Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Rok minął, strategia leży?
Na ostatniej sesji rady powiatu dyskutowano o strategii oświatowej powiatu wyszkowskiego na lata 2013-2020. Dwukrotnie przedłużano termin jej opracowania. – Niedługo będziemy planować nabory do szkół. Strategia oświatowa leży – uważa radna Urszula Mikołajczyk.
W lutym ubiegłego roku zdecydowano o powołaniu licznego zespołu, w skład którego wchodzą m.in. dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych. Po roku od pierwszego spotkania tego grona radna Urszula Mikołajczyk zainteresowała się efektami jego prac. Pierwszy termin opracowania strategii wyznaczono na czerwiec ubiegłego roku, potem przedłużono go do stycznia tego roku. 
– Co do tej pory zrobił powołany do tego zadania zespół? – pytała radna. – Niedługo będziemy planować nabory do szkół. Strategia oświatowa leży. 
Zapytany o postępy prac zespołu starosta Bogdan Pągowski stwierdził, że aktualnie nie dysponuje informacjami na ten temat, ale postara się zaspokoić ciekawość dociekliwych radnych. Wśród licznych danych, które zespół miał zebrać i opracować, niektóre już są. Na inne trzeba jeszcze poczekać (np. dotyczące rynku pracy). Z tego względu dokument nie powstał w pierwotnie planowanym terminie. Podzespoły muszą przedstawić efekty prac, wtedy będzie wiadomo, czego brakuje i kiedy będzie to uzupełnione. 
Z uwagi na to, jak również dlatego, że kierunki kształcenia w tegorocznych naborach są już ustalone, komisja oświaty zaproponowała zawieszenie prac zespołu i wznowienie ich dopiero po wyborach. Może wtedy w mniejszym gronie. 
– Powołałem zespół i nie zamierzam go rozwiązywać – nie zgadza się na zawieszenie pracy zespołu starosta. – Jest i będzie pracować. Dokument będzie i obejmie nowy czas, np. lata 2014 – 2020.
Dodaje, że wyznaczono na 3 kwietnia o godz. 13 następne spotkanie, na którym zostanie podsumowana praca zespołu.   
Na pierwszym spotkaniu zespołu zgłaszano m.in. brak propozycji dla szkolnictwa specjalnego. Liczba dzieci z zaburzeniami autystycznymi rośnie, wiele z nich po ukończeniu szkoły zawodowej pozostawionych jest samych sobie. Dobrze funkcjonujący autyści z odpowiednim wsparciem mogliby skończyć nawet liceum ogólnokształcące. Innym zagadnieniem jest np. szkolnictwo artystyczne, w tym kierunku idzie wiele osób, wybierając szkoły spoza powiatu. 
Dane wskazują na coroczne zmniejszanie liczby absolwentów gimnazjów: w 2013 r. w powiecie było 917 gimnazjalistów, w 2014 r. – 879, w kolejnych będzie - 852 (2015 r.), 811 (2016 r.), 730 (2017 r.), 771 (2018 r.), 765 (2019 r.), 846 (2020 r.), 801 (2021 r.). W 2017 r. gimnazjalistów będzie mniej o 187, co prawda potem liczba ta wzrośnie, jednak i tak w stosunku do minionego roku będzie niższa co najmniej o 71 uczniów. Mniej uczniów oznacza mniej oddziałów, godzin i subwencji. Diagnoza ma określić obecny stan przy pomocy ankiet, badających m.in. organizację szkół, kadrę, finansowanie. W SIO (Systemie Informacji Oświatowej) są takie wskaźniki, jak koszty zarządzania w przeliczeniu na ucznia, oddział, nauczyciela, koszty utrzymania ucznia w różnych aspektach (np. powierzchnia sal, szkół), wydatki na ucznia w stosunku do subwencji w rocznym rozliczeniu, koszty oddziału w zależności od typu (ogólny, zawodowy), opis kadry (awans zawodowy, globalny wymiar zastępstw, godziny ponadwymiarowe, urlopy zdrowotne, itp.). Zespół miał badać też wyposażenie i stan pracowni, proporcje kształcenia ogólnego i zawodowego, przygotowanie i kwalifikacje nauczycieli, a także przeanalizować rynek pracy pod kątem zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz sprawdzić zawodowe losy absolwentów.
Strategia miała pomóc opracować optymalne sposoby zorganizowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego, by absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do pracy. Wiąże się to również z obowiązującą od września 2012 r. reformą. Zespół miał badać m.in. dane demograficzne, zapotrzebowanie na kierunki kształcenia. Program w zamyśle ma przynieść diagnozę organizacji i potrzeb powiatowej oświaty oraz jej finansowania.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa