprzątanie). Będą prowadzone zajęcia sportowo-rehabilitacyjne i muzyczne. Artur Laskowski chciałby, by oferta zaciekawiła uczestników na tyle, by z chęcią uczestniczyli w życiu domu.
– Chcę wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wykorzystać umiejętności zaangażowanych osób, zarówno podopiecznych, jak i kadry – zapowiada.
E.E
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-01-11 20:13
~wwy
Pan Laskowski w początkowej fazie został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Hutnika, zdaje się że po kontroli tejże placówki zwolniony.(chyba coś tam nie grało?) Pytam dlaczego zostaje kolejny raz dyrektorem? To był konkurs, kto go przyjął?
2014-01-10 19:20
~JA
Przepraszam, ten komentarz miał być umieszczony przy innej dyskusji.
2014-01-10 17:50
~JA
Powalające, normalnie rencista weteran, pewnie z kumplami pod 18 dyskusje uskutecznia. Pisać to trzeba umnić, tak jak pić. Drogą administrator forum powinien takie wypowiedzi blokować
2014-01-10 16:23
~Do p. Mikolajczyk
Forumowicz ,,zwolennicy"zyczy,by otaczaly panią dobrzy ludzie.Miec w swoim otoczeniu dobrych ludzi do tego z pięknym sercem to wielki dar od Boga,ale w tym ważna rzecz, to samym Nalezy byc dobrym,życzliwym,uczynnym,sprawiedliwym.umiec kochać ludzi.Intrygi,niszczenie,zachlannosc pozbawia nas to co cenne.
2014-01-09 13:31
~Zwolennicy
Pani Mikołajczyk wierzymy w Pani idee niesienia pomocy tym najsłabszym. Prosimy walczyć, nie poddawać się. Życzymy wiele siły, cierpliwości i dobrych ludzi wokół.
2014-01-09 13:27
~Ja
ambitni faceci już dawno z Wyszkowa wyjechali, na stołkach został zaścianek.
2014-01-09 11:58
~Katolik
Jak dostać stanowisko w administracji publicznej? Bo ja tu czegoś nie rozumiem
2014-01-09 11:29
~.
Nie mam pewnosci, ze Wazna Róża to zwolennicy Nowosielskiego. Oni rozgrywają swoje interesy, tak z Nowosielskim jak i z Pągowskim
2014-01-09 10:03
~do rada
Mam wrażenie, że wszystko co wyczynia w starostwie zarząd to obrażanie inteligencji mieszkańców Wyszkowa. Roztropkom z Psl -u odbiła palma
2014-01-09 09:54
~do "."
Ambitny?!? Skoro taki ambitny to niech się w końcu oderwie od Wyszkowa i pokaże jak się robi karierę gdzieś indziej. Całe życie i wszystkie stanowiska dzieki rodzinnym koneksjom i układom. To tak wygląda życie po katolicku??
2014-01-09 09:52
~rada
O co jest ten spór. Mikołajczykowa należy do Wspólnoty i popiera burmistrza Nowosielskiego, Ważna Róża to zwolennicy burmistrza Nowosielskiego, mogli usiąść razem i porozmawiać a tak jest spór w rodzinie. A wciąganie w ten spór starosty i panią Trzaskę to obrażanie inteligencji mieszkańców Wyszkowa.
2014-01-08 23:14
~Ja
Pani Starosto! To była bardzo nierówna walka i w kuluarach wszyscy o tym wiedzą. Nieładnie, nie ten poziom.............
2014-01-08 23:11
~My
Pani Trzaska! Ze zdziwieniem przeczytałem, że Ważna Róża wygrała przetarg na prowadzenie nowego ośrodka dla niepełnosprawnych intelektualnie, a teraz dopiero umieszcza w gazetach anonse i poszukuje tą drogą kadry pracowniczej. Oznacza to, że przystępując do przetargu nie była w pełni przygotowana, a kadra tamtejsza będzie niemal z łapanki, bo przecież otwarcie za kilka dni. Mam również nieodparte wrażenie, że Ważnej Róży zależy jedynie na finansach, bo przecież stowarzyszenie to zajmowało się do tej pory ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo.
2014-01-08 23:01
~Ja
Zdaję się, że Artur Laskowski piastował już kilka funkcji w naszym mieście, nigdzie jednak nie zagrzał miejsca. Teraz chce objąć placówkę z niepełnosprawnymi intelektualnie, ciekawi mnie jak jest przygotowany fachowo do kontaktów z takimi ludźmi, bo z Burmistrzem nie mógł się dogadać?
2014-01-08 22:56
~Bety
Przykre, że tylko P. Mikołajczyk próbuje dbać o bezpieczeństwo niepełnosprawnych intelektualnie. Dla P. Starosty wszystkie drzwi w budynku, w którym umieścił 3 placówki z niepełnosprawnymi mogą być otwarte. ,,Strażak zarządził i koniec dyskusji". Przypominam P. Starosto, to Pan jest wybrany po to, żeby trudne problemy rozwiązywać, to Pan jest dla ludzi, a nie ludzie dla Pana.
2014-01-08 21:30
~.
Ale jest ambitnym facetem, żyjącym po katolicku..
2014-01-08 17:02
~hehe
Piastował tak zawzięcie, że wyszedł na tym, jak przysłowiowy \"Zabłocki na mydle\".
2014-01-08 16:57
~Mieszkaniec
Ten pan już chyba piastował funkcję dyrektora?
2014-01-08 15:30
~A.L.
Artur Laskowski, mieszkaniec Btańszczyka, ma współnego ze starostą Pągowskim proboszcza. A Arturowi skończyła mu się praca w "Sie dzieje"...
2014-01-08 13:56
~Mieszkaniec
Kto obejmie tekę dyrektora w tym projekcie?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa