Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Że też Ci się jeszcze chce?
Od 7 lat Wiesław Czapski – wyszkowianin od połowy lat 70., emerytowany inżynier mechanik, z zamiłowania  fotografik, laureat nagrody starosty  ZA CZYN 2012 w kategorii promocja – prowadzi blog Wyszków i okolice. O blogu z jego autorem rozmawia Elżbieta Szczuka.

Już 7 lat minęło... od pierwszego wpisu na tym blogu. To już tyle czasu?! Dzięki czytelnikom, mój blox lokuje się na tym portalu, średnio na około 500. miejscu wśród ponad 350 000 blogów, a wśród fotoblogów na ok. 15. miejscu. Dziękuję czytelnikom. Wiesław Czapski. Taki wpis umieścił pan 14 marca na www.owyszkowie.blox.pl. Skąd pomysł takiego blogu?
15 marca 2007 r. zamieściłem pierwszy wpis.. Tytuł „Wyszków i okolice” wydawał się dobrym określeniem zakresu moich zainteresowań, które tu będę prezentować. Po faktycznym zaprzestaniu działalności Klubu Ekologicznego i zamknięciu jego strony internetowej, brakowało mi miejsca na pisanie o moim spojrzeniu na to, co dzieje się w okolicach Wyszkowa. Założyłem, że mimo wydawanych w Wyszkowie wielu lokalnych tygodników i ich internetowych stron, można jeszcze coś pisać i pokazywać to na zdjęciach. Przyroda i środowisko miały być tematem przewodnim. Najmocniej jednak zmotywowała mnie do prowadzenia blogu potrzeba pokazania komuś moich fotografii, wykonywanych od wielu lat. W ciągu 7 lat uzbierało się już blisko 8000 fotografii.
 
W marcu 2007 roku jeden z pana znajomych napisał w komentarzu: „Że też Ci się jeszcze chce?” Panu się chciało. Co się zmieniło, co udało się panu osiągnąć dzięki temu blogowi? 
Początkowo było stosunkowo łatwo o materiały do internetowej publikacji. Wiele przemyśleń o okolicznych lasach, rzekach, wpływie działalności samorządu na ich zmiany mogłem łatwo przedstawić. Solidne zasoby fotografii z naszych okolic, sądziłem, zainteresują internautów. Chyba się nie zawiodłem. Szybko mój blog ulokował się w połowie pierwszego tysiąca najbardziej poczytnych stron portalu. Rozbierany w centrum Wyszkowa browar i apel o udokumentowanie historii likwidowanych zakładów, wiele zdjęć z Wydm Lucynowsko – Mostowieckich i informacja o ustanowieniu tu Natury 2000, to pierwsze wpisy.
 
Głos w dyskusji o działalności biblioteki i prezentacja organizowanych tam imprez to kolejne tematy. Architektura miasta, jego zagubione urzędowo zabytki i budowa ratusza pewnie zainteresowały wielu mieszkańców. 
Za sukces uważam opisanie boju o obronę wydm między Lucynowem i Mostówką przed budową tam kopalni piasku. To był prawdziwy serial o utarczce wyszkowskiej Ligi Ochrony Przyrody (pod wodzą Renaty Kmiecik) z właścicielem działki i miejscowymi urzędami, które wyraziły zgodę na taką inwestycję. Na szczęście prawomocny wyrok NSA zmusił właściciela do doprowadzenia tego zniszczonego miejsca do stanu pierwotnego. Przebieg „awantury” można prześledzić na kolejnych kilkunastu wpisach pod wspólnym tytułem „Miarka się przebrała”. Inny wieloodcinkowy serial to walka o niedopuszczenie do budowy stawów rybnych na łąkach Fidestu, czy raczej kopalni piasku pod pretekstem budowy stawów rybnych.
 
Pana blog ma wartość informacyjną, ale i historyczną, bo dokumentuje zmiany jakie u nas zachodzą.
W marcu 2010 r. i w roku następnym nawiedziły nas uciążliwe powodzie. Miałem satysfakcję, gdy już po powodzi oceniono przydatność mojego blogu do wzajemnego informowania się o stanach wody w rzekach, kogo zalało, a komu się upiekło. Na blogu pisałem wtedy kronikę powodzi. Może ten zapis będzie trwalszy niż ten na papierze, choć po dzisiejszej technice można się wszystkiego spodziewać.
Jeżeli ktoś chce przypomnieć sobie, jak budowano obwodnicę Wyszkowa, może to z łatwością zrobić. Na blogu zapisałem wiele z tych momentów
 
A co się nie udało czy też nie udaje?
Dokuczliwym jest zupełny brak formalnych reakcji na opisywane problemy. Nie zdarzyło się, by ktokolwiek z przedstawicieli urzędów, do których miałem pretensje, zechciał się odezwać. Kiedyś spytałem, w tekście na blogu, nadleśnictwo w Drewnicy (obejmuje lasy po zachodniej stronie Bugu) o zalety Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Najpierw jakiś anonim w komentarzu do wpisu wyjaśnił mi mój brak kompetencji do stawiania pytań, potem, gdy przesłałem formalne zapytanie do leśników, doczekałem się odpowiedzi w stylu przysłowiowego „wicie, rozumicie”. 
Ale nie zawsze jest tak źle. Wyszkowskie nadleśnictwo potrafi zaprosić mnie na organizowane tam terenowe zajęcia dla nauczycieli przyrody, pokazać użytki ekologiczne albo powiadomić o możliwości obejrzenia efektów pracy bobrów, organizujących prawdziwą małą retencję. Bo bobry to nie tylko szkodniki, lecz walczące z potencjalną suszą zwierzęta.
 
Nawiązuje pan czasem kontakt z czytelnikami blogu?  
Po opisaniu pałacu Skarżyńskich, zatelefonował do mnie pewien pan z Wiednia. Długo rozmawialiśmy o jego pobycie, tuż po wojnie, w zlokalizowanym w pałacu domu dziecka. Dobrze pamiętał to miejsce. Opisał wszystkie zakamarki w przypałacowym parku i okolicy. Pytał o pracujących tam wtedy: pana Kuczyńskiego, wożącego duże bryły lodu z rzeki do lodowni, panią Janczylik, pana Słoneckiego. 
Kilka lat temu otrzymałem mejla od pana, który przedstawił swoją stronę internetową i zaproponował, bym zgodził się na kopiowanie na niej niektórych moich blogowych zapisów. Niespodziewanie z takich kopii zrobiło się miniforum dyskusyjne. Wielu czytelników z ich środowiska dowiedziało się czegoś o Wyszkowie. Gorzko się uśmiechnąłem, gdy autorka jednego z komentarzy dziwiła się, że tyle razy przejeżdżała obok naszego słynnego probostwa i nie przypuszczała, że mogła je tak łatwo zobaczyć. 

20 marca czytelnik, chyba z Legionowa, napisał: „Czytam każdy post! Pozdrawiam ;)”. Czy wie pan, skąd są oglądacze pańskiego blogu?
Gdyby policzyć, z jakich stron świata ludzie wchodzą na mego bloga, to będzie tego 25 głównych domen, a wszystkich ok. 60, w tym także ktoś z Wysp Kokosowych. Ostatnio komentarz z USA zamieścił były mieszkaniec Wyszkowa, a wcześniej wyszkowianin z Islandii.
 
Dziękuję.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-04-04 15:10
~ula
gratuluję i życzę siły do dalszej pracy
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa