Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Jak komisja oceniła oferty?
Stowarzyszenie „Ważna Róża” – 81,22, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - 80,22 – to punktacja dziewięcioosobowej komisji oceniającej oferty w konkursie na prowadzenie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Część członków komisji oba podmioty oceniła na podobnym poziomie, ale nie zabrakło ocen skrajnie różnych: jedną organizację oceniających na 45, drugą – 100 punktów.
Konkurs na prowadzenie (w latach 2014 - 2015) ŚDS dla osób upośledzonych umysłowo ogłosił zarząd powiatu. Oferta ma być skierowana do 40 osób oraz ich rodzin. Tegoroczna dotacja wynosi 480 tys. zł.
W skład komisji konkursowej weszli: reprezentująca starostwo Teresa Trzaska (przewodnicząca), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – Krystyna Kurowska, Teresa Czajkowska i Anna Przybyłowska, dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Edyta Jarosz oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: Anna Dziewulska (stowarzyszenie „Życzliwi Poszkodowanym”), Paweł Karsznia (Fundacja „Odkryj Pasję”), Grzegorz Kowalewski (spółdzielnia socjalna „SZRON”), Hanna Chmielewska (stowarzyszenie „Promenada”).
Jak już informowaliśmy na łamach NW (w nr 1/2014), konkurs wygrało stowarzyszenie „Ważna Róża”. Wątpliwości natury prawnej i co do bezstronności niektórych członków komisji zgłosiła przewodnicząca PSOUU Urszula Mikołajczyk. Zwróciliśmy się więc do starostwa o udostępnienie dokumentacji komisji konkursowej. 
 
Szerokie plany

By uzyskać rekomendację komisji do dofinansowania, oferta musiała uzyskać minimum 70 punktów. Obie spełniły ten warunek. Komisja pozytywnie wypowiedziała się zarówno na temat zawartości merytorycznej ofert, jak i przedstawionych kalkulacji.
W swojej ofercie „Ważna Róża” planuje tworzenie w SDŚ pracowni terapeutycznych, organizację treningów różnego rodzaju umiejętności, zajęć rozwijających aktywność i ekspresję twórczą, edukacyjnych, wyjść studyjnych. Mowa jest o sięganiu po środki zewnętrzne i współpracy z innymi organizacjami, co gwarantuje m.in. współtwórca kilku tego typu przedsięwzięć (a teraz kierownik ŚDS – red.) Artur Laskowski.
Stowarzyszenie zakłada zatrudnienie na etatach: kierownika, 4 terapeutów, psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego oraz współpracę z księgową i wolontariuszami. Jak czytamy w ofercie: „Wzorcową realizację zadania przez Stowarzyszenie „Ważna Róża” gwarantować będą następujące osoby”: Jan Woźniak – prezes stowarzyszenia, Maria Ślubowska – zastępca prezesa, Bożena Rudzka oraz Artur Laskowski – kierownik SDŚ. „Dodatkowo przewiduje się zaangażowanie własnych zasobów kadrowych Stowarzyszenia „Ważna Róża”, w tym takich osób jak”: Barbara Wyszyńska, ks. Roman Karaś. „Ze Stowarzyszeniem „Ważna Róża” od lat współpracuje grupa wolontariuszy (…). W sumie jest to grupa ok. 100 osób ze szkół ponadgimnazjalnych z Wyszkowa (LO, ZS nr 2 i ZS nr 3).”
Jednym z punktów podlegających ocenie są deklarowane zasoby rzeczowe. W przypadku „Ważnej Róży” to samochody z homologacją do przewozu osób niepełnosprawnych, przeszkoleni i doświadczeni kierowcy. „W ramach dotacji na realizację zadania oraz finansowego wkładu własnego i ewentualnych dopłat osób, które na to stać, Stowarzyszenie zapewni dowozy do Środowiskowego Domu Samopomocy uczestnikom zajęć potrzebującym takiej pomocy” – deklaruje oferent.
Jako doświadczenie „Ważna Róża” wskazuje na blisko 20-letnią działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, wieloletnie prowadzenie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, somatycznie przewlekle chorych, prowadzenie usług transportowych, w tym dla niepełnosprawnych oraz realizację zadań publicznych zlecanych organizacjom pożytku publicznego. Jest też pracodawcą niepełnosprawnych.
 „Nie wszyscy są w stanie podjąć pracę zawodową, nawet w warunkach chronionych” – czytamy w ofercie „Ważnej Róży”.- „Osoby te do tej pory przebywały na stałe w domach lub korzystały z oferty warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez PSOUU. Jednak cel istnienia warsztatów jest nieco inny – obejmuje przygotowanie do życia w środowisku społecznym, w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w życiu, a także poprawę kondycji fizycznej i psychicznej w kontekście późniejszego podjęcia pracy zawodowej (…). Tymczasem wielu podopiecznych wyszkowskich warsztatów nigdy pracy zawodowej nie podejmie. ŚDS stworzy dla nich warunki do całodziennej aktywności. Zapewni możliwość utrwalania i wzmacniania umiejętności zdobytych podczas wcześniejszej wieloletniej edukacji (…). Rodzicom zaś pozwoli na chwilę odpoczynku, a może nawet podejmowanie aktywności zawodowej.” 
Z kolei wyszkowskie koło PSOUU w swojej ofercie kładzie nacisk na podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia, integrację społeczną, wieloprofilowe usprawnianie, aktywizowanie, zwiększenie poczucia własnej wartości, włączanie w życie społeczności lokalnej, wsparcie i pomoc rodzinom, inicjowanie tworzenia grup wsparcia, kreowanie pozytywnego wizerunku niepełnosprawnych, przeciwdziałanie stereotypom.
Zajęcia terapeutyczne miały by być realizowane m.in. w pracowniach wielofunkcyjnych, PSOUU założyło także prowadzenie treningów umiejętności społecznych i interpersonalnych, umiejętności i zaradności życiowej, rozwijanie umiejętności zagospodarowania wolnego czasu (zainteresowań lekturą czasopism i książek, audycjami radiowymi, turystyką, działalnością rekreacyjną), motywowanie do wychodzenia z domu; zajęcia rozwijające aktywność i ekspresję twórczą, reedukacyjne (utrwalanie wiedzy zdobytej w szkole); zajęcia indywidualne oraz grupowe o charakterze terapeutycznym (zebrania społeczności, prowadzenie gazetki, spotkania z ciekawymi ludźmi), integrację środowisk; wybory samorządu ŚDS; pracę zespołu wspierająco-aktywizującego.
Kadrę mieliby stanowić: kierownik, 4 terapeutów zajęciowych, psycholog, pedagog, fizjoterapeuta, pracownik socjalny (8,5 etatu). W zależności od potrzeb możliwa jest współpraca z innymi specjalistami (np. logopedą, rehabilitantem, pielęgniarką, osobami prowadzącymi zajęcia sportowe). Ponadto projekt zatrudnienia przewiduje także kadrę administracji (1,5 etatu i kierowca na umowę cywilnoprawną). PSOUU nie wpisało do oferty nazwisk, ale wykazało szczegółowe wykształcenie poszczególnych osób. Wśród gotowych do współpracy wolontariuszy PSOUU wymienia pracowników prowadzonych przez stowarzyszenie placówek, osoby odbywające praktyki studenckie i członków koła (tzw. wkład osobowy został oszacowany na 5 tys. zł).
PSOUU chciało udostępnić własne zasoby rzeczowe: program kadrowo-płacowy, atlas do ćwiczeń, kserokopiarkę, łóżko do masażu, bogatą ofertę biblioteczną WTZ. Zadeklarowało też częściowe wykorzystanie własnego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych.
W rubryce „Doświadczenie” stowarzyszenie wpisało prowadzenie dwóch stacjonarnych placówek: WTZ i OREW (wcześniej DCA) oraz realizację co roku od 2 do 4 zadań publicznych.
Nie bez znaczenia jest również dotychczasowa współpraca koła z rodzicami osób niepełnosprawnych. „Naszym atutem jest to, że w skład organu zarządzającego domem, tj. Zarządu Koła wchodzą również rodzice dzieci z niepełnosprawnością intelektualną zaangażowani społecznie w pracę Stowarzyszenia i prowadzonych placówek oraz dobra znajomość środowiska” – czytamy w ofercie.
Zarówno „Ważna Róża”, jak i PSOUU przewidziały również: promocję działań SDŚ i współpracę ze środowiskiem lokalnym, doradztwo i wsparcie osób, które nie zostaną przyjęte, pracę socjalną z uczestnikami i ich rodzinami, organizację imprez integracyjnych i wycieczek, kompleksowy program współpracy z rodzinami, wydawanie gorących posiłków.
 
Oceny

Jak wynika z dokumentacji komisji konkursowej, w sumie „Ważna Róża” otrzymała 81,22 pkt., PSOUU – 80,22 pkt., w tym:
• zasoby kadrowe (do 30 pkt.): „Ważna Róża” – 21,67; PSOUU - 24,45
• zasoby rzeczowe (do 20 pkt.): „Ważna Róża” – 17; PSOUU - 14,44
• zasoby osobowe, np. wolontariat (do 10 pkt.): „Ważna Róża” – 8,67; PSOUU - 7,22
• doświadczenie i pozytywna ocena poprzednio realizowanych zadań (do 10 pkt.): „Ważna Róża” – 9,44; PSOUU - 8,11
• realność kalkulacji (do 10 pkt.): „Ważna Róża” – 8,89; PSOUU – 8,11
• opis realizacji planowanych działań (do 20 pkt.): „Ważna Róża” – 15,55; PSOUU – 16,56
A tak oferty ocenili poszczególni członkowie komisji:
• przewodnicząca komisji Teresa Trzaska: „Ważna Róża” – 58, PSOUU – 52 (po podpisaniu kart przewodnicząca zmieniła punktację za zasoby osobowe, w przypadku „WR” zwiększając ją z 4 do 10, PSOUU - zmniejszając z 10 do 4)
• Helena Chmielewska: „Ważna Róża” – 99, PSOUU – 95
• Teresa Czajkowska: „Ważna Róża” – 95, PSOUU – 85
• Anna Dziewulska: „Ważna Róża” – 50, PSOUU – 95
• Edyta Jarosz: „Ważna Róża” – 85, PSOUU – 85
• Paweł Karsznia: „Ważna Róża” – 89, PSOUU – 65
• Grzegorz Kowalewski: „Ważna Róża” – 100, PSOUU – 45
• Krystyna Kurowska: „Ważna Róża” – 80, PSOUU – 100
• Anna Przybyłowska: „Ważna Róża” – 75, PSOUU – 100
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-01-28 23:49
~Zdziwiony
Jednym słowem doborową towarzystwo,zal tylko podopiecznych.B.W pamiętamy wszyscy i usługi dla szpitala wykonywane przez firmę. Jana W.Cena drzwi była tak horendalnie wysoka,ze nigdzie podobnych nie znaleziono.Ot swój swojego znalazł, czas pokaze co z tego wyniknie.A my będziemy wnikliwie sierzygladac.
2014-01-26 09:08
~ola
jak wyglada realnosc kalkulacji, oczywiscie
2014-01-26 09:01
~ola
jak wynika realnosc kalkulacji w wydaniu WR mozna wyczytac w artykule, ktory nie jest tutaj publikowany, polecam - i moze mi ktos wytlumaczyc skad sie wziely dane po przecinku?
2014-01-24 20:32
~ww
o panu Kowalewskim i jego firmie Szron rzetelną wiedzy zdobędziemy w Sądzie Pracy w Ostrwi i w P. I .P. w Ostrołęce
2014-01-23 23:03
~niezadowolony obserwator
"przewodnicząca komisji Teresa Trzaska: „Ważna Róża” – 58, PSOUU – 52 (po podpisaniu kart przewodnicząca zmieniła punktację za zasoby osobowe, w przypadku „WR” zwiększając ją z 4 do 10, PSOUU - zmniejszając z 10 do 4)" TROSZKĘ TO DZIWNE. Czy Ważną Różę prowadzi Jan W. znany przedsiębiorca i Barbara W. była dyrektor szpitala , która z osiołkiem po targowicy miejskiej chodziła i zbierała głosy na ......
2014-01-23 21:25
~Ja
Przykre, że takie konkursy odbywają się pod bokiem władz. Nic dziwnego, że zasługujemy tylko na miano zaścianka. Zalatuje nieco komuną i PZPR-em.
2014-01-23 10:14
~!!!
Dziwna histeria. Różnica w ocenie końcowej to jeden punkt czyli nic a gazeta wywleka protokóły i podnosi ciśnienie. Obie organizacje sympatyzują z Nowosielskim i chcą winę za przegranie zwalić na Trzaskową i Pągowskiego. Zwycięzca mógł być jeden. Zwyciężyła Ważna Róża i jak chce być wspaniałomyślna to niech weźmie do współpracy PSOUU. Pozdro.
2014-01-22 22:15
~A.L.
Czym wykazał się pan Karsznia,że jest w komisji? Zasobem kadrowym ważnej Rózy był pan laskowski, za to 24 punkty
2014-01-22 22:11
~A.L.
Pan Kowalewski w Szronie pracuje dzieki panu Laskowskiemu, który został kierownikiem ŚDP po wygraniu konkursu przez Wazną Różę. Czy cos was jeszcze dziwi?
2014-01-22 21:11
~czytelniczka
JAK W KOMISJI SĄ TAKIE OSOBY JAK PAN GRZEGORZ KOWALEWSKI BEZ ŻADNEGO WYKSZTAŁCENIA I POJĘCIA NAD CZYM GŁOSUJE TO NIC DZIWNEGO ŻE POTEM SĄ TAKIE WYNIKI
2014-01-22 20:27
~My
Wierzyliśmy w bezstronność, a tu takie klocki. Nawet p. Jarosz tak zachowawczo głosowała. No cóż będzie pracować na pierwszym piętrze, między jednymi, a drugimi. Z sąsiadami lepiej żyć w zgodzie! Poza tym ,,gdzie dwóch się bije....itp.\"
2014-01-22 20:22
~kolega
Nie trzeba być wielkim specjalistą, aby dostrzec beznadziejność tej z góry ustawionej komisji. Gdzie jakaś godność, nie wspomnę o podeptanym zaufaniu. Pani Przewodnicząca, Oj Pani Przewodnicząca! Oj!...............
2014-01-22 20:16
~Ja
Panie Grzegorzu Kowalewski! Trzeba być tragicznym ignorantem lub kompletnym analfabetą, żeby w taki sposób ocenić programy obu podmiotów starających się o prowadzenie PŚDS. Współczuję ,,Ważnej Róży" jeśli ma takich bezmyślnych popleczników.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa