Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


To nasz towar eksportowy (foto)
Jubileusz trzydziestolecia w sobotę 8 marca świętowała Rewia Dziecięcia Sylaba. W tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć przyjaciół zespołu, licznie przybyły również ekssylabianki, które wciąż są młode i w świetnej for-mie – tak jak „Sylaba”. – Największym sukcesem „Sylaby” jest to, że jesteśmy – zauważyła Irena Zdunek, prowadząca zespół od 30 lat.
Uroczystość prowadzili była sylabianka, pisarka Katarzyna Zyskowska-Ignaciak oraz dziennikarz telewizyjny Paweł Pochwała. Pierwsza część wieczoru  miała charakter wspomnieniowy. Po przerwie, w czasie której obecni zostali poczęstowani urodzinowym tortem, zespół zaprosił na swoja najnowszą premierę zatytułowaną „Sceny współczesne”.
- Spędziłam tutaj swoje dzieciństwo i to były piękne lata – wyznała prowadząca, przysłuchując się utworom, z którymi „Sylaba” zdobywała trofea na polskich i międzynarodowych scenach. Na ekranie były pokazywane ich dawne wykonania, jednocześnie tańczone w nowych aranżacjach na scenie. W ten sposób historia rewii została pokazana jako ciągła praca nad warsztatem i szukaniem inspiracji. Dziewczęta zatańczyły przeboje Sylaby: „Myszka Miki”, „Stonoga rock”, „Tarantula w dyskotece”, „Show must go on”, „Mam tam-tam”. Przypomniały znane i efektowne układy: góralski, do muzyki Michaela Jacksona czy do walca z filmu „Trędowata”. Wykonały również piosenki autorstwa Ireny i Zbigniewa Zdunków, m.in. „Retro”, „Muzyczna mafia”. Niespodzianką był występ ukraińskiego zespołu „Barvinok”, który również ma 30 lat, zaprzyjaźnionego z Sylabą, znanego już wyszkowskiej publiczności. Wystąpili również Magdalena Sztencel, Sylwia Smolińska i Daniel Chlibiuk z Fundacji Sztukmistrze z Lublina. 
Grupa trzydziestu ekssylabianek przygotowała dwa utwory. Jeden z nich napisany był specjalnie na ten wieczór, na scenie mamom towarzyszyły córki, kolejne pokolenie sylabianek. 
30-lecie Sylaby to nie jedyny jubileusz. Irena Zdunek, szefowa zespołu, obchodzi w tym roku 35-lecie pracy artystycznej. Wystąpiła z tej okazji z krótkim recitalem.  
Motywem przewodnim najnowszego premierowego spektaklu była współczesność, ze swoim pędem do nowoczesności, wszechobecnymi gadżetami technicznymi, konsumpcjonizmem, co sygnalizowały już tytuły utworów, m.in.: „Damy i pieniądze”, „Pieniądze”, „Technology”, „Masa i jednostka”. 
Po koncercie przyszedł czas na gratulacje, życzenia i kwiaty.  
– To już nie rewia, to instytucja w naszym mieście – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Dzięki Irenie Zdunek to nasz towar eksportowy, Wyszków jest kojarzony z profesjonalizmem i sztuką, kulturą. Jesteśmy bardzo wdzięczni i dumni z pani.
Kierujący zespołem „Barvinok” Luba i Piotr Bojkowie gratulowali Irenie Zdunek osiągnięć artystycznych. Mówili o przyjaźni łączącej obydwa zespoły. Wręczyli obraz, symbolizujący tę więź, opartą na sztuce i muzyce, przedstawiający dwa barwne ptaki: biało-czerwony i niebiesko-żółty. 
Gratulacje złożyli również m.in. starosta Bogdan Pągowski, kierujący Zespołem Pieśni i Tańca „Wyszków” Piotr Skawski, kapelmistrz Franciszek Józef Bieganowski.
– 30 lat w życiu każdego człowieka to jest kawałek czasu. Ja tych lat nie czuję – wyznała Irena Zdunek, wspominając początki działalności rewii i życzliwych jej ludzi, spotkanych w ciągu tego czasu. – Byłe sylabianki to główne bohaterki dzisiejszego wieczoru, one pracowały najciężej, im było najtrudniej. Największym sukcesem Sylaby jest to, że jesteśmy. 
Irena Zdunek złożyła specjalne podziękowanie urzędowi miejskiemu i Wyszkowskiemu Ośrodkowi Kultury  Hutnik, który jest jak „dom, który sprzyja, pomaga, chroni”, a także wszystkim dotychczasowym burmistrzom i dyrektorom WOK. Wyróżniła gości z Ukrainy, którzy mimo kryzysowej sytuacji w swoim kraju, przyjechali do Wyszkowa.
Medal z okazji 30-lecia Sylaby otrzymali: Elżbieta Pobiedzińska, Stanisław Marciniak, Aleksander Pałac, Zbigniew Zdunek, Stanisław Świadkowski, Władysława Deluga, Piotr Bojko i Uccio de Santis (osoby tworzące repertuar, wspomagające zespół i współpracujące z nim na polu artystycznym). Podziękowanie dla rodziców sylabianek odebrali w ich imieniu przedstawiciele rady rodziców, Grażyna i Jarosław Łojkowie, Eliza i Jarosław Chodkowscy. Wyróżnienia otrzymali: Mirosław Michalski, Bożena Decewicz, Krystyna Lalak, Bogumiła Zbrzeźna, Barbara Bernat, Danuta Rzempołuch, Mirosław Kowalski, Jan Hryniewicz, Andrzej Solarz, Irena Filipowicz, Józef Bułatowicz, Krzysztof Arbaszewski, Danuta Kowalewska i Zbigniew Jeż. Za szczególne społeczne działania na rzecz zespołu podziękowania otrzymali: Leszek Ciach, Barbara Deptuła i Bożena Michalak. 
Irena Zdunek podkreślała wielokrotnie, że zarówno kolejne premiery, jak i całokształt artystycznego wizerunku „Sylaby” są wynikiem pracy wielu osób; dziewcząt, instruktorów, rodziców, instytucji wspomagających. 
Za pomoc i wkład w przygotowanie najnowszej premiery podziękowała  swoim asystentkom ekssylabiankom – córce Katarzynie Błaszczak i Ninie Wilczyńskiej. Kostiumy przygotowały: Bożena Michalak, Irena Zdunek, Barbara Deptuła, Nina Wilczyńska i Katarzyna Błaszczak. O rekwizyty zadbała rada rodziców. Za przygotowanie wokalne odpowiedzialna była Irena Zdunek. Choreografię opracowały: Katarzyna Błaszczak, Irena Zdunek i Nina Wilczyńska. Scenariusz napisały i spektakl reżyserowały Irena Zdunek i Katarzyna Błaszczak. 
Na zakończenie wieczoru widzowie z zainteresowaniem obejrzeli film dokumentujący działalność zespołu, złożony z materiałów archiwalnych Telewizji Polskiej.           
Na widowni zasiedli:  wojewoda Jacek Kozłowski z szefową biura Anną Olszewską, komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, samorządowcy powiatu i gminy, dotychczasowi dyrektorzy WOK i przewodniczący rady rodziców Sylaby, Agata Kocińska z belgijskiej fundacji Children of Europe, przedstawiciel telewizji łotewskiej, gwiazda włoskiej sceny kabaretowej Uccio de Santis, kompozytor Stanisław Marciniak, reżyser Marian Pysznik, szefowa nagrań Polskiego Radia Elżbieta Pobiedzińska, kompozytor Aleksander Pałac, autorka tekstów piosenek Justyna Holm. 
E.E. 
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-03-19 09:43
~...
Chyba wam się coś pomyliło. Jak zwykle, czego nie dosłyszą to domyślą. Mąż Ewy to Paweł, nie Mateusz.
2014-03-16 20:17
~Putin
więcej o panu Mateuszu Piskorskim http://natemat.pl/94039,majdan-inspirowany-z-zewnatrz-byly-posel-samoobrony-mateusz-piskorski-ekspertem-prokremlowskiej-russia-today
2014-03-16 20:15
~Putin
To też towar importowy z Zabrodzia - mąż kandydatki PiSu w wyobrach na Wójta Gminy Zabrodzie mówi w rosyjskiej telewizji, że referendum na Krymie było uczciwe: https://www.youtube.com/watch?v=v_CU7sttSSQ
2014-03-12 20:02
~Alfons Deutschland
Fajne młode towary.
2014-03-09 23:14
~mrowa152
Pani Ireno - DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEST PANI WIELKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ewa i Kama
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa