Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


90. Rocznica święceń kard. Wyszyńskiego (foto)
W 90. rocznicę święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego w sobotę 2 sierpnia na cmentarzu w Kamieńczyku abp Henryk Hoser poświęcił nowy nagrobek Piotra i Katarzyny Wyszyńskich, dziadków Kardynała Tysiąclecia. – Gdy błogosławimy ten piękny nagrobek, w tak pięknym miejscu, jakim jest Kamieńczyk, dziękujmy za wszystkie dary, również za niezwykły dar życia kard. Wyszyńskiego, o którego beatyfikację się modlimy – zachęcał arcybiskup. 
Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w rodzinnej parafii kard. Wyszyńskiego w Zuzeli. – Kościół w Zuzeli ma to samo wezwanie, co kościół w Kamieńczyku – Przemienienia Pańskiego – zauważył abp Hoser. 
Jednocześnie odbywał się trzeci zjazd rodzin Wyszyńskich i Karpiów, z których wywodził się kard. Wyszyński. To oni ufundowali nowy nagrobek Piotra i Katarzyny Wyszyńskich w Kamieńczyku, replikę poprzedniego, poświęconego jeszcze przez kard. Wyszyńskiego. Za wsparcie serdecznie podziękowali proboszczowi ks. Kazimierzowi Sztajerwaldowi oraz mieszkańcom Kamieńczyka, również zgromadzonym na cmentarzu.
- Stoją tu kolejne pokolenia osób pochowanych w tym grobie – podczas krótkiej uroczystości na cmentarzu w Kamieńczyku zauważył arcybiskup. – Każdy z nas chce wiedzieć, jaka była kolejność pokoleń. Nie zapominajmy, że Ewangelie z dzieciństwa Jezusa Chrystusa zaczynają się od genealogii, czyli od przypomnienia jego przodków. W tradycji biblijnej zdajemy sobie sprawę, że życie zostało nam przekazane przez cały łańcuch. Są w nas ślady tych, którzy żyli długo przed nami. Gdy umierał Piotr Wyszyński, dziadek kardynała Stefana, to ten miał zaledwie jeden rok życia, więc prawdopodobnie dziadka nie pamiętał. Ale z pewnością dobrze pamiętał swoją babcię Katarzynę, bo gdy ona umierała, ks. Wyszyński miał 39 lat. Po kilku latach został biskupem.
Abp Hoser nawiązał też do genealogii duchowej: – Mówił o niej Jezus: kto jest moim krewnym, bratem i siostrą? Ci, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go. Ojciec Święty powiedział, że nie byłoby tego pontyfikatu bez tego prymasa. 
I o tym też należy pamiętać.
Podczas wizyty w Kamieńczyku arcybiskup z zainteresowaniem obejrzał pamiątki zgromadzone w niedawno otwartym Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia. – Oby się rozwijał – życzył. 
Życzenia te mogą spełnić się m.in. dzięki współpracy z powstającym w Warszawie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Z członkami rodzin Wyszyńskich i Karpiów w kamieńczykowskim kościele spotkał się dyrektor muzeum Paweł Skibiński. – Coraz mniej młodych osób wie, kim był kard. Wyszyński. Dla wielu to po prostu kardynał z okresu stanu wojennego. Nadrabiajmy stracony czas – apelował. – Chcemy zarazić ludzi do odwiedzania miejsc rodzinnych kardynała. Dlatego ważna jest współpraca z rodzinami, podzielcie się z nami waszymi wspomnieniami. Każde, nawet najdrobniejsze wspomnienie, jest wartościowe. Nie mamy ani jednej pamiątki związanej z mamą, tatą, rodzeństwem kardynała. A chcemy pokazać, jak bardzo związany był z rodziną, kim ta rodzina była. To muzeum pozostanie martwym miejscem, jeśli nie zostanie wzbogacone przez rodziny, dla których pamięć o prymasie jest droga.
Dyrektor muzeum przypomniał słowa abp. Kazimierza Nycza, dla którego muzeum to nie tylko wspomnienia, ale i wychowywanie. 
- Ważna jest pamięć, ale i modlitwa – dodał ks. proboszcz Sztajerwald, zapraszając na Msze św. w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Parafia będzie starała się nie tylko o rozwój domu pamięci, ale i budowę pomnika Kardynała Tysiąclecia. – Mamy projekt, ale poczekamy na beatyfikację – dodał ks. proboszcz.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-08-10 10:22
~wyszkowianka 2
Mam pytanie. Dlaczego w okresie wakacyjnym nie można dojechać do Kamieńczyka autobusem w soboty i niedziele. Do Skuszewa takie dojazdy są możliwe ! Kamieńczyk pewnie 6 km.dalej po tej samej tracie. Dyskryminacja od 12 lat trwa!
2014-08-07 20:27
~()
mamy XXI wiek kobieta całuje w rękę chłopa hm nawet mi się to podoba
2014-08-05 18:20
~Hę...
A któż powinien fundować dziadkom pomnik, jak nie rodzina. Ale rzadko pisze o tym na pomniku
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa