Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA RZĄŚNIK: Jaka szansa na uzgodnienie studium?
Na sesji 30 grudnia Wojciech Zawartko z Pracowni Architektury i Krajobrazu w Ostrołęce przybliżył problemy związane z uzgodnieniem  Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Rząśnik. Wciąż nie udało się uzyskać uzgodnień z Zarządem Gospodarki Wodnej oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Na koniec stycznia powinien być przygotowany projekt studium do ponownych uzgodnień.
Przyczyna braku uzgodnienia  z Zarządem Gospodarki i Wodnej są tereny zalewowe.   
– Prawie połowa gminy w obecnie obowiązującym opracowaniu wyznaczona jest jako tereny potencjalnie zagrożone powodzią – mówił projektant Wojciech Zawartko – teren ten dochodzi aż pod sam Rząśnik (35% gminy). Na terenach zalewowych są bardzo ograniczone możliwości inwestowania i stąd problemy z uzgodnieniem z Zarządem Gospodarki Wodnej.  
Drugi problem stanowią uzgodnienia pod względem ochrony środowiska. Prawie cała gmina Rząśnik, dokładnie 78%, znajduje się  w Naturze 2000. Okazuje się, że to też stwarza wiele problemów.  – Należałoby się ograniczyć do tego, co do tej pory zainwestowano – wyjaśnił Wojciech Zawartko. – Dyrekcja Ochrony Środowiska zarzucała, że studium przewiduje zbyt duże tereny pod zabudowę. 
W związku z tym przeprowadzono drobiazgową analizę tego, co w planie jest przeznaczone pod zabudowę, co już zostało przeznaczone pod inwestycje, a następnie pod kątem złożonych wniosków.
Została opracowana nowa wersja studium, która stara się uwzględnić obydwa tematy. Jej autorzy czekają jeszcze na najnowsze opracowanie z zakresu gospodarki wodnej, z zakresu terenów zalewowych. – To się jedno z drugim wiąże, jak się teraz okaże, że coś trzeba będzie zmienić, poprawić pod względem terenów przeciwpowodziowych, trzeba to będzie zrobić. Na koniec stycznia powinniśmy mieć przygotowany projekt studium do ponownych uzgodnień i mam nadzieję, że tym razem to się uda uzgodnić – planuje projektant.
Przewodniczący Soliwoda przytoczył opinię, że w gm. Długosiodło można się budować, a w gm. Rząśnik nie.  
– Gmina Długosiodło też nie ma uchwalonego studium i dokładnie te same problemy  – odpowiedział projektant – tzn. oni  mają znacznie mniej terenów zalewowych. Natomiast, podobnie jak u nas w gminie, w Naturze 2000 największe zapotrzebowanie na tereny inwestycyjne. Wydaje mi się, że u was łatwiej uda się przygotować studium, żeby zostało uzgodnione .   
Wójt Paweł Kołodziejski przyznał, że przychodzą do niego osoby z pretensjami, choć jego zdaniem nieuzasadnionymi. – W momencie, kiedy objąłem stanowisko wójta, przystąpiłem do pracy nad tym planem. Skierowaliśmy od razu do uzgodnienia studium planu do Dyrektora Regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie. Było to 22 grudnia 2011 r., ale odmówił uzgodnienia – przypomniał. 
Wtedy gmina wysłała zażalenie, argumentując, że zakaz budownictwa na tym terenie spowoduje „katastrofalne skutki  dla rozwoju gminy; drastyczny  spadek cen nieruchomości”, „teren ten stanie się skansenem powiatu”, „spowoduje opuszczenie tych terenów przez młodych ludzi, zachwieje rozwój demograficzny, zablokuje napływ nowych mieszkańców, doprowadzi do likwidacji szkół oraz spowoduje konflikty społeczne miedzy samorządem a mieszkańcami gminy.”  Pociągnie też za sobą skutki finansowe – ograniczy wpływy podatkowe dla budżetu gminy
Sekretarz gminy Karol Kołakowski poinformował, że wiele wniosków o zmianę przeznaczenia tę zgodę uzyskało, dlatego tak długo to trwa.   – Gdybyśmy 35% gminy wyłączyli z budownictwa, w  Naturze 2000 w ogóle nie projektowali nowych terenów budowlanych, to studium byłoby dawno uzgodnione – dodał.
– Natura 2000 utrudnia procesy inwestycyjne, wydłuża, ale tylko w przypadku inwestycji, które są inwestycjami uciążliwymi – łagodził wójt –  natomiast działalności rolniczej nie ogranicza.
– Plan został uchwalony, zanim weszła Natura 2000 – przypomniał Wojciech Zawartko. –Można byłoby studium uzgodnić, ale na dobrą sprawę parę wniosków złożonych byłoby przyjętych, bo większość dotyczy terenów zalewowych albo zalewowych i chronionych przez Naturę 2000. Inaczej mówiąc, można uchwalić studium, które nie rozwiąże problemów gminy. 
– Rozwiązujemy problemy w miarę naszych możliwości – zakończył dyskusję wójt. – Współczujmy sobie, że żyjemy w takiej rzeczywistości. 
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-01-21 10:25
~wyborca
oni się nadają zatrudniać po cichu całe rodziny drętwych fachowców i doradców mutantów różnych a pismo jakieś dostaną to podobno trzeba im tłumaczyć z polskiego na ich poziom jedynie co im wychodzi to wszelkie podwyżki
2014-01-17 12:43
~www
ci włodarze z radą tego nie są w stanie przeskoczyć,to ich przerasta
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa