Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: Żebyście żyli długo i szczęśliwie (foto)
Szeroko rozumianego bezpieczeństwa młodzieży dotyczyła debata zorganizowana przez Gimnazjum w Długosiodle. Mowa była zarówno o przemocy i używkach, jak i potrzebie zrozumienia tak i przez rówieśników, i przez dorosłych, a przede wszystkim o szukaniu rozwiązań trudnych sytuacji.
– Debata ma służyć wskazaniu skutecznych, sprawdzonych sposobów działania w celu zapewnienia stałego wzrostu realnego bezpieczeństwa. Jej celem jest również wymiana informacji o istniejących zagrożeniach oraz działaniach eliminujących te zagrożenia – podkreśliła dyrektor gimnazjum Ewa Zawadzka
Głos młodzieży w odbywającej się 10 czerwca debacie „Bezpieczny uczeń” najwyraźniej zabrzmiał podczas spektaklu „Droga donikąd” w wykonaniu teatru „Profil”. Aktorzy nie uciekli od tematu używek stosowanych przez młodzież. Poruszyli temat samotności młodego człowieka, poszukiwania akceptacji wśród rówieśników, siadania za kierownicą pod wpływem alkoholu, a także braku kontaktu i rozmowy z rodzicami. – Od nas wszystkich, rodziców i pedagogów, zależy, czy droga młodych ludzi stanie się drogą donikąd – podsumowała opiekun teatru Agnieszka Łazicka-Andrusiuk. – Zatrzymaj się! Z takim przesłaniem zwraca się młodzież. Czasami obok ciebie jest człowiek, który potrzebuje pomocy.
W spektaklu, oprócz młodzieży, wzięli udział także policjanci z wyszkowskiej jednostki sierż. Marta Gierlicka i st. post. Damian Wroczyński.
W imieniu młodzieży, już podczas debaty, wypowiadali się przewodniczący rady gimnazjum Karol Pych i lider PaT Patrycja Piórkowska, rodziców – Katarzyna Majewska. 
O wpływie bezpieczeństwa uczniów na efekty dydaktyczne mówiła wicedyrektor Ewa Drózd, działaniach szkoły w zakresie bezpieczeństwa – lider zespołu wychowawczego Hanna Śniadała. 
Wiele miejsca w debacie poświęcono różnego rodzaju przemocy. O bezpieczeństwie w sieci (m.in. niebezpiecznych materiałach, uzależnieniu, kontakcie z niebezpiecznymi osobami, konieczności zwracania uwagi, czym w Internecie zajmują się dzieci) traktowała prezentacja przygotowana przez Piotra Rydzewskiego, a przedstawiona przez Weronikę Rydzewską i Angelikę Krajewską.
O innych zagrożeniach dość szeroko mówił komendant wyszkowskiej policji mł. insp. Szymon Herman. Przestrzegał przed m.in. nękaniem, stalkingiem, zakłócaniem porządku, kradzieżą znaków drogowych (które są popularnymi urodzinowymi prezentami), wymuszeniami. – Nie wolno podejść do kogoś i powiedzieć „dawaj 5 zł”. To jest przestępstwo. Takie zachowanie nauczyciel ma obowiązek zgłaszać policji, a policja ścigać – podkreślił.
Zauważył, że odpowiedzialność spoczywa także na świadkach sytuacji, które mogą doprowadzić do tragedii. – Każdy wie, że nie wolno jeździć pod wpływem alkoholu. Przyjaciel jest po to, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji – zauważył.
– Pamiętajcie, że nie jesteśmy po to, żeby was ograniczać, utrudniać zabawę – zwrócił się do gimnazjalistów – tylko żeby zapewnić wam bezpieczeństwo. Żebyście żyli długo i szczęśliwie.
Komendant nawiązał do trudnego tematu przemocy w rodzinie. Wraz z kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej Zofią Szymańską apelował o zgłaszanie wszystkich niepokojących przypadków. – Jaka jest wasza rola? Po prostu powiedzieć. Każdy policjant jest po to, żeby wam pomóc – zapewnił.
O trosce samorządu o bezpieczeństwo uczniów mówił wójt Stanisław Jastrzębski. Głos w dyskusji zabrali także psycholog Marzena Zglec-Matwiejczyk i opiekun młodzieżowej drużyny pożarniczej Jacek Andrusiuk.
Moderatorem debaty była Marzena Kulesza, szkolny pedagog.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-06-18 15:44
~mieszko
AAA ja pije i se żyje olalalalala a mnie nikt nie pobije hehehehe sratata
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa