Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


INTERWENCJA: Jakość naszej wody. Co pijemy?
Czy jakość wody płynącej z miejskiego wodociągu pogorszyła się? – zastanawia się nasza czytelniczka, patrząc na kamień osadzający się na urządzeniach codziennie używanych w każdym gospodarstwie domowym. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stanowczo zaprzecza. „Jakość naszej „kranówki” jest bardzo dobra” – odpowiada, powołując się na wyniki badań wody przeprowadzanych w zakładowym laboratorium.
„W ostatnim czasie (kilku miesięcy) zaobserwowałam, i sądzę, że nie tylko ja, pogorszenie stanu wody z wyszkowskich wodociągów. Jeszcze w ubiegłym roku Wyszków mógł się poszczycić jedną z lepszych wód wodociągowych w okolicy. Niestety, teraz zastanawiam się nad kupowaniem wody butelkowanej” – w liście do redakcji pisze pani Marta. – „Mój niepokój budzi ilość kamienia w wodzie z kranu. Po przegotowaniu wytrącają się bardzo duże ilości kamienia, który osadza się w czajniku, żelazkach, niszczy grzałki w zmywarce i pralce. Co się stało z naszą wodą, że jej stan tak się zmienił? Chodzi o kamień, bo w smaku woda się nie zmieniła.”
–  Wyszków od dawna szczycił się i dalej szczyci bardzo dobrą wodą wodociągową – odpowiada Małgorzata Augustyniak, specjalista ds. laboratorium PWiK. Woda pochodzi ze studni głębinowych z czwartorzędowych złóż. Jest czysta bakteriologicznie, skład chemiczny zgodny jest z normami sanitarnymi. Ponadnormatywne wartości związków żelaza i manganu usuwane są w procesie uzdatniania wody.
PWiK podkreśla też walory zdrowotne „swojej” wody. –  Twardość wody zależy od zawartości związków wapnia i magnezu. Im więcej tych związków zawiera woda, tym większa jest jej twardość i wtedy jest zdrowsza. Wapń i magnez mają pozytywny wpływ na pracę naszego organizmu, dlatego nie są usuwane w procesach uzdatniania – wyjaśnia Małgorzata Augustyniak. Nawet wody oczyszczane filtrami w gospodarstwach domowych dodatkowo mineralizuje się związkami wapnia i magnezu. 
Woda z wyszkowskiego wodociągu posiada naturalną twardość średnią do znacznej (zawartość związków wapnia i magnezu kształtuje się w granicach ok.320 mg CaCO3/dm3). –  Taka ilość związków wapnia i magnezu w wodzie powoduje w przypadku gotowania czy podgrzewania wytrącanie się tzw. kamienia kotłowego – kontynuuje specjalista ds. laboratorium PWiK. – Kamień z czasem osadza się w czajnikach lub na grzałkach i jest to zjawisko całkiem naturalne. Trzeba go okresowo usuwać np. przez wlanie do czajnika roztworu octu, pozostawienie go przez jakiś czas i wypłukanie. Kamień nie tworzyłby się tylko wtedy, gdybyśmy gotowali w czajnikach wodę demineralizowaną, czyli całkowicie oczyszczoną chemicznie, czyste H2O. Taka woda byłaby jednak szkodliwa dla naszego organizmu, ponieważ pozbawiona wszystkich związków naturalnych, wypłukiwałaby z komórek ciała potrzebne nam minerały. Proszę więc spokojnie gotować w czajniku naszą wodę wodociągową, natomiast do żelazek używać wodę tylko przegotowaną (częściowo zmiękczoną) lub destylowaną (częściowo oczyszczoną). Do pralek i zmywarek należy używać środków zmiękczających wodę.
Zdaniem PWiK zastępowanie „kranówki” wodą butelkowaną jest bezcelowe. –  Wody butelkowane jako zmineralizowane również posiadają swoją twardość – przekonuje Małgorzata Augustyniak. 
Skład wody w miejskim wodociągu stale monitoruje nie tylko samo PWiK, ale też sanepid. Wyniki badań za ostatni kwartał ubiegłego roku przedstawia tabela.
SB




 
 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-03-12 11:27
~Marlon
Woda w Wyszkowie jest bardzo dobrej jakości i można ją śmiało pić bez przegotowania. A duża ilość kamienia, to oczywiście związki mineralne które się osadzają podczas gotowania. Ta pani zamiast sprawdzić co to jest twardość wody, to wypisuje głupoty do gazety, że woda niedobra. Niech pani sobie zasmakuje wody w Warszawie.
2014-03-12 08:30
~Sławek
Problem tkwi nie w samej wodzie czy kamieniu lecz w rurach, do produkcji których używano wówczas m.in. AZBESTU!
2014-03-11 20:54
~Do Ja
Zaraz,zaraz,Chłoptasiu coś obiecywałeś.Pamiętamy twoje deklaracje o odśnieżaniu własną ręką zamiast ciężkiego sprzętu.
2014-03-10 12:54
~petent
Mpże woda w Wyszkowie nadaje się do użytku w gospodarstwie domowym . Pic wody z kranu nie polecam , sam tego nie robię ! Natomiast rozliczanie zużycia wody jest ogólnie bezmyślne i na szkodę mieszkańców. Ustawa o rozliczaniu wody wprowadziła patologie w systemie o jakiej się nie śniło Ponieważ ludzie płaca w rożnych terminach to na koniec rozliczanie tzw niedoborow odbywa sie poprzez dwukrotne obciazanie tych co za wode wogole placa. Rozliczajac niedobory nie bierze sie pod uwage faktu, ze ludzie powinni placic wg stanu licznika zamontowanego w lokalu. Te rzekome niedobory wliczane mieszkancy placa podwojnie , bo przeciez administracja nie analizuje kiedy dokonano odczytu wodomierza.Wiec za pewne ilosci wody pobierane sa podwojne oplaty.To samo dotyczy sciekow. Oczywistym jest w krajach cywilizowanych ze za wode i scieki mieszkaniec rozlicza sie z uslugodawca.
2014-03-10 08:09
~JA
Niczego nie deklaruje. A woda jest po prostu dobra.
2014-03-08 21:06
~do Ja
Nie pij tyle kranówki z wkładką bo po niej wszystkie zaśnieżone ulice Wyszkowa deklarujesz się odśnieżać własną ręką.
2014-03-07 16:52
~JA
Ja ją od dziecka piję prosto z kranu i nic się raczej nie zmieniła. Jest lepsza od byle jakiej wody butelkowanej. A kamień zawsze się odkładał.
2014-03-07 15:09
~Zajrzyjcie do książek z podstawówki
Czego wy chcecie od tej wody? Smaku i zapachu się w niej nie wyczuwa żadnego a minerały są rozpuszczone w wodzie bo są potrzebne człowiekowi do życia. Jakbyście powąchali tą NIEPRZEFILTROWANĄ przez grunt, przez tysiące czy nawet 2 miliony lat, tą świerzą, naturalną z Bugu to by wam się śniadanie zwróciło.
2014-03-06 16:20
~zyga
Jeżeli gaz, energia elektr i cieplna taka tania to dlaczego całe osiedla palą węglem i zatruwają otoczenie, że nie można oddychać. "Z"czy czytasz ze zrozumieniem artykuł czy tylko tytuł. A jak masz pytania to zwróć się do źródła, to co ma Ci odpowiedzieć voytek czy h2a.
2014-03-06 11:39
~wod
woda jest coraz lepszej jakości najlepsza sprawdź badania i wszędzie taka samej jakości, a więc i w Lucynowie i nie wiem czy oglądasz rachunki za gaz i energię
2014-03-05 20:02
~h2o
Woda coraz gorszej jakości i jak zwykle w nowym roku podwyżka.A co na to Rada nadzorcza - Mróz,Sobczak ...
2014-03-05 18:46
~z gulczewa
A co piją mieszkańcy Gulczewa Tulewa Krąg i Rybna. Czy woda a ujęcia w Kręgach jest też taka dobra. Pewnie nie skoro o tym cisza. Prosimy o pełną informację, Niepełna jest dezinformacją. Więcej szacunku mamy od gazowników i energetyków. I ceny u nich tak nie rosną
2014-03-05 18:19
~voytek
A co pija mieszkancy Rybienka Lesnego, Tumanku, Lucynowa? Czy rura, ktora pekla "pod Bugiem" zostala naprawiona?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa