Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


W rocznicę wybuchu powstania (foto)
Tuż przed Godziną „W” 1 sierpnia wyszkowianie zebrali się przy pomniku Gloria Victis, by w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddać hołd powstańcom. O 17.00 rozdzwoniły się dzwony, zagrały werble. Delegacje władz samorządowych, partii, stowarzyszeń złożyły kwiaty. Zapalono znicze. Hołd powstańcom oddali także wyszkowscy strażacy, jak w całej Polsce przez 70 sekund wyły syreny stojących przed komendą strażackich wozów. 
Przy pomniku u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej stanęli w szyku harcerze i zuchy. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP.
W swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Nowosielski przypomniał słowa prof. Pigonia, że  „należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”.
- W Powstaniu Warszawskim do okupanta strzelali najlepsi synowie ziemi polskiej – mówił burmistrz. –  W imię honoru, godności, walki o wolność swojej ojczyzny nie wahali się oddać najcenniejszego – własnego życia. Walczyli nie tylko o Warszawę, walczyli o Polskę, walczyli o świat.
Zaznaczył, że i my, wyszkowianie, mamy swoje powstańcze ślady. Wymienił nazwiska osób związanych z Wyszkowem, które brały udział w powstaniu. To m.in. gen. Nałęcz-Komornicki, synowie płk. Bylińskiego, Stanisław Oleksiak, Adam Grudzień.  
- Budujmy na tym fundamencie, który od powstańców dostaliśmy, mądrą, dzielną i wspólną Polskę. Cześć i chwała Bohaterom – zakończył.
Potem delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. 
Z zaproszenia gminy Wyszków, by wspólnie oddać hołd powstańcom, skorzystali kibice KS Bug. Młodzi ludzie z biało-czerwonymi racami na kilka chwil zatrzymali ruch na rondzie. A potem, ustawieni za biało-czerwoną flagą z orłem, herbem Bugu Wyszków i napisem: Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy włączali się w przebieg uroczystości. Po słowach burmistrza kończących jego wystąpienie: "Chwała Bohaterom", powtórzyli je kilkakrotnie, głośno skandując i dodając: „Polska walcząca, Polska walcząca do końca”. Po złożeniu kwiatów odśpiewali „Hymn Polski”.
Choć organizatorzy podziękowali już za udział w uroczystości, ludzie się nie rozchodzili. Wtedy głos zabrał prezes wyszkowskich piłsudczyków, których liczna grupa w szarych organizacyjnych mundurach brała udział w uroczystości. Konrad Wróbel powiedział, że piłsudczycy odwiedzili chyba najstarszą żyjącą na naszym terenie uczestniczkę powstania – 91-letnią siostrę Łucję. Przekazała podziękowania za wszystko, co uczyniono dla pamięci o powstaniu. Do harcerzy zwrócił się z jej prośbą, by ją odwiedzili i zaśpiewali harcerskie piosenki. Zachęcał też do odwiedzenia Giziewiczki, gdzie podczas wojny szkolili się w tajnej podchorążówce Agrykola przyszli powstańcy, m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński (zginął w powstaniu i to do niego odnosiły się słowa prof. Pigonia), i zapalenia znicza pamięci. Apelował też, by uprzątnąć to miejsce, które jest obecnie zaniedbane.
Wiele osób skorzystało z zaproszenia gminy, by obejrzeć w kinie w WOK Hutnik film „Powstanie Warszawskie”.
 Elżbieta Borzymek
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-08-06 21:48
~ocz
Kto chciał usłyszeć, to przyszedł pod pomnik. Po co starszyć innych hałasem?
2014-08-05 21:48
~olgierd
szacunek dla obecnych. Cieszy ciagle wzrastajaca liczba młodziezy .
2014-08-05 21:14
~???????????
Syreny powinny być słyszalne w całym mieście a nie w promieniu kilkuset metrów.Czy to takie trudne ?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa