Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Stare i nowe kierunki w szkołach
Zarząd powiatu zatwierdził zawody i kierunki kształcenia na rok szkolny 2014/2015. Kierunki kształcenia w większości będą kontynuowane. Dwie placówki poszerzą ofertę o nowe typy szkół.   
W I Liceum Ogólnokształcącym zaplanowano sześć pierwszych klas. W Zespole Szkól nr 1 w Wyszkowie  powstaną trzy pierwsze klasy liceum ogólnokształcącego, jedna wielozawodowa klasa zasadniczej szkoły zawodowej oraz pięć klas technikum: budownictwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych, cyfrowych procesów graficznych i hotelarstwa. Zespół Szkół nr 2 kontynuuje liceum o profilu bezpieczeństwo publiczne (2 klasy), zasadniczą szkołę zawodową elektryczną (1 klasa) oraz technika: elektryczne, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, logistyczne, spedytorskie, organizacji reklamy, informatyczne, pojazdów samochodowych, handlowe i mechaniczne (dwa ostatnie wracają po przerwie). 
 
Szkoły specjalne
Klasy i specjalności w dwóch szkołach specjalnych (w Brańszczyk i w Wyszkowie) zależą od liczby dzieci oraz treści ich orzeczeń (wskazania, stopnie niepełnosprawności). Planowane są klasy przysposabiające do pracy oraz specjalności zasadniczej szkoły zawodowej (kucharz, fryzjer, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, pracownik obsługi hotelowej).
 
Zabrodzie i Długosiodlo:  nowe typy szkół
Dwie szkoły od kilku lat borykają się z rekrutacją. Są to szkoły w Zabrodziu i Długosiodle.  Po naborach zazwyczaj podnoszą się głosy na temat przyszłości obu placówek, jednak zarząd nie podjął w tej sprawie wiążących decyzji (a powinny były zapaść do końca lutego). Obydwie placówki postanowiły poszerzyć ofertę edukacyjną. Nowe propozycje pozytywnie zaopiniowali  komisja oświaty oraz zarząd powiatu. Gdyby wnioski złożono w ubiegłym roku, subwencje na uczniów wpływałyby od września, a będzie dopiero od stycznia 2015 r., więc przez kilka miesięcy pełne koszty poniesie powiat (prawdopodobnie może otrzymać ich zwrot). 
W Długosiodle będzie rekrutacja do klasy I technikum, łączącego kierunki agrobiznesu i handlowego (warunek – minimum 14 osób na specjalność) oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Działa w niej też liceum ogólnokształcące i szkoła policealna (technik administracji i opiekun medyczny) dla dorosłych.
Szkoła znajduje się w budynku należącym do gminy, która do tej pory użyczała go powiatowi bezpłatnie, a teraz wyszła z propozycją poprowadzenia placówki. Wnioskiem wójta na ostatnim posiedzeniu zajmowała się składająca się z radnych powiatowych komisja oświaty. – Trudno nam się ustosunkować, bo w jednozdaniowym wniosku nie ma żadnego uzasadnienia – relacjonuje przewodnicząca komisji Marzena Dyl. Komisja w głosowaniu negatywnie ustosunkowała się do wniosku. 
Przewodnicząca zapewnia też, że radni nie mają woli likwidowania placówki. –  Szkoła zamyka się w swoim budżecie – dodaje wicestarosta Zdzisław Bocian. – W skali roku subwencję przekracza o 10–15 tys. zł. Zainwestowaliśmy w budynek sporo pieniędzy. Zresztą nie ma powodu, by powiat pozbywał się swoich zadań, a jednym z nich jest prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych.
Z kolei ZS w Zabrodziu postawił na wykształcenie ogólne, zamierza otworzyć klasę liceum ogólnokształcącego. – Komisja była jednomyślna, by dać szansę, ale pod warunkiem, że klasa będzie liczyła co najmniej 20 osób – mówi Marzena Dyl.
ZS tradycyjnie prowadzić będzie też nabór do technikum żywienia i usług gastronomicznych, klasy zasadniczej szkoły zawodowej, zaś dorosłym oferuje liceum ogólnokształcące i szkołę policealną o specjalności opiekun medyczny.
 
ZS nr 3: LO i technikum 
W Wyszkowie działają też szkoły, których nie prowadzi powiat. W tym roku Zespół Szkół nr 3 oferuje miejsca w czterech pierwszych klasach liceum ogólnokształcącego (matematyczno-informatyczno-przyrodnicza, lingwistyczno-humanistyczna, sportowa i społeczno-ekonomiczna) oraz dwóch technikum (informatyczne i ekonomiczne/organizacja reklamy). 
 
ZDZ CK: projektowanie i stylizacja odzieży
Centrum Kształcenia w ZDZ również postawiło na nowości. Wśród pięciu klas technikum ma być jedna o kierunku technologia odzieży, czyli stylizacje i projektowanie strojów. Pozostałe technika: usług fryzjerskich, obsługi turystycznej, organizacji reklamy i cyfrowych procesów graficznych. Będzie też klasa liceum ogólnokształcącego, specjalność psycholo-giczno-pedagogiczna.  
E.E., SB 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-03-26 07:13
~do ucznia
warunki do nauki są w każdej szkole i tej w Zabrodziu i w Długosiodle jak i tych w Wyszkowie, a do matury nikt cię nie przygotuje to znaczy nie nałoży ci łopatą do głowy - trzeba włożyć minimum wysiłku w naukę i czytanie, a nie zrzucać winę na nauczycieli, że nie przygotowują do matury - a czy to trzeba jakichś specjalnych przygotowań???? wtedy maturę zdasz
2014-03-25 23:33
~Absolwent
Ja skończyłem informatykę ale koledzy z innych szkół nie mieli tyle szczęścia. Z poziomu pytania Przyszłego Studenta wnioskuję, że będzie mu bardzo ciężko w każdej szkole. Trzeba będzie solidnie popracować. Wiadomo, że z maturą możesz studiować na każdej uczelni. To już zależy tylko od ciebie.
2014-03-25 21:02
~Przyszły student
Na którą uczelnię mogę zdawać po maturze w Długosiodle i Zabrodziu ?
2014-03-23 15:00
~Rodziice
Biorąc pod uwagę warunki jakimi dysponuje szkoła w Zabrodziu, jeśli nie będzie przepełnienia klas, które proponuje Powiat, nauka w tym miejscu może być naprawdę komfortowa i prowadzić do niezłych efektów. W znanych nam dotychczas pomiarach tych efektów brakuje porównania z jakiego poziomu uczniów faktycznie startują poszczególne szkoły średnie i jaki postęp w stosunku do tego poziomu uzyskują. Myślę że w takim porównaniu Zabrodzie może wypadać bardzo dobrze. Warunki nauki w mniej liczebnych klasach powinniśmy traktować normalnie i do takich dążyć a nie jak do tej pory traktować jako luksus. Najpierw przepełnia się klasy a potem ma się pretensje do uczniów, że się nie uczą, korzystają z używek itd. W małej szkole i klasie uczeń jest pod pełną kontrolą bo tu każdy jest znany nauczycielom z imienia i nazwiska. Zastanówmy się nad tym czy mniejsza ilość uczniów w klasach to problem, czy może tylko możliwość zapewnienia im normalnych warunków nauki i normalnego nadzoru? Zamiast skupiać się na ekonomii w szkołach i dostosowywaniu do dostępnych pieniędzy, zastanówmy się do czego ta ekonomia doprowadziła i jaki ma wpływ na efekty? Dzisiejsi rodzice mogą to z łatwością porównać. Zamiast zwiększać środki przypadające na ucznia dostosowujemy ilość uczniów do dostępnych pieniędzy. Czy to w porządku wobec uczniów? Dobrym porównaniem do szkoły z przepełnionymi klasami jest szpital w którym chorzy leżą na korytarzach. Czy chcemy takiej nauki dla naszych dzieci?
2014-03-23 12:57
~uczeń
W Zabrodziu i Długosiodle nie powinno być szkół średnich. Tam nie ma tradycji, nauczycieli i wyposażenia by takie szkoły prowadzić. To oszukiwanie uczniów. Te szkoły nie przygotują ich do matury. A jak nie uda się im zadć matury to są dla nich stracone lata. Przesunąć tych nauczycieli (bo o nich tu chodzi) do szkół wyszkowskich i dać sobie spokój ze szkołami średnimi na wsi.
2014-03-22 11:18
~Co się dzieje?
Co się dzieje? Znowu Zabrodzie wymyśliło a skorzystał ktoś inny? Poprzednim razem z gotowania uczniów zabrał ZS1 w Wyszkowie a tym razem zabierze ich Długosiodło. Kto pozwolił na otwarcie tego samego kierunku w Długosiodle? Przecież Opiekun medyczny to kierunek, który został sprawdzony i przyjął się w Zabrodziu. Najpierw robi się takie rzeczy a potem się dziwi gdzie uczniowie i robi łaskę zgadzając się warunkowo na otwarcie ogólniaka. Jeden taki specjalistyczny kierunek jak opiekun medyczny w jednej szkole w powiecie wystarczy. W dodatku na początku rzuca się kłody pod nogi. W Zabrodziu minimum 20 osób w klasie, a w Długosiodle wystarczy 14. Przecież to 1/3 więcej. Patrzcie jak w powiecie promowana jest innowacyjność i pomysłowość. Przynajmniej ograniczenia ilości w klasach trzeba wyrównać jeśli dopuszcza się do grabieży pomysłów i uczniów.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa