GMINA RZĄŚNIK: Rusza projekt na ponad 11 mln zł
Największą inwestycją w gminie jest budowa szerokopasmowego Internetu. Gmina 25 czerwca podpisała umowę na realizację projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w gm. Rząsnik”, w 100% finansowanemu z Unii Europejskiej i skierowanemu do 700 beneficjentów. Wykonawcą jest konsorcjum, które utworzyło trzy firmy: Viatelecome z Wrocławia (lider konsorcjum), Asseco Poland z Rzeszowa oraz Sotronic z Balic. Szacunkowa wartość zamówienia bez VAT to 11.971.274 zł.
O inwestycji rozmawiam z koordynatorem projektu Grzegorzem Krauzowiczem z Fundacji Euro Nation (na fot.).
Umowa na wykonanie projektu została podpisana 25 czerwca z konsorcjum.
- Tak trzy firmy złożyły wspólnie ofertę. To jest częste. Jedna się specjalizuje w sieciach kablowych, jedna w dostawach i wdrażaniu systemów informatycznych, jedna w sieciach radiowych. Razem mają potencjał, żeby projekt zrealizować.
Dotarły do nas głosy, że mieszkańcy, którzy mają dostęp do Internetu, ale słabej jakości i jest to dla ich budżetów domowych spore obciążenie, nie wiedzą, czy mogą przystąpić do projektu.
- Nie mogę nikogo namawiać do zrywania umów. Projekt jest skierowany do osób, które nie mają Internetu.
Takich prawie nie ma.
- Na tym terenie jest ich stosunkowo niedużo. W Polsce wciąż są białe plamy. Przygotowujemy pismo do władzy wdrażającej o informację, czy osoby, które mają dostęp do Internetu, ale słaby, co nie pozwala na swobodne korzystanie z Interentu, mogą do projektu przystąpić
Może ten projekt jest za duży dla tej wielkości gminy.
- Uważam, że nie. Cały czas rekrutacja trwa, może nie tak dynamicznie jak byśmy chcieli, ale ludzie się zgłaszają. Rekrutacja jest otwarta. Mamy prawie 50% zgłoszeń, ok. 300 beneficjentów.
Mówił pan, że realizację projektu zaczynacie od serwerowni?
- Tak, będzie się mieściła w budynku urzędu gminy.
A roboty ziemne?
- Roboty ziemne wymagają najpierw projektu.
Na realizację zadania jest niewiele czasu, a jeszcze nie ma projektu przebiegu światłowodów.
- Przetarg jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Ale na roboty ziemne czas wykonawstwa jest ograniczony ze względu na warunki atmosferyczne.
- Z pozwoleniami administracyjnymi najdłużej się schodzi.
A te pozwolenia już są?
- To wykonawca ma zrobić. Nie wnosi zastrzeżeń co do terminów. Nie na wszystkie roboty wymagane jest pozwolenie na budowę.
To jednak ryzykowne przedsięwzięcie chociażby ze względu na krótki czas i to bardzo duża inwestycja.
- Polska do 2015 r. ma się rozliczyć z tych pieniędzy. Skierowaliśmy przetarg do kontroli ex-ante. Jednostka wdrażająca wskazała nam kilka rzeczy, które trzeba poprawić. Będzie ogłoszony drugi przetarg na szkolenia dla beneficjentów na obsługę komputera z dostępem do Internetu. Chcielibyśmy wyrobić się w tym terminie. Rada budowy odbędzie się w Rząśniku. Szczegóły dotyczące uruchomienia projektu i harmonogram płatności będą ustalane.
Czytałam, że realizował pan takie projekty w Łomży, w Wołominie
Miasto Łomża zerwało ze mną umowę bez zachowania terminów. Ze współpracy z Wołominem zrezygnowaliśmy.
Na stronie internetowej fundacji http://www.einclusion.pl jest informacja, że został rozliczony projekt (na ponad 5 mln zl) w gm. Zawady, realizowany jest w gm. Płaska, natomiast zakończony, na wniosek inwestora, w gm. Pisz. Na mocy ugody sądowej przez gm. Pisz zostaną wypłacone fundacji zaległe wynagrodzenia.
Elżbieta Borzymek
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-10-29 15:36
~ja
brawo Unia, odwykluczenie jednej rodziny będzie kosztowało ponad 20.000 PLN:)
2014-07-21 15:20
~xyz
Nie powiedziałabym że boiska są profesjonalne. Trawiaste i tyle, że żeby można wybić potykając się na kępacha, a w dobie obecnego rozwoju chyba przydałoby się wielofunkcyjne na miarę XXI wieku
2014-07-21 15:09
~fric
boiska są przy każdej szkole na co kolejne, w Rząśniku spełnia wymagania do rozgrywek ligowych, to po co następne. tak wiec chyba ??? to nie wie o czym pisze. pola w gminie są ale i profesjonalne boiska tez.
2014-07-21 10:11
~abc
skoro gmina nic nie dokłada 100% to środki unijne to co za problem. jak by dawali dotacje na boiska to powinni robić boiska ale skoro dają na internet to dobrze że robią internet. A internet światłowodowy to przyszłość i chyba żadna gmina takiego nie ma. brawo
2014-07-19 10:33
~sd
na tym polega dobroć i sprawiedliwość w wydaniu wójta
2014-07-18 15:08
~obywatel
Sprawdzcie jak wykorzystany jest szerokopasmowy internet w gminie Brańszczyk. Jest to wyrzucanie pieniędzy . Oczywiście ze ktoś na tym dobrze zarobi i nawet wiadomo kto
2014-07-18 11:10
~???
11.971.274 zł. podzielić na 700 beneficjentów to jest 17101,82zł na jednego do tego doliczyć jeszcze VAT, bardzo rozrzutna jest nasza gmina (i nie ma znaczenia, że nic nie dokładają), a nie łaska pozyskać kasę na boiska dla naszych dzieci, w każdej gminie mają Orliki tylko u nas pole!!!
2014-07-16 20:00
~baba
w co te bbarany się pakują