POLICJA: Sto przestępstw mniej
W 2013 r. na terenie powiatu wyszkowskiego popełniono 2.163 przestępstwa, podejrzanych było ponad 900 osób. Doszło do 98 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 123 zostały ranne. Policja przeprowadziła ponad 7,5 tys. interwencji.
Z porównania roku ubiegłego i 2012 wynika, że przestępczość spada, na naszym terenie popełniono o ponad 100 przestępstw mniej. Do tego o 1,8% (do 67,5%) wzrosła wykrywalność. Na 934 podejrzanych wobec 848 skierowano wnioski o sporządzenie aktu oskarżenia; 21 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wśród podejrzanych było 32 nieletnich, którzy dokonali 64 czyny karalne.
1.179 przestępstw miało charakter kryminalny. W tym zakresie policja odnotowała znaczny spadek – aż o 340 czynów. Są wśród nich przestępstwa mające największy wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa: kradzieże, włamania, uszkodzenia mienia, rozboje, bójki i pobicia (patrz wykres). Funkcjonariusze ustalili 178 podejrzanych, 36 zostało zatrzymanych na gorącym uczynku.
W ubiegłym roku policja kładła nacisk na walkę z przestępczością narkotykową i gospodarczą. W 66 sprawach narkotykowych zatrzymano 34 podejrzanych, 381 gospodarczych - 53 podejrzanych.
Ruch drogowy
Policja wszczęła więcej niż w roku 2012 postępowań związanych z jazdą pod wpływem alkoholu. Zatrzymano aż 384 pijanych kierowców i 218 pijanych rowerzystów.
Mniej było natomiast wypadków drogowych (98). Na naszych drogach zginęło również mniej osób (16), mniej zostało też rannych (123). Liczba kolizji spadła z 654 do 603.
Policjanci ruchu drogowego odebrali 766 dowodów rejestracyjnych i 232 prawa jazdy. W sumie drogówka skontrolowała 12.355 osób, nałożyła 9.438 mandatów karnych.
Prewencja
Policjanci wydziału prewencji przeprowadzili 7.685 interwencji, wylegitymowali 17.525 osób. Na gorącym uczynku zatrzymanych zostało 276 sprawców. Wobec 205 osób skierowano wnioski o ukaranie, 2.408 zostało ukaranych mandatami (a ponad 2.700 pouczonych), głównie za wykroczenia drogowe, picie alkoholu w miejscu niedozwolonym, niszczenie mienia, zakłócanie porządku.
Patrole podwojono w gminach, gdzie nie ma posterunków policji: Zabrodzie, Brańszczyk i Rząśnik.
Wydział zajmuje się także przemocą w rodzinie. Wszczęto 135 procedur w ramach Niebieskiej Karty, w większości na terenach wiejskich. Przemocą dotkniętych było w sumie 181 osób, w tym 147 kobiet, 16 mężczyzn i 18 małoletnich. 90 osób znęcało się nad rodzinami, będąc pod wpływem alkoholu.
Profilaktyka
W 2013 r. wyszkowscy policjanci zabezpieczali wiele imprez, angażowali się w szereg akcji. Ruch drogowy prowadził m.in. działania „Prędkość”, „Pasy”, „Niechronieni”, „Bus”, „Trzeźwy poranek i wieczór”, „Bezpieczna droga do szkoły”.
Funkcjonariusze służb prewencji, a przede wszystkim zespołu ds. nieletnich i patologii przeprowadzili 212 spotkań z młodzieżą oraz 408 rozmów z pedagogami, rodzicami i nieletnimi. Sporządzili 80 wniosków i pism do sądów rodzinnych, zatrzymali 24 nieletnich będących pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Prowadzono m.in. działania „Wagarowicz”, „Nieletni”, „Bezpieczna drogi do szkoły”. Wiele mówiło się o bezpiecznym korzystaniu z Internetu i zagrożeniu narkomanią (o swoich doświadczeniach opowiadali podopieczni „Monaru”).
W ubiegłym roku wyszkowska policja zaprosiła mieszkańców na dwie debaty dotyczące bezpieczeństwa, młodzież – na II Mazowiecki Przystanek PaT.
opr. SB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!