Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego (foto)
94. rocznicę Bitwy Warszawskiej, Święto Wojska Polskiego oraz uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wyszkowianie obchodzili 15 i 17 sierpnia. Świętowali, oglądając wystawę na zabytkowej wyszkowskiej plebanii, składając życzenia żołnierzom w dniu ich święta, wsłuchując się w koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej i modląc się w intencji poległych w obronie niepodległości, ale też w intencji przyszłości ojczyzny. Słowo ojczyzna powtarzane było w tych dniach wielokrotnie.
Wystawę „Wojna bolszewicka 1920 r.” biblioteka miejska przygotowała już po raz czwarty. W tym roku zbiory fotografii, dokumentów i pamiątek związanych z wojną polsko-bolszewicką uzupełniają mundury i rekwizyty używane podczas kręcenia serialu „1920. Wojna i miłość” oraz „1920 Bitwa Warszawska”, wypożyczone z Łódzkiego Centrum Filmowego, a także zbiory z muzeum w Kamieńczyku. – Oglądając tę wystawę, musimy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę – apelował regionalista Mirosław Powierza, pracownik biblioteki. – Chwała bohaterom!
- …którzy w trudzie, znoju, spiekocie gnali przed siebie, żeby dojść do linii wroga – dodał Konrad Wróbel, prezes wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków, szczególnie wspominając postać Gustawa Orlicz-Dreszera.
 
Potrzeba cudu

Przedstawicieli władz gminy i powiatu, szkół, służb mundurowych, „wszystkich, którym droga jest nasza ojczyzna, jej niepodległość” na Mszy św. przy grocie Matki Bożej powitał ks. Tomasz Grabowski. Mszę odprawił, z ks. Jerzym Błaszczakiem i ks. Eugeniuszem Ledą, w intencji poległych, a także ojczyzny, żołnierzy i pracowników WKU. 15 sierpnia to także Święto Wojska Polskiego i uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Módlmy się, aby jak w 1920 r. wyprosiła dla nas łaskę cudu, prawdziwej, wzajemnej miłości – podkreślił ks. Tomasz.
Mówił o wspólnym dobru, jakim jest ojczyzna, odpowiedzialności za nią, odpowiedzialności nie tylko katolików. – Potrzeba nas, katolików, w życiu społecznym. Tak jak potrzeba Boga w sercu każdego człowieka. Z niepokojem patrzymy na to, co dzieje się na świecie. Spójrzmy też jednak, co dzieje się w naszych sercach, jakie my toczymy wojny.
Kazanie zakończył przejmującym wierszem „Polska” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: 
 
Nosimy Cię w swych sercach, wyblakli poeci, 
głupcy, włóczęgi, błazny, ścierki kawiarniane; 
Twój blask oślepiający jako słońce świeci, 
w piersiach nam się łopoczesz stłumionym orkanem.  
Ale my, głośne pawie, pyszałki odęte, 
niecna zgraja aktorów, hałastra wyrodna, 
kneblujemy jak łotry Twoje usta święte 
i spychamy Cię na dno, bo jesteś... niemodna.
 
Święto wojska i Polaków

Dalsza część uroczystości odbyła się na skwerze Jana Pawła II, gdzie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczął hymn państwowy. 
Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk. Leszek Wieczorek powitał pracowników resortu, gości z MON i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, kombatantów, władze samorządowe powiatów wyszkowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego. Goście otrzymali pamiątkowe ryngrafy oraz podziękowania za dotychczasową współpracę. 
- Święto Wojska Polskiego w naszej tradycji zajmuje szczególne miejsce i wiąże się z jedną z najważniejszych dat w historii oręża polskiego. Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko nas, żołnierzy, ale święto wszystkich Polaków – zauważył. – Święto narodu mającego silną pozycję w strukturach NATO i Unii Europejskiej. Mamy najlepsze od lat warunki międzynarodowe i możliwość budowy silnego i nowoczesnego państwa, choć ostatnie wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada pokazują, że niepodległość i wolność narodów nie są dane raz na zawsze.
Centralnym punktem uroczystości było wręczenie medali, aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień. Z powiatu wyszkowskiego awans na stopień sierżanta otrzymał st. plut. rez. Tomasz Kętla, na stopień starszego chorążego sztabowego – Dariusz Mazur, Józef Sawicki, Tadeusz Wypychowski, Ireneusz Żbikowski, Ireneusz Adamowicz, Paweł Średnicki, Krzysztof  Wąsiewicz, na stopień młodszego chorążego – Marek Gąska, Jan Kaczmarczyk, Mirosław Kobus, Mieczysław Śniadała.
Za szczególne zaangażowanie w przekazywaniu idei patriotycznych związanych z obronnością kraju prawo noszenia odznaki pamiątkowej otrzymali kpt. Agnieszka Krystman i Andrzej Dolecki
Związek Piłsudczyków w Pułtusku uhonorował komendanta Wieczorka Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, wyszkowskie koło – pamiątkowym ryngrafem. Gratulacje złożyli także zastępcy szefów wyszkowskich komend policji i straży pożarnej.
- Rok 2014 to także 100-lecie wybuchu I wojny światowej, która przyniosła ogromne straty materialne i ludzkie. To także rocznica wyjścia z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej – jakby odrodzenie naszego wojska. Dziś przekazujemy sobie podziękowania – książki, a nie karabiny – podsumował starosta Bogdan Pągowski.
Uroczystość zakończył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP i poczęstunek żołnierską grochówką.
 
Pochylmy głowy przed bohaterami

Druga część uroczystości związanych z 94. rocznicą Bitwy Warszawskiej odbyła się 17 sierpnia w Rybienku Leśnym. Uczestnicy zgromadzili się najpierw na Mszy św. w miejscowym kościele, a potem przy pomniku żołnierzy polskich zamordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę. – Historia jest najlepszą nauczycielką życia i warto z niej czerpać mądrość. By umieć docenić ten dzisiejszy sierpniowy dzień w wolnym, bezpiecznym, nowoczesnym kraju, w którym każdy z nas może myśleć i mówić zgodnie ze swoimi przekonaniami i sumieniem, bez obaw o swój i swojej rodziny spokój i bezpieczeństwo. Dziś ojczyzna nie wymaga od nas ofiary z krwi, dziś wystarczy uczciwa praca i godne życie, by być dobrym człowiekiem. Z tym większym szacunkiem pochylmy więc dziś głowy przed bohaterami, którym taki dobry i spokojny los nie był dany. I pielęgnujmy w sobie tę godność, w imię której zginęli – apelował burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Po poprowadzonej przez proboszcza parafii w Rybienku Leśnym ks. Eugeniusza Ledę modlitwie za poległych w obronie ojczyzny, świadków trudnej historii, nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-08-27 00:18
~Marek Eychler
Dzis to nawet kapela ma kapelana
2014-08-22 14:19
~JA
Ci piłsudczycy to mają kapelana? Ciekawe czy też pułkownik?
2014-08-19 16:40
~)(
I dlatego Polska mi zbrzydła/ za dużo święconej wody, za mało zwykłego mydła.
2014-08-19 08:21
~()
najlepiej prezentuje się Piłsudski w ciemnych okularach
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa