Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: Długosiodło pamięta o Kościuszce (foto)
W tym roku wypada 220. rocznica Insurekcji kościuszkowskiej, wydarzenia szczególnie ważnego dla społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Długosiodle, noszącej imię Tadeusza Kościuszka. Postać  ta obecny jest również w miejscowości choćby poprzez pomniki. 
Rocznica Powstania Kościuszkowskiego stała się okazją do wspominania historii. W Publicznej Szkole Podstawowej w Długosiodle w piątek 16 maja odbyła się uroczystość, będąca połączeniem apelu z sesją naukową. Spotkanie odbyło się z inicjatywy wójta Stanisława Jastrzębskiego. Zorganizowali je: Gminna Biblioteka Publiczna, PSP w Długosiodle oraz gmina. Jak deklarowali organizatorzy, obchody rocznicy korelują z 25-leciem demokracji w Polsce, której obywatele potrafią się zjednoczyć i zawalczyć o wolność. Choć nie ma bezpośredniego związku Długosiodła z insurekcją, tradycje kościuszkowskie są tu żywe i kultywowane. Licznie zebranych gości powitała dyrektor Urszula Kmoch. O związku przeszłości z teraźniejszością mówił Stanisław Jastrzębski.
– Wolność jest rzeczą najważniejszą, trudno ją zdobyć. Patrząc na czasy współczesne, widać dowody, że czasem jeszcze trudniej ją mądrze i odpowiedzialnie zagospodarować – zauważył. – Rocznica insurekcji jest znakomitą okazją, by przez pryzmat historii zastanowić się nad współczesnością. 
Radny sejmiku wojewódzkiego Marian Krupiński nawiązał do licznej obecności uczniów; dzieci i młodzieży. Podkreślił ważny w procesie edukacyjnym i wychowawczym aspekt poznawczo-patriotyczny tej uroczystości, która jest lekcją historii i patriotyzmu. 
– Powstanie upadło, ale myśl polityczna i doświadczenie przetrwały i zostały wykorzystane w przyszłości – radny widział insurekcję jako element procesu historycznego, prowadzącego do odzyskania w 1918 r. niepodległości. Wspominał też o lokalnych tradycjach kościuszkowskich, m.in. pomnikach, nazwie ulicy czy patronie szkoły. Wspomniał, że Tadeusz Kościuszko w drodze z Ostrołęki do Warszawy miał zatrzymać się w Długosiodle.  
W trakcie uroczystości delegacje uczniów złożyły kwiaty pod pomnikami Tadeusza Kościuszki. W programie artystycznym wystąpili uczniowie, przygotowani przez Julitę Gąsiewską. Zebrani mogli poznali formy pracy szkoły z patronem, tj. konkursy, wystawy, rocznice, współpraca z innymi szkołami kościuszkowskimi, m.in. w Federacji Szkół Kościuszkowskich. Prezentację pokazała Agata Pędzich, zaś historię pomników Tadeusza Kościuszki w Długosiodle omówiła Maria Piotrak. Długosiodło ma dwa pomniki naczelnika (nie licząc trzeciej miniatury w szkole), zaś Warszawa jak dotąd ani jednego. Pierwszy z pomników stanął w 1917 r. z inicjatywy członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Jeden z nich, Kazimierz Markuszewski, ponad 70 lat później znalazł się w komitecie budowy drugiego pomnika. Pomysłodawcą był ówczesny sołtys Długosiodła Henryk Pągowski, autorem – Edward Majkowski. Odsłonięto go w 1977 r. Trzy lata temu pomnik odnowiono i postawiono na nowym cokole. W 1983 r., wraz z nadaniem szkole imienia Tadeusza Kościuszki, placówka otrzymała miniaturę tego pomnika. 
Podczas sesji naukowej prelegenci omawiali różne aspekty życia i działalności Tadeusza Kościuszki, tj. społeczne aspekty powstania kościuszkowskiego, militarne szanse insurekcji, znajomość Kościuszki z Thomasem Jeffersonem, zdrowie i choroby Tadeusza Kościuszki. Prelekcje wygłosili: prof. dr hab.: Tadeusz Rawski,  Izabella Rusinowa oraz dr Leszek Marek Krześniak i Jan Pytel. 
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-05-27 13:59
~ito7
Długosiodło pamięta o Kościuszce - Kosciuszko pamięta o Długosiodle!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa