Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


100 LAT LICEUM: Wieczór autorski Piotra Płochockiego (foto)
Obchody 100-lecia wyszkowskiego liceum to nie tylko liczne wydarzenia artystyczne i sportowe, ale też różnorodne wydawnictwa. Jednym z nich jest książka „Harcerze z liceum”. 7 marca w bibliotece miejskiej odbyło się spotkanie promocyjne z udziałem jej autora Piotra Płochockiego.
Autor (harcerz i instruktor wyszkowskiego hufca ZHP), w rozmowie z Grzegorzem Karpińskim (drużynowy 5 MDH „Osold”, działającej na przełomie lat 80 i 90), opowiadał o zbieraniu materiałów do książki, wielogodzinnych spotkaniach z dawnymi harcerzami i instruktorami, „podróżowaniu od człowieka do człowieka”. – Ta książka jest zlepkiem wspomnień. Na tym mi zależało – przyznał. 
Piotr Płochocki opisuje czasy pionierskie harcerstwa, nowe wzorce w latach 30., czasy okupacji, harcerstwo powojenne, odrodzenie ZHP i późniejszą HSPS oraz historię najnowszą. – Nigdy nie jest za późno. Zawsze zdąży się z kimś porozmawiać… Ale im szybciej, tym lepiej – dodał podczas wieczoru autorskiego.
Odkrywanie nieznanych faktów z historii naszego regionu jest prawdziwą pasją Piotra Płochockiego. Jego największe zainteresowanie budzi obecnie historia przedwojennego gimnazjum i wyszkowskiego harcerstwa. Zamiłowanie do harcerstwa ma i w sercu, i w genach. Do napisania książki o harcerstwie licealnym skłoniło go 100-lecie szkoły, której jest absolwentem. Poświęcił jej wiele czasu i zaangażowania. Podczas wieczoru autorskiego przyznał nawet, że postaci dla większości historyczne, dla niego stały się bohaterami dnia codziennego.
Książka „Harcerze z liceum” dostępna jest w zjazdowym internetowym Zakątku Pamiątek (www.100latlowyszkow.pl). – To jeden ze śladów, jakie zostawiamy w ramach obchodów 100-lecia wyszkowskiego liceum – zachęcała Elżbieta Borzymek, szefowa zjazdowej grupy wydawniczej.
Do nabycia jest również druga płyta z cyklu „Absolwenci grają i śpiewają”, która ukazała się w tym samym czasie co książka. Na wieczorze autorskim mogliśmy usłyszeć – wprowadzających w harcerski klimat – „Gawędziarzy” i „Kajtusie”. Na płycie znajdują się jednak utwory śpiewane nie tylko przy harcerskim ognisku, ale i na wielkich scenach. To doskonała propozycja dla miłośników muzyki nastrojowej, poetyckiej. – Czas płynie bardzo szybko. To już druga płyta, a my przygotowujemy już trzecią. Warto mieć tę płytę w domowym archiwum, warto mieć wszystkie nasze płyty – zachwalał szef grupy muzycznej Adam Szczerba. 
W nagraniu drugiej płyty wzięły udział różne pokolenia absolwentów liceum: Natalia Ponichtera (Lewandowska), Marta Foremniak, Karolina Wichlińska, Jolanta Grus, Beata Paruszewska (Sasin), Joanna Adler (Matey), Katarzyna Ponichtera, Anita Skibińska (Paluszak), Anna Chmielak (Mikołajczyk), Anna Mrozowska, Agnieszka Jezierska (Chmiel), Marta Rucińska (Koziołek), Ilonę Roguską, Klaudię Ambroziak, Agatę Conversano (Bielecką), Małgorzatę Trybalską, Bogusława i Ryszarda Morków, Irenę Zdunek (Jeż) i Katarzynę Błaszczak (Zdunek).
Szczególne podziękowania za pomoc w wydaniu książki otrzymał wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, który odpowiedział na zaproszenie organizatorów wieczoru autorskiego. Książka ukazała się również dzięki wsparciu gminy Długosiodło, płyta - gminy Rząśnik.
         SB 
 
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-03-11 08:31
~JS
Podziwiam - to co robi Piotr jest bardzo ważne dla naszej "Małej Ojczyzny"
2014-03-10 10:50
~Czytelnik
Piotrze, zrobiłes kapitalną robotę. Świetnie napisana i zilustrowana publikacja. Absolutnie lektura obowiązkowa każdego szanującego się Wyszkowanina.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa