Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: Poezja i szkoła, które uskrzydlają (foto)
W środę 4 czerwca placówki tworzące Zespół Szkół w Starym Bosewie otrzymały patrona oraz sztandary. Społeczność szkolna wybrała ks. Jana Twardowskiego, którego poezja i życie wskazują cenne wartości.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele w Długosiodle Mszą św., której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski. Przybyło wielu gości, poczty sztandarowe szkół podstawowych z terenu gminy oraz szkół imienia ks. Jana Twardowskiego w Rząśniku i Gzowie. Obecnych powitały dyrektor Beata Rydzewska i wicedyrektor Ewa Kulasińska. Wyjaśniły, że wybór patrona podyktowały wartości, tj. szacunek do drugiego człowieka, wiara, miłość. Pani dyrektor przedstawiła historię placówki, jej najważniejsze osiągnięcia i powody do dumy oraz przygotowania do przyjęcia imienia ks. Twardowskiego. Postać poety przybliżyła Aleksandra Kulesza, laureatka szkolnego konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną. Uczniowie przez cztery lata uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach, tj. konkursy, wystawy, wycieczki, organizowanie Kącika Patrona, które przygotowywały ich do tego wydarzenia. Rada gminy stosowną uchwałę przyjęła na sesji 9 maja, 4 czerwca akt odczytała przewodnicząca rady Dorota Konopka. 
Ważną częścią uroczystości było przekazanie sztandarów, ufundowanych przez Radę Rodziców, oraz ślubowanie. W pocztach sztandarowych znaleźli się rodzice: szkoły podstawowej – chorąży Mariusz Kukielski, Ewa Baranowska i Ewa Pałubińska, gimnazjum – chorąży Tomasz Długołęcki, Barbara Zwalińska i Mariola Puścian. W imieniu rodziców gwóźdź honorowy wbiła przewodnicząca RR Anna Jackowska. Sztandary zostały zaprezentowane, zaś nauczycielka historii Danuta Zdziera krótko opisała ich wygląd. Na awersie widnieje orzeł biały na czerwonym polu, zaś na rewersie portret ks. Jana Twardowskiego, w rogu zaś źdźbło trawy z biedronką. Rodzice przekazali sztandary dyrektorkom, które podkreśliły, że są one symbolami wartości, stanowiących fundament pracy wychowawczej szkoły. Następnie sztandary wręczyły uczniom. W ich imieniu przewodniczący samorządów uczniowskich – Anita Jackowska i Mateusz Poleski – przyrzekali je szanować, kierować się wartościami, ważnymi dla patrona: wiarą, miłością i szacunkiem do innych oraz dbać o dobre imię szkoły. Ślubowanie na sztandary złożyli przedstawiciele klas, grona pedagogicznego (Danuta Zdziera, Danuta Małaszek) i rodziców (Anna Jackowska, Ewa Baranowska i Justyna Łempicka). Wraz z patronem i sztandarami szkoła zyskała też hymn, nawiązujący do głównych myśli twórczości ks. Twardowskiego. Słowa i muzykę napisała nauczycielka Marianna Gołębiewska. 
Ks. Jan Twardowski był skromnym, uczciwym człowiekiem. Zarówno w życiu, jak i twórczości, realizował model franciszkańskiej zgody ze światem. Niezwykły program artystyczny, zainspirowany jego poezją, „Wielki poeta małych słów” przedstawili uczniowie, przygotowani przez Mariannę Gołębiewską, Annę Pochmarę i Anitę Skibińską. Na gitarze akompaniował Paweł Skibiński. Uroczystość prowadzili Wiesława Rydzewska i Adam Heronimek. 
Goście gratulowali nie tylko wyboru patrona, ale i pięknego występu uczniów. Dyrekcja odebrała wiele życzeń, listów gratulacyjnych i prezentów, wśród których było dużo książek ks. Twardowskiego, które wzbogacą szkolną bibliotekę. Zabierający głos zwracali uwagę na poziom programu i ważne przesłanie, które niesie ze sobą twórczość patrona. Radny sejmiku wojewódzkiego Marian Krupiński zauważył, że jest to piękny gest pamięci, ale i zobowiązanie. 
– Gratuluję mądrego wyboru patrona – wójt Stanisław Jastrzębski wskazywał na cenne pedagogicznie elementy filozofii życiowej ks. Twardowskiego. – Dziękuję za to pedagogom. Tej placówce i środowisku warto pomagać.
Wśród gości był m.in. Tadeusz Olszewski, przyjaciel ks. Jana Twardowskiego, który ze wzruszeniem go wspominał. Zapamiętał księdza jako otwartego, życzliwego ludziom człowieka. Absolwentka Zespołu Szkół Magdalena Banasiak zapewniała, że o placówce myśli zawsze ciepło i z życzliwością.
– Ta poezja i ta szkoła uskrzydlają – podsumowała.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem. Chętni wpisywali się do księgi pamiątkowej.
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa