Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zabudowa Wyszkowa: pod czy poza kontrolą
Nowe tereny pod bloki w centrum miasta i budownictwo jednorodzinne, inwestycje w dzielnicy przemysłowej, wyprowadzenie bazy sportowej na obrzeża Wyszkowa – to główne kierunki polityki przestrzennej wyszkowskiego samorządu. Pod budownictwo wielorodzinne gmina przeznaczyła tereny w kwartale ulic Wąskiej, Kościuszki i Sowińskiego. Wygląd centrum miasta zależy więc w dużej mierze od inwestorów. 
Iwona Kozon, kierownik referatu zagospodarowania przestrzennego w urzędzie miejskim przypomina, że w 2003 r. na mocy ustawy sejmowej wszystkie stare plany zagospodarowania straciły ważność. I rozpoczęła się tzw. wolna amerykanka. Nowe, dla różnych części miasta i okolicznych miejscowości, uchwalane są systematycznie. Uzgodnienia z wieloma instytucjami nadzorującymi samorządy, odpowiedzialnymi za ochronę środowiska czy zarządcami poszczególnych dróg trwają tak długo, że na uchwalanie planu potrzeba ok. 2 lat. 
- Inna sprawa, że kiedy projekty planów są wykładane do publicznego wglądu, mieszkańcy nie są zainteresowani, a potem skarżą istniejące uchwały – dodaje Iwona Kozon. 
Zdaniem burmistrza system wymaga nie tylko uproszczenia procedur, ale i uzupełnienia luk w przepisach, które inwestorzy nauczyli się wykorzystywać, a przede wszystkim dodatkowych uprawnień dla samorządów.
Polski system gospodarki przestrzennej nie należy do najsprawniejszych w Europie. W podsumowaniu Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” szeroko pisze o tym Adam Kowalewski, architekt, przewodniczący rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej: „Bezpośrednie źródła kryzysu również znamy. To brak racjonalnej polityki przestrzennej, wadliwy system planowania, brak kontroli rynku nieruchomości, procesy spekulacyjne i słabość instytucji publicznych. (…) W Polsce administrację rządową odpowiedzialną za urbanistykę i architekturę prawie zlikwidowano”.
Stąd, zdaniem burmistrza Wyszkowa, postulowane często zatrudnienie gminnego architekta mijałoby się z celem. – Nie miałby żadnych instrumentów prawnych, które dawałyby mu na coś wpływ – wyjaśnia Grzegorz Nowosielski.
Zdaniem urzędników miejskich, to gminy – ustalające plany zagospodarowania przestrzennego – powinny wydawać pozwolenia na budowę (obecnie to kompetencje starostów). Brakuje też przepisów urbanistycznych, które szczegółowo regulowałyby rodzaj zabudowy, także pod kątem istniejącej. Plany zagospodarowania przestrzennego określają m.in. przeznaczenie terenu i wysokość zabudowy, ale samorząd nie ma wpływu na jej kształt czy kolor. W przypadku centrum miasta mowa jest co prawda o kolorach pastelowych, ale w praktyce nikt tego nie kontroluje. W efekcie mamy bardzo różnorodną kolorystykę (np. przy Kościuszki). – Inwestorzy powołują się zresztą na art. 7 Konstytucji – dodaje Iwona Kozon.
- Nie ma w kraju policji urbanistycznej – zauważa burmistrz. – To architekci powinni wpasowywać się w otoczenie. Wiadomo np., że styl zakopiański jest ładny, ale nie wszędzie pasuje. 
Podobnie sytuacja ma się z umieszczanymi w mieście reklamami. Walkę z zalewem kolorowych bilbordów i szyldów toczy wiele miast, najlepiej radzą sobie te największe, mniejsze czekają na uzupełnienie luk w prawie. – Gdyby zdjąć duże reklamy, miasto byłoby dużo ładniejsze. Czekamy na ustawę prezydencką, która nam to umożliwi – mówi burmistrz Wyszkowa.
 
Nie brzydziej niż…

Na pytanie, czy centrum Wyszkowa jest ładne, urzędnicy odpowiadają wymijająco: – Nie jest brzydsze niż w innych miastach. 
– Brakuje zieleni, drzew. Teraz powstaje nowy chodnik i już wiele się zmieni – uważa Iwona Kozon.
W centrum zabudowywany jest jeszcze – blokami – kwartał ulic Wąskiej, Kościuszki i Sowińskiego. Może tam powstać ok. 240 mieszkań.
Lada dzień ruszą kolejne inwestycje, place budów są już ogrodzone. Budynek, w kształcie litery L – w przyszłości – powstanie także przy samym skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Sowińskiego. Jego wysokość będzie dostosowana do istniejącej zabudowy przy Kościuszki.
- Nie przesadziliśmy z zabudową – uważa Grzegorz Nowosielski. – Gmina stoi na straży powierzchni biologicznie czynnej. W centrum mamy naprawdę mało intensywną zabudowę. W pobliżu jest park, wiele zieleni, plac między Sowińskiego a 11 Listopada, gdzie w przyszłości ma stanąć ratusz. 
Budownictwo wielorodzinne to jeden z kierunków polityki przestrzennej gminy. - Istnieje duże zapotrzebowanie, o czym świadczą choćby wysokie ceny mieszkań. Zmienialiśmy pod tym kątem plany zagospodarowania, ceny mieszkań spadły już średnio o ok. 1.000 zł – dodaje burmistrz. – Pamiętajmy, że Wyszków jest ciągle miastem w budowie. W wielu miejscach musimy wprowadzać zmiany. Stadion musimy przenieść, ponieważ teren wokół obecnej lokalizacji został tak zabudowany, że nie ma możliwości rozwijania bazy sportowej, budowy nowych miejsc parkingowych. 
W ostatnich latach gmina skupiła się też na rozbudowie dzielnicy przemysłowej, więcej terenów przeznacza również pod budownictwo wielorodzinne, szczególnie wzdłuż  istniejących dróg na wsiach.
- Trudno mi wymienić, jest ich kilka – to odpowiedź burmistrza na pytanie o najładniejsze, według niego, miejsca w Wyszkowie. – A te, które mi się nie podobają, są właśnie przebudowywane.
SB 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-08-19 19:35
~Sowa
Wyprowadzenie stadionu w bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza będzie pomnikiem arogancji Nowosielskiego i jego doradców , oczywiście tych Wiśniewskich ! Nie pierwszy to pomnik arogancji! Oj jest ich już zbyt dużo !
2014-08-19 17:00
~alojz
Wyszków ładnieje ,mo ulubiony Pułtusk brzydnie ,bródny najładniejsze budowle powstaja na działkach ogrodniczych bez pozwoleń lub po znajomości przymyka sie oko tereny rekreacyjne ładne mozna tam mieszkać
2014-08-19 11:59
~JA
Narodowy też został zbudowany na miejscu 10lecia. I jakoś nikt ns tym nie ucierpiał Za to blisko z kazdej strony. Parkingów przy obecnym wyszkowskim stadionie można też dobudować w ul Okrzei. Zresztą jak obiekt jest w centrum to kto tam jeździ samochodem.
2014-08-18 19:04
~Jerzy
W mojej ocenie stadion powinien pozostać tu gdzie jest. Wyszków nie jest aż tak dużym miastem, żebyśmy potrzebowali jakiegoś ogromnego obiektu. Lokalizacja stadionu pozwala na swobodny dostęp zarówno uczniów poszczególnych szkół jak i samych mieszkańców. Komu będzie się chciało jeździć za miasto?
2014-08-18 12:05
~gg
Nie widzę żadnego obiektywnego uzasadnienia chęci przeniesienia stadionu, oprócz tych związanych z zyskiem ze sprzedaży gruntu. Oprócz klubu seniorów Bugu, obiekt wykorzystywany młodsze roczniki, których jest naprawdę dużo. Korzystają z niego też szkoły, LO i SP1. Organizuje się okolicznościowe imprezy rekreacyjne i muzyczne. To miejsce to kawał historii i nie pownien być analizowany w kategoriach atrakcyjności gruntu, który się pod nim znajduje. Mam również poważne wątpliwosci, czy na nowym miejscu miałby powstawać naprawdę porządny stadion z krytymi trybunami, treningowymi boiskami, oświetleniem, jak jest np. w Sulejówku (dla tych co nie widzieli proponuje wujka google), czy raczej będzie to coś, aby poprostu było. Na miejscu starej trybuny buduję się, tzw. "trybunę przenośną". Chyba każdy rozsądny człowiek w tym momencie wie, dlaczego jest ona z nazwy "przenośna" i gdzie docelowo ma się przenieść.
2014-08-17 22:34
~K
Nikt nie pomyślał, że w obecnej lokalizacji stadion jest blisko dwóch szkół (podstawówki i liceum) i uczniowie z niego korzystają! A i czasem zdarza się, że uczniowie z CKU tam przyjdą pobiegać. Ale jak przeniesie się stadion z miasto to nikt z niego nie będzie korzystać!!! I po co był orliki budować kilka lat temu? Robić parkingi i odnawiać ul. Okrzei? Chcą "przenieść" stadion, aby zgarnąć dobrą kasę za działkę (deweloper wybuduje bloki) a stadionu nie zbudują, bo pieniędzy nie będzie!!!
2014-08-17 18:31
~kibic
Jaka wielka budowa? Tu jeden klocek tam drugi, bez żadnej koncepcji, połączone chodniczkami.Plany w centrum tak często się zmieniają, że trudno mówić, że coś jest planowane, bardziej kombinowane. Te chodniczki po wyborach będą rozbierać bo Wyszków to jeden wielki korek. Jeszcze po południu to za korki winne są Tiry ale rano to miasto korkuje się samo, wąskie drogi z Zapola, Piłsudskiego, 11 Listopada i innych trudno wjechać na Kościuszki i Serocką, brak parkingów w centrum i jedziesz za gościem, który szuka gdzie zaparkować.Przejedzie pociąg i na Pułtuskiej także korek, szczególnie po południu, około 17. To jest chaos.
2014-08-17 15:47
~rafcio
Wyszków idzie na dobre ale w zbyt szybkim tempie, to jedna wielka budowa, ale poczekajmy na końcowy efekt zanim będziemy źle opiniowac. Poczekamy zobaczymy. Pozdrawiam;)
2014-08-16 09:04
~Rybles
Wyszkowiak ma rację. takich gargameli obok siebie nie widziałem w zadnym innym mieście, a projektowali je dwaj najznamienitsi archtekci z wyszkowa, którzy pare lat temu przedstawiali projekty rynku. teraz to już tylko pozostaje , kolejnemu inwestorowi skopiować"krzywy dom" z monciaka w sopocie , bo już pomysły na wyróżnienie się wyczerpały! Ktona takie pośmiewisko pozwolił?
2014-08-15 13:07
~Japa
Nie wiem w którym miejscu Wyszków był ładny przed wojną - patrząc na stare zdjęcia raczej trudno się zorientować - ogólnie było brzydko (zresztą nie można się temu dziwić). Nie wiem czemu ktoś czepia się budynków w pobliżu tzw. Galeo" - ich różnorodność jest interesująca, w przeciwieństwie do ciągnących się dalej bloków, które jakoś nie budą sprzeciwu. Wydaje mi się, że wynika to z "opatrzenia się" z żenującą estetycznie architekturą oszczędną socrealizmu i brakiem wyobraźni. Jeśli chodzi o stadion jestem przeciwny jego przenosinom i budowie na jego miejscu osiedla zagęszczającego i tak nadmiernie tą okolicę. Absolwenci LO i obchody 100 lecia zaczynają być już męczący i nie przywiązywał bym wiele uwagi dla ich nieco jednak zarozumiałych i przemądrzale dziecinnych zachowań i opinii - chyba, że zawiną rękawy i spróbują wziąć sprawy w swoje ręce... - w co wątpię...
2014-08-15 06:56
~JA
No własnie może na burmistrza też się nada?
2014-08-14 19:04
~WYSZKOWSKA PARANOJA
Burmistrz po Technikum Drzewnym nie ma żadnego pojęcia o architekturze i planowaniu przestrzennym , absolwenci Technikum Budowlanego są m.in skarbnikiem miejskim-Korczakowski , dyrektorem PECU - Mroczek. a Wiśniewski z Wodociągów jest specjalistą od wszystkiego
2014-08-14 14:55
~ttt
Wyszków to był ładny przed wojną teraz jest brzydki .łomża ładniejsza.
2014-08-14 14:02
~kropka
Wyszków jest coraz ładniejszy. Kropka
2014-08-14 12:15
~sok malinowy
Wyszków wygląda okropnie, szaro i buro, smutne miasto. A pod względem architektów to jest totalny burdel, ZERO jakiegokolwiek pomysłu, jeden wielki burdel. No i co to za wymijająca odpowiedz „nie wygląda gorzej” do kogo Pani Iwon się porównuje? DO gorszych? Można tez powiedzieć że wygląda dużo gorzej od innych, co za argument z dupy jakiegoś niedokształconego urzędnika. Wstyd!
2014-08-14 11:07
~Warszawiak
Wyszków jest okropny pod względem architektury - rzygać się chce
2014-08-14 08:58
~nowoczesny wyszkowiak
A ja jestem za nowymi obiektami, niech wybuduje nowy dobry stadion i nową halę sportową dla Czyżaka pod Plusligę. A co, może z 50 milionów będzie kosztowało ale jaki komfort oglądania meczów piłkarskich i siatkarskich. Zlikwidują przy tym te ogródki działkowe bo deweloperka postawi pewnie nową biedronkę i bloki. Za teren pod stadionem pewnie dużo nie weźmie bo już burzy trybuny żeby sprzedać sam grunt. pewnie z 15 milionów weźmie sprzeda jeszcze PEC i kasa na obiekty będzie. Bezboleśnie. Trzeba się rozwijać.
2014-08-13 20:30
~...
Sprzedawczyki bez żadnej moralności, za to co święto leżą krzyżem do zdjęcia w szmatławcach. Tfuu, upadek moralny i zgnilizna. Szmatława szałajda. Tfuu.
2014-08-13 19:41
~Wyszkowiak
"Najpiękniejsze" są budynki naprzeciwko Galeo i Galerii. Kto je projektował tak brzydkich budynków nie widziałem w żadnym innym mieście. Straszne! Okropne!
2014-08-13 19:30
~JA
Brak tu konsekwencji. Ostatnio w którejś z gazet ukazał się protest z LO Wyszków. Został on całkowicie przez urząd zbagatelizowany. Skoro kilkadziesiąt osób ten problem zgłasza do urzędu to nie może być tu mowy o milczeniu. Skąd ten pomysł? Stadion tu jest od dziesięcioleci. Czy ktoś konsultował yen pomysł z mieszkańcami? W takiej sprawie powinno się zrobić referendum.
2014-08-13 14:58
~Ja
A tekie małe pytanko mam. Jak przeniesiemy stadion tak daleko, to jak do niego dojedzie kilka tysiecy ludzi. Bo teraz w centrum to sobie dojdą na piechotę. A tak to albo metro albo tysiące miejsc parkingowych. No i dzieci to samolotami sobie dolecą. NIeźle w łapę musieli przytulić za tereny na sprzedaż po stadionie. Przetarg już pewnie ktoś wygrał, choć go wcale nie było. Włądze tego miasta to kpina.CBŚ powinno sie wziąć tu do pracy.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa