Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Nie zatruwamy powietrza
– zapewniają przedstawiciele funkcjonującej w Wyszkowie od 5 lat firmy „Cynkomet”, odpowiadając na wątpliwości radnego miejskiego Wojciecha Chodkowskiego. Zdaniem przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną środowiska groźniejsze jest to, co wydobywa się z kominów na osiedlach domów jednorodzinnych.
Jak już informowaliśmy na łamach „Nowego Wyszkowiaka”, rzeczywiste badania jakości powietrza nie są prowadzone w Wyszkowie od kilku lat. Naszego miasta nie ma na mapie stacji monitoringowych na Mazowszu. Oceny jakości powietrza na terenie powiatu wyszkowskiego dokonuje się w oparciu o modele matematyczne. Do rzeczywistych i regularnych pomiarów zobowiązane są tylko zakłady pracy emitujące zanieczyszczenia do atmosfery.
Do tematu jakości powietrza radny Wojciech Chodkowski powrócił na ostatniej sesji rady miejskiej, odwołując się do uchwalonego przez sejmik województwa dziesięcioletniego Programu ochrony powietrza dla stref, w których został przekroczony poziom docelowy benzo(a)piranu, w tym dla powiatu wyszkowskiego. „Wyznaczony obszar przekroczeń stężenia docelowego benzo(a)pirenu na terenie strefy mazowieckiej obejmuje najwyższymi stężeniami miasta. Na tym obszarze gęstość zaludnienia jest znacznie większa niż na pozostałym, stąd duża ilość mieszkańców strefy jest narażona na negatywne działanie najwyższych stężeń zanieczyszczeń powietrza” – czytamy w uchwale, która nakłada na samorządy wdrożenie działań naprawczych.
– Docierają do mnie sygnały, że w „Cynkomecie” przekroczone są pewne dopuszczalne emisje gazów – dodał Wojciech Chodkowski. Zaproponował, by burmistrz zwrócił się do starostwa z prośbą o wydanie nakazu przeprowadzenia pomiarów. – Żebyśmy wiedzieli, jak jest naprawdę – argumentował.
 
Niech się radny nie niepokoi

Urzędnicy starostwa przyznają, że mają takie prawo, ale raczej w stosunku do zakładów, nad którymi nie ma kontroli, a „Cynkomet” do takich nie należy. Wystąpieniu Wojciecha Chodkowskiego dziwią się pracownicy firmy. – Pan radny nie zgłaszał nam żadnych wątpliwości – mówi Monika Arciszewska z „Cynkometu”.
Zakład działa na podstawie decyzji zintegrowanej wydanej w 2009 r. przez urząd marszałkowski. Określa ona szereg obowiązków wynikających z przepisów ochrony środowiska, między innymi pomiar wielkości zanieczyszczeń emisji, jaką w ciągu roku zakład może wprowadzić do atmosfery. – Jednym z obowiązków jest monitorowanie emisji substancji do powietrza i raz w roku przedstawianie badań – dodaje Monika Arciszewska. – Badania, zgodnie z przepisami, wykonuje akredytowana firma, w naszym przypadku firma z Wrocławia. Wywiązujemy się z tego obowiązku, wykonane wyniki badań przekazujemy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i urzędu marszałkowskiego. WIOŚ średnio co 2 lata sam przeprowadza zresztą kontrole (zapowiadane – red.). Nie przekraczamy żadnych norm, nawet nie zbliżamy się do górnych granic. Nie mamy żadnych nakazów czy kar.
W przedstawionych przez „Cynkomet” wynikach pomiarów emisji rzeczywiście nie znajdujemy żadnych przekroczeń. W 2013 r. emisja do powietrza np. amoniaku wyniosła 0,57661 Mg/rok (dopuszczalna – ponad 10MG/rok), tlenku węgla – 0,13428 Mg (dopuszczalna – ponad 5,4), kwasu siarkowego – 0,5821 Mg (dopuszczalna – 4,8), dwutlenku azotu – 0,95491 Mg (dopuszczalna – 3,2), dwutlenku siarki – 0,02387 Mg (dopuszczalna – ponad 10). – Zakład jest nowoczesny, wyposażony w szereg układów wentylacyjnych i filtrów. Nie mamy sobie nic do zarzucenia – podsumowuje Monika Arciszewska.
– Niech pan radny się nie niepokoi, bo kontrolujemy zakład i nie stwierdzamy przekroczeń – potwierdza kierownik ostrołęckiej delegatury WIOŚ Monika Sobczak. – Jeśli chodzi o benzo(a)piran, to ten związek będzie występował tam, gdzie pali się węglem, praktycznie więc w każdym mieście.
„Cynkomet” nie jest jedynym zakładem kontrolowanym pod względem emisji substancji do powietrza. Dwa razy w roku badania przeprowadza m.in. także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. – Takie zakłady jak nasz są pod szczególną kontrolą. Nigdy nie było przekroczeń – zapewnia prezes Ireneusz Mroczek.
– Bardziej szkodliwe może być to, co wydobywa się z kominów na osiedlach domów jednorodzinnych. Mamy wiele skarg, że palony jest plastik, węgiel niskiej jakości. Bardzo duże kompetencje w zakresie kontroli mają gminy – dodaje kierownik WIOŚ.
A konkretnie straż miejska, która – wraz z rzeczoznawcą – ma prawo sprawdzić, czym palimy w piecach. W Wyszkowie nie jest to częsta praktyka, choć prośby o interwencję zdarzają się. Ostatnio strażnicy przeprowadzili kontrolę w jednym z wyszkowskich sklepów. – Palono brykietem, był dopuszczony do użytkowania, a inna sprawa, że był strasznie śmierdzący – relacjonuje komendant Mirosław Wysocki. 
Takich interwencji jest więcej. – Reagujemy na wszelkie zgłoszenia – zapewnia komendant. – Docierają do nas głosy, że gdzieś śmierdzi, ale często to węgiel. Problem jest z rzeczoznawcą, musimy kierować się własnym doświadczeniem.
Znacznie częściej strażnicy „wlepiają” mandaty za palenie śmieci na podwórkach.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-04-23 08:19
~siara100%
Wkurza Cię trucie ludzi .Mnie też.Z powietrza jest takie że nawet dachy niszczeją a co dopiero ludzie.
2014-04-21 22:00
~siara
Nie jestem wredna. Wkurza mnie brak rozsądku i trucie ludzi .Wiem że brak kasy wymusza palenie śmieci , ale na litość to niesie śmierć! Dziś sąsiadka o 11 godzinie paliła jakiś syf , bo chciała się wykapać! Jak żyć , sam powiedz siara 100%.
2014-04-21 21:25
~.
Siara chyba dzender jasteś i to wredna.
2014-04-21 19:21
~siara
To nic nie zmienia, dach ważniejszy od człowieka, żenada. Nie mogę być palantem, jestem kobietą!
2014-04-20 20:18
~siara100%
00.42.Dekarz nie lekarz.Palancie.
2014-04-20 00:42
~siara
Głupi siara , boi się o dachy,a rak! Choroby!
2014-04-19 21:25
~siara100%
Z daleka tego nalotu nie widać.Wymiana blachodachówki to kosztowna rzecz.Gniazda siarki są jak rdza i będzie dziura i będzie ciekło.
2014-04-19 21:19
~siara100%
Wasze dachy z blachy będą za kilka lat do wymiany.
2014-04-19 21:12
~siara100%
09.33.Masz rację.To nie z brudu.Popatrzcie na swoje dachy.Macie Zółtawy nalot zbierający się nie na całej powierzchni lecz wąskie paski,które ciężko usunąć.Przecież to siarka.
2014-04-19 10:55
~JA
To z brudu.
2014-04-19 09:33
~()
gówno prawda od strony magazynów biedronki wystarczy spojrzeć na dach cynkometu jest w części zółty a był w całości biały jak cała hala ciekawe od czego jakieś związki siarki???
2014-04-17 19:04
~podtruwana
Zapraszam na Osiedle Młodych po 20. Śmierdzi ca ły rok ,nie tylko zimą.Unosi się siwy dym, czarny dym, o różnej gęstości, a na parapetach czarna sadza. Straż ma niedaleko siedzibę, mogliby tak sami z siebie tu zajrzeć.Zresztą na pewno też wdychają to wszystko co wychodzi z kominów. Bardzo dobrze że ktoś tym się zajął, popieram działania pana Chodkowskiego , ale kierunek bardziej na domy prywatne zalecam!
2014-04-17 14:07
~JA
Skoro pracownicy są w kaskach na głowie to i radni powinni być. Po 500 na głowę o PIP-u.
2014-04-17 11:24
~ech
No i wyszło szydło z worka, ludziki palą śmieci w piecu albo zwyczajnie węglem i zwalają winę za smród na kogoś innego.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa