Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Polubić naukę przez sztukę (foto)
IV Wyszkowski Dzień Nauki odbył się 17 czerwca. Na placu Przedszkola nr 1 szkoły prezentowały projekty edukacyjne. W WOK Hutnik wręczono nagrody laureatom międzyszkolnych konkursów. 
Motywem przewodnim IV Wyszkowskich Dni Nauki było popularyzowanie nauki przez sztukę, pokazanie, jak te dziedziny się przenikają i nawzajem wzbogacają. Imprezę prowadzili Renata Karsznia i dyr. ZS w Leszczydole-Nowiny Krzysztof Ochmański. 
– Droga do wiedzy stoi otworem przed każdym człowiekiem, a wiedza to potęga – mówił Grzegorz Nowosielski. – Wyszkowski Dzień Nauki organizujemy, by tę potęgę pokazać. Chcemy pokazać młodym ludziom, że naukę można polubić, że jest ciekawa i pożyteczna w życiu codziennym, że można się nią bawić. Zdobywanie wiedzy nie musi być nudne, żmudne, może być wielką przygodą – dodał, że dzieci trzeba uczyć myśleć i pobudzać ich ciekawość świata.
Zebrani poznali funkcjonowanie Zespołu Szkół w Leszczydole-Nowiny m.in. realizowane tam projekty edukacyjnymi oraz działalność i sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca Wyszków, który swój profesjonalizm i urok zaprezentował na scenie.  
Prezentacje szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywały się na placu pobliskiego przedszkola. Swój udział w wydarzeniu miały partnerskie uczelnie gminy: Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (matematyczne zabawy logiczne), wyszkowska filia Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku (stoisko medyczne), Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej (doświadczenia chemiczne), Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nauki Kopernik (doświadczenia nad niskimi temperaturami). 
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce  przygotowało ofertę edukacyjną dla nauczycieli, natomiast prezentację prac plastycznych Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych FormAT. 
 
Szkolne projekty

Stoiska szkół były różnorodne i kolorowe, prezentowano na nich wiedzę w połączeniu z zabawą m.in. z chemii, matematyki, fizyki, plastyki, języka polskiego. Uczniowie demonstrowali realizowane w szkołach projekty: „Co ma bryła do Platona” (op. Jolanta Sarnacka), „Świat ciszy” (Aleksandra Lange), „Bryły platońskie” (Agnieszka Pałka), „Czy wiesz co jesz?” (Beata Książek), „Czy kwasy i zasady są trudne? – gra dydaktyczna” (Beata Książek), „Dzieło Jana Pawła II żyje – budujemy szkołę im. bł. Jana Pawła II w Togo” (Iwona Ochmańska), „Makieta szkoły – instalacja elektryczna, radiowęzeł” (Izabela Składanek), „Gra dydaktyczna – budowa związków chemicznych” (Barbara Filipiak), „Jaka to melodia? – przeboje anglojęzyczne” (Leszek Abramczyk), „W jaki sposób nasze miasto wykorzystuje fundusze z Unii Europejskiej?” (Bożena Michalak), „Ważne odkrycia fizyczne na osi czasu” (Zdzisława Gołębiewska), „Czy gimnazjaliści znają osiągnięcia polskich fizyków” (Barbara Błaszczyk), „Męczeństwo za wiarę w dziejach historii Kościoła” (Bogusława Prusinowska), „Kultura kibicowania i dopingu” (Marcin Szwaczyk), „Jakie stereotypy kobiet i mężczyzn występują w reklamach telewizyjnych i w prasie?”
- Być Europejczykiem – to brzmi dumnie – po obejrzeniu prezentacji powiedział Sławomir Cieślak, naczelnik miejskiego wydziału edukacji. Chwalił kreatywność, różnorodność pomysłów. Opiekunowie projektów otrzymali podziękowania z rąk burmistrza Nowosielskiego.
Pod wrażeniem była również Marzena Kędra, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance w województwie opolskim, Nauczyciel Roku 2012. – Po tym, co dziś zobaczyłam, mogę stwierdzić, że każdy nauczyciel zasługuje na miano nauczyciela roku – podkreśliła. W wystąpieniu „Nowoczesna edukacja szkolna” podzieliła się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że staną się inspiracją dla nauczycieli.
 
Nagrody dla laureatów

Wyszkowski Dzień Nauki był doskonałą okazją do ogłoszenia wyników międzyszkolnych konkursów. Po wyróżnienia przyjechali uczniowie nie tylko wyszkowskich szkół, ale także z sąsiednich miast.
Zbigniew Szczerba podsumował Wojewódzki Maraton Matematyczny, już po raz dziesiąty zorganizowany przez Zespół Szkół na Polonezie. Mistrzami i wicemistrzami Mazowsza zostali uczniowie Gimnazjum Społecznego w Milanówku, III miejsce zajęła młodzież z Gimnazjum nr 4 w Legionowie.
Kolejne nagrody wraz z burmistrzem wręczała Agnieszka Deptuła, dyrektor Gimnazjum nr 2, które zorganizowało Wyszkowskie Dyktando (po raz czternasty), II Gminną Gimnazjadę Polonistyczną i Gminny Konkurs Recytatorski twórczości Aleksandra Fredry.
Dyktando powiatowe przeprowadzono w kategoriach gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii gimnazjów wygrał Błażej Szurawski z Gimnazjum nr 1, kolejne miejsca zajęły Magdalena Szymańska z Gimnazjum w Porębie i Iwona Rogalska z Gimnazjum w Brańszczyku. Wśród starszych uczniów I miejsce zajęła Emilia Pietrzak z LO w Węgrowie, II – Klaudia Mickiewicz z I LO w Wyszkowie, III – Alicja Krawczyńska z LO im. P. Skargi w Pułtusku.
W konkursie recytatorskim rywalizowali uczniowie podstawówek i gimnazjów. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Weronika Kozon z SP w Leszczydole Starym, II miejsce zajęła – Faustyna Martyna, III – Oliwier Ciskowski, oboje z SP1; wyróżnienie przyznano Sandrze Heronimek, również z SP1. Wśród gimnazjalistów I miejsce przypadło Joannie Rosłoniec z Gimnazjum nr 1, II – Michałowi Kuleszy z Gimnazjum nr 2, III – Wioletcie Jabłońskiej z gimnazjum w Rybnie, wyróżnienie – Aleksandrze Góralewskiej z Gimnazjum nr 1.
Uczniowie Gimnazjum nr 2, Magdalena Prokop, Paweł Garbarczyk i Michał Kulesza, wygrali Gimnazjadę Polonistyczną. II miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 reprezentowane przez Klaudię Kwiatkowską, Wiktorię Rosłoniec i Kingę Teofilak, III – ponownie Gimnazjum nr 2: Estera Zaręba, Karolina Rekus, Katarzyna Kaczyńska. Wyróżnienie otrzymali gimnazjaliści z Leszczydołu-Nowiny: Natalia Kowalska, Daria Żuchowska i Kamil Szustak.
Na koniec uczniowie obejrzeli film „Nowe życie”, który wygrał Przegląd Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie. Autorkami filmu są uczennice Gimnazjum nr 1 Izabela Kaczmarska i Aleksandra Sobotka. II miejsce zajął film „Wyszków w moim albumie” autorstwa Kornelii Gierek, Anety Syroki i Natalii Jabłońskiej, również z Gimnazjum nr 1, III – film „Puk Puk to my Wyszków” nakręcony przez Michała Murawskiego, Daniela Wiśniewskiego, Magdalenę Jaworską, Karolinę Kownacką i Eryka Maciejewskiego z Gimnazjum nr 3. Szczególne wyróżnienie otrzymały Kinga Bloch, Klaudia Wykowska i Julia Wasilewska z Gimnazjum nr 1za film „Parafia św. Idziego”.
W sumie do przeglądu wpłynęły 23 filmy z 7 szkół. Jak przypomniały współorganizatorki, nauczycielki Lucyna Wilczyńska i Krystyna Szczuka-Wiśniewska,  (przegląd zorganizowali ZS na Polonezie, gmina Wyszków i WOK Hutnik), miały przedstawiać ciekawe miejsca lub osobowości, niezwykłe wydarzenia, promować miasto. 
Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie www.nowywyszkowiak.pl
EE, SB 
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-06-24 13:06
~zenek
Ja też słyszałęm, że współorganizator tych Dni Nauki Pani Renata K. ma postawione zarzuty popełnienia przestępstwa fałszerstwa. Niezłych doradcó ma "nasz" Pan Burmistrz. Kto z kim przystaje takim się staje.
2014-06-24 10:23
~edukator
A Burmistrz Nowosielski otacza się przestępcami. Na stanowisku gminnego doradcy metodycznego trzyma osobę, która ma postawione zarzuty fałszerstwa dokumentów i wyłudzenia pieniędzy. Do tego ta Pani jest nauczycielką w Gimnazjum na Polonezie. I nikt nic z tym nie robi a prasa jakoś nie drąży tego tematu.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa