Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: Prastara uroczystość kończąca żniwa (foto)
W niedzielę 17 sierpnia w Długosiodle odbyły się gminne dożynki. Przy sprzyjającej pogodzie, w scenerii pachnących ziół i pięknych wieńców, dziękowano rolnikom za trud pracy. Wręczono nagrody i podziękowania. Na scenie wystąpiły dzieci i dorośli.
Tego dnia odbywał się również odpust parafialny. Po uroczystej Mszy św. kolorowy i radosny korowód dożynkowy przeszedł na plac, gdzie licznie zebranych gości powitali prowadzący imprezę Marian Dachniewski oraz dyrektor GCIKSiR Ewa Krysiak. Starostowie dożynek, Marta i Paweł Rytelewscy z Adamowa, przekazali bochen chleba włodarzowi gminy Stanisławowi Jastrzębskiemu oraz przewodniczącej rady gminy Dorocie Konopce, życząc wszystkim dostatku. Następnie władze gminy i zaproszeni goście, m.in. starosta Bogdan Pągowski, dzielili się z zebranymi dożynkowymi chlebkami. Te coroczne ceremonie są wyrazem tego, z czym tradycyjnie kojarzy się chleb, radości z dostatku i gościnności, życzliwości, z jakimi częstuje się chlebem bliźnich. 
– Tegoroczne żniwa są bogate, nawet na naszej ubogiej ziemi jest dobry urodzaj. Zmienia się współczesne rolnictwo. Rolnictwo, które pamiętamy z dzieciństwa czy opowieści dziadów, przeszło do historii – zauważył Stanisław Jastrzębski. – Mimo ulepszeń to praca ciągła, od skowronka do żaby, w dzień powszedni i niedzielę. Kłaniam się wam nisko. Życzę wszystkim nam, by omijały nas plagi i choroby, oby tegorocznych zbiorów starczyło dla nas wszystkich, by dla nikogo nie zabrakło bochna chleba.
Wyraził nadzieję, że młodzi nie będą odchodzić z rolnictwa, choć decydują się na to nawet właściciele  dużych, nowoczesnych gospodarstw. Zaradziłaby temu  odpowiednia cena pracy, by była opłacalna. 
Listy z gratulacjami i życzeniami przekazali europoseł Jarosław Kalinowski, minister rolnictwa Marek Sawicki, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Dąbrowski, życzenia złożyli też radni sejmiku wojewódzkiego Marian Krupiński i  Mirosław Augustyniak. 
– Dożynki to jedno z piękniejszych, radosnych polskich świąt, prastara uroczystość kończąca żniwa. Bez względu na czas, wymowa jest zawsze taka sama, radość z plonów – mówił Marian Krupiński. – W obrzędowym przekazaniu dożynkowego chleba zawiera się nadzieja, że starczy go dla wszystkich, będzie sprawiedliwie podzielony. Dziękuję za pracę, niejednokrotnie wykonywaną w deszczu czy prażącym słońcu. 
Uhonorowano rolników szczególnie wyróżniających się swoją pracą i przywiązaniem do ziemi. 
Statuetki „Zasłużony rolnik gminy Długosiodło” otrzymali: Jadwiga i Edward Blochowie, Celina i Jan Platowie, Barbara i Tadeusz Kwiatkowscy, dyplomy: Justyna i Tadeusz Pałubińscy, Teresa i Kazimierz Pałubińscy, Michał Plat, Beata i Jacek Kandybowiczowie, Mieczysław Kandybowicz, Barbara i Antoni Blochowie, Justyna i Dariusz Jechnowie, Wanda i Ryszard Jechnowie, Anna i Zbigniew Koczkodonowie, Marianna Koczkodon, Barbara i Tomasz Karamuzowie, Henryka Karamuz, Elżbieta i Jacek Osowieccy, Krystyna i Stanisław Osowieccy, Renata i Sylwester Rogalscy, Halina i Henryk Rogalscy, Cecylia i Andrzej Długołęccy, Marianna Długołęcka, Barbara i Szczepan Brzóskowie, Krystyna Brzóska, Bogusława i Wiesław Aramowiczowie, Katarzyna i Stanisław Górscy, Józef i Sabina Zdunkowie, Ewa i Andrzej Rogulscy, Marianna i Wiesław Filipowiczowie, Teresa i Jan Rosińscy, Dorota i Krzysztof Laskowie, Teresa i Kazimierz Świeżkowie.
W tym roku przygotowano 12 wieńców, stworzonych z płodów ziemi,  często mających symbolikę religijną. Nagrody otrzymali twórcy wszystkich wieńców: kluby seniora: „Jutrzenka” z Jaszczułt, „Niezapominajka” z Długosiodła, „Bosewskie Starszaki”, „Złota Jesień” z Długosiodła, „Strażnicy Tradycji” z Chrzczanki Włościańskiej, „Akademia Aktywnych Seniorów” z Bloch, sołectwa: Augustowo, Chorchosy, Chrzczanka-Folwark, Łączka, Stowarzyszenie „Moja Wieś” z Grądów Szlacheckich i grupa samopomocowa „Supermama”.
Na scenie najpierw zagrał działający przy centrum kultury zespół „Puszcza Biała”, który tworzą: Krystyna Krawczyk, Ryszard Długołęcki i Stanisław Mierzejewski. Potem występowały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle (przygotowane przez Grażynę Gałązkę i Ewę Kachel), Zespół Pieśni i Tańca „Polski Łan”, kabaret „Czwarta Fala”. 
Na przybyłych czekało też coś smacznego do jedzenia. Zadbały o to sołectwa i grupy. Wszystkie zostały nagrodzone w konkursie na najsmaczniejszą potrawę, były to sołectwa: Marianowo, Ostrykół Włościański, Augustowo, Sieczychy i Stare Suski oraz kluby seniora z Bloch, Chrzczanki Włościańskiej i „Złota Jesień” z Długosiodła. Imprezę zakończyła zabawa ludowa i koncert zespołu JORGUS.
 
Nie tylko na ludowo

Dożynki poprzedziły sobotnie występy dzieci, młodzieży i seniorów. Odsłonięto trzecią część muralu w Skansen Park. Mural ma przedstawiać cztery pory roku, ostatni fragment pokazuje pranie nad potokiem. Dzieło powstawało podczas pleneru malarskiego, którego komisarzem był Wieńczysław Pyrzanowski, uczestniczyła w nim też Katarzyna Słowikowska. Malowali studenci ASP: Dominika Małgowska, Zuzanna Trzcińska, Aleksandra Jamiołkowska, Agnieszka Maliszewska, Kinga Staręga, Julian Sulikowski, Helena Wieczorek, Łukasz Dymiński. Organizacją pleneru zajęli się GCIKSiR oraz Fundacja Homo Homini, finansowo wsparła go gmina oraz LGD „Równina Wołomińska”. Trojgu studentom wójt ufundował  stypendia. 
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa