Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA RZĄŚNIK: Stop wykluczeniu cyfrowemu
Jedna z największych inwestycji gminy „Stop wykluczeniu cyfrowemu w gminie Rząśnik” to projekt w całości realizowany ze środków Unii Europejskiej. Faktycznie są to dwa projekty, jak powiedział na konferencji 27 marca ich koordynator Grzegorz Krauzowicz (na fot.). – Gmina do tych projektów przekraczających 15-16 mln nie dokłada ani złotówki – zaznaczył. – Na terenie gminy zostanie położone ok. 70 km kabli światłowodowych. Gwarantuję, że gmina będzie okablowana wzdłuż i wszerz. Będzie też system radiodostępowy najnowszej generacji  LTE  (do 150MB/s), najbezpieczniejsze i najsilniejsze  łącze bezprzewodowe, jakie istnieje – zapewnił.
Czym jest zjawisko wykluczenia cyfrowego? Jak wyjaśniono na konferencji zorganizowanej w urzędzie gminy 27 marca, to podział społeczeństwa spowodowany mniej lub bardziej utrudnionym dostępem do internetu; związany z zamożnością społeczeństwa. Projekt ma na celu zniwelowanie tych różnic.  
Grzegorz Krauzowicz przypomniał trudną historię projektu. Pierwszy złożony wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale firma, która go napisała, nie poddała się.  – W efekcie gmina Rząśnik realizuje dwa bliźniacze projekty – wyjaśnił Krauzowicz – które odzwierciedlają swoim zakresem w bardzo dużej mierze pierwotne założenia tego projektu, którego, niestety, nie udało nam się pozyskać. Jest to bardzo dobra sytuacja dla gminy Rząśnik. Decyzja pana wójta daje szansę gminie zainwestowania w składnik majątku, który może być bardzo atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. W międzyczasie okazało się, że może być dofinansowany w 100% (pierwotnie w 85%). Gmina do tych projektów przekraczających 15-16 mln nie dokłada ani złotówki.
Jako minusy realizowania dwóch projektów wskazał: dwa razy więcej sprawozdawczości, dwa razy więcej kontroli, dwa razy trudniejsze postępowania przetargowe. – Technologicznie też trudniejszy, bo mamy do zaprojektowania jedną sieć, finansowaną z dwóch projektów, z jednym systemem zarządzania, z jednym spójnym systemem zabezpieczeń i administrowania tą strukturą. To trudne wyzwanie – uważa koordynator projektu.
Gmina po okresie trwałości, który obejmuje 5 lat, może sprzedać lub wydzierżawić tę infrastrukturę operatorowi za rynkową cenę. – To inwestycja o wysokim wskaźniku zwrotu – zapewnił Grzegorz Krauzowicz.
Wykonawca ma być wybrany w drodze przetargu nieograniczonego w formule „zaprojektuj i wykonaj”. Będzie więc musiał zaprojektować i wykonać infrastrukturę oraz zapewnić jej funkcjonowanie przez okres trwałości, czyli 5 lat. Do niego będzie też należał wybór operatora, zabezpieczenie częstotliwości. Gmina odpowiedzialna będzie tylko za nadzorowanie. 
Wszystkie jednostki podległe gminie będą podłączone światłowodowo. Istnieje też możliwość podłączenia beneficjentów wcześniejszych projektów. 
Projekt obejmie 700 rodzin, ok. 2,5 tys. osób. Jego beneficjentami mogą być rodziny, których dochód wynosi  do ok. 4700 – 4800 zł (ok. 1300 zł na osobę), jest w niej dziecko b. dobrze się uczące (dotyczy także studentów), rodzina jest niepełna, są w niej osoby niepełnosprawne lub  w wieku 50+, które mają minimalne świadczenia emerytalne.
Koordynator projektu uważa, że za symboliczną opłatą można dostarczyć internet pozostałym mieszkańcom. Trzeba to zrobić w ramach zamówienia uzupełniającego, ze  środków gminy, na oddzielną fakturę.
W tym samym czasie jest realizowany projekt internetu szerokopasmowego finansowany przez marszałka. – Projekty są komplementarne, uzupełniają się, nie ma przeciwwskazań, żeby je łączyć – zapewnia Grzegorz Krauzowicz. Chciałby, żeby przetarg, który wyłoni wykonawcę, był ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Przyznał, że wykonawca będzie miał mało czasu na zaprojektowanie całej sieci i swoich działań. Dokładny harmonogram powinien dostarczyć wraz z ofertą  Realizacja projektu powinna być zakończony do końca marca 2015r.
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-04-08 11:24
~Ziutek
Biedy i technologicznego zacofania nie da się zniwelować kablem czy podarowaniem komuś laptopa z darmowym dostępem do internetu. Przede wszystkim należy edukować. Ja bym każdemu biorcy kazał obowoązkowo odbyć jakiś porządny kurs, żeby mu coś to dało.
2014-04-05 17:16
~antyklakier
klakierzy jak zwykle na miejscu ...
2014-04-04 17:58
~mieszkaniec gminy
Brawo Panie Wójcie. Jest Pan dobrym gospodarzem !!!
2014-04-03 08:13
~oj joj
no i prosze inwestycja za 16 mln w 100% dofinansowana- brawo brawo
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa