Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Poświęcił życie ojczyźnie i lasom (foto)
Tablicę upamiętniającą inż. Juliana Włodzimierza Bielawskiego (1886-1944)  - pierwszego nadleśniczego Nadleśnictwa Leszczydół – odsłonięto 17 kwietnia, równo w 90. rocznicę  utworzenia tego nadleśnictwa. Nadleśnictwo Leszczydół od 1973 roku stało jest częścią Nadleśnictwa Wyszków.
Przybyłych gości i leśników serdecznie powitał nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski. Krótko przedstawił sylwetkę nadleśniczego Juliana Bielawskiego. 
Julian W. Bielawski urodził się w 1886 roku w Jadownikach k. Brzeska. Ukończył Wydział Leśny Cesarsko-Królewskiej Akademii Rolniczej w Wiedniu. Pracę rozpoczął w Samborze k. Lwowa, zajmował się tam naprawą i budową Wodospadu Mickiewicza.  Został przeniesiony do Budzowa k. Myślenic, gdzie prowadził regulację potoków górskich. W 1923 roku rozpoczął pracę na Mazowszu – bardzo krótko w leśnictwie Lemany, potem zajął się organizacją nowopowstałego Nadleśnictwa Leszczydół.
- W 1924 roku powstało przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, któremu prezydent Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami. 17 kwietnia 1924 roku Julian Bielawski został mianowany nadleśniczym przez Ministra Dóbr Państwowych. W czasie okupacji wraz z całą rodziną walczył z okupantem, będąc oficerem Armii Krajowej w stopniu porucznika, miał pseudonim Dąb. Należał do obwodu „Rajski Ptak” Placówka Wyszków. We wrześniu 1944 roku, po wejściu Rosjan, nadleśniczy, na skutek donosu o jego działalności w strukturach AK, został aresztowany – mówił nadleśniczy Kwiatkowski. – Nadleśniczy inż. Bielawski całe swoje dorosłe życie poświęcił ojczyźnie i lasom.
Julian W. Bielawski został zamordowany, miejsce jego pochówku nie jest znane (więcej na ten temat na www.nowywyszkowiak.pl w zakładce Historia).
O powstawaniu Lasów Państwowych zajmująco mówił prof. Tomasz Borecki, wychowawca wielu pokoleń leśników, w latach 2002-2008 przez dwie kadencje rektor SGGW. 
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe powołano ustawą z 30 grudnia 1924 roku. Wcześniej, przez 120 lat, leśnictwo funkcjonowało według praw państw zaborczych. 70% lasów było w rękach prywatnych, brakowało wykształconych leśników. Prof. Borecki przypomniał dwóch wybitnych leśników: Jana Miklaszewskiego – dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Publicznych, profesora Wydziału Leśnego i rektora SGGW oraz Adama Loreta – pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych, organizatora struktur administracji leśnej i leśnictwa w okresie międzywojennym. Wspomniał też, że tradycyjne zawołanie leśników i myśliwych „Darz bór” powstało w latach 20. XX wieku (chodziło o wyeliminowanie pozdrowień niemieckich), a jego twórcą jest Stanisław Wyrwiński, autor hymnu polskich leśników. Hymn, na melodię „Pierwszej Brygady”, zaśpiewali zebrani leśnicy.
Tablicę upamiętniającą nadleśniczego Bielawskiego odsłonił Julian Bielawski, jego wnuk. Przekazał  Nadleśnictwu Wyszków, pochodzącą z rodzinnych zbiorów, mapę lasów z 1924 roku.
- To druga tablica upamiętniająca nadleśniczych – zauważył Konrad Grzybowski, dyr. RDLP w Warszawie. – W ubiegłym roku upamiętniono Pantaleona Choińskiego, pierwszego nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków.
Julian Bielawski, prof. Borecki, dyr. Grzybowski, nadleśniczy Kwiatkowski i emerytowany nadleśniczy Waldemar Żmijewski posadzili na placu przy Nadleśnictwie dąb ku czci nadleśniczego Bielawskiego.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Pułtusk.
Elżbieta Szczuka 
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-04-23 13:02
~Kazek
Hmmm... A w jakim celu? Jeśli kolega chce mieć staw może sobie go wykopać. Po południu jeden przyjdzie popatrzeć, drugi zapalić, trzeci flaszkę wypić, a sprzątanie i utrzymanie terenu to nie ich zmartwienie.
2014-04-22 21:18
~Jerzyk
- szkoda, że nie ma już, po południu, dostępu na staw przed budynkiem nadleśnictwa :(
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa