Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


BRAŃSZCZYK: Przeszłość i przyszłośc Białychbłot
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie wspólnie zorganizowały 1 września uroczystość, symbolicznie łączącą przeszłość i przyszłość Białychbłot. 
W tym dniu odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego oraz odsłonięcie pomnika-kamienia, poświęconego pamięci pierwszych osadników miejscowości z 1748 r. Uroczystości przewodniczyła dyrektor PSP w Białymbłocie Barbara Wiśniewska. W swoim przemówieniu prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota Andrzej Dańczyszyn podkreślał istotną rolę znajomości historii powstania miejscowości w budowaniu więzi mieszkańców Białegobłota. Odsłonięcia kamienia dokonali Barbara Wiśniewska, wójt Mieczysław Pękul, skarbnik Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota Tadeusz Kruszewski oraz wikariusz parafii Poręba ks. Tomasz Tymiński. Po poświęceniu pomnika (na fot.) radny Zdzisław Głowacki zagrał pieśń na ligawce. Andrzej Dańczyszyn przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał wagę dbania o przeszłość, jej znajomości, w budowaniu mądrej przyszłości.
– Przeszłość to historia. Historia Białegobłota jest ciekawa, a przede wszystkim ważna dla budowania więzi między mieszkańcami. Pamiętajmy więc o historycznych okolicznościach powstania i osadnictwa Białegobłota, naszej małej Ojczyzny, oraz o wydarzeniach, które miały miejsce później – apelował prezes stowarzyszenia.
W aktualnie realizowanym przez grupę programie „Ocalić od zapomnienia historię Białegobłota”, finansowanym przez PROW, podjęta została próba zapisania w postaci filmu oraz przygotowywanej wystawy starej fotografii chociaż części wspomnień mieszkańców miejscowości. Uruchamiany jest kolejny program „Historie Białegobłota słowem i węglem spisane”, w części finansowany przez Lokalną Grupę Działania „Równina Wołomińska”. O szczegółach tych programów i tego, w jaki sposób są lub będą realizowane, można dowiedzieć się ze strony internetowej stowarzyszenia.
– Miejsce, w którym obecnie stoimy, jest miejscem szczególnym. To miejsce wybrano nieprzypadkowo. Tu zbiegają się drogi prowadzące do naszych czterech miejscowości: Kobyla, Kurza, Stara Wieś i Nowa Wieś – wyjaśniał Andrzej Dańczyszyn.
Pomnik-kamień poświecono osadnikom, którzy w roku 1748 na mocy Przywileju Lokacyjnego, wydanego przez biskupa płockiego Antoniego Sebastiana Dembowskiego, ponownie zasiedlili tereny obecnego Białegobłota. Biskup w akcie lokacyjnym napisał: „Wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, do wiadomości podajemy, iż my usilnym staraniem naszym chcący dobra biskupstwa naszego do jak najlepszej i najbliższej przyprowadzić doskonałości, za czym udających się do nas pracowitych, Marcina Ponichtera, Andrzeja Ponichtera, Pawła Delugę, Marcina Rosińskiego, Jana Ponichtera, Adama Ponichtera, i innych za instancją ichmościów prałatów, pod naszą wziąwszy protekcję, tym że pomienionym ludziom jako już od lat kilku osiadłym na majdanie, gdzie kiedyś popioły palono, częścią zabudowanym, dobywanie kawałów pola, onym i sukcesorom wiecznymi dać i konferować umyśliliśmy”.
Jak wynika z aktu, osadnicy należeli do ludzi pracowitych, cenionych, odważnych i konsekwentnych. Puszczańskie tereny nie były łatwym miejscem dla osadnictwa. Ziemie piaszczyste, zwane „dziadowskim morzem”, nigdy nie rodziły obficie. Andrzej Dańczyszyn zachęcał, by taka postawa pierwszych osadników była wzorem do naśladowania, a mijany kamień ma o tym przypominać.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Białegobłota oraz zaproszeni goście: wójt gm. Brańszczyk Mieczysław Pękul, przewodnicząca rady gminy Beata Pieńkos, dyrektor PSP w Białymbłocie Barbara Wiśniewska, radni: Sławomir Sowa, Andrzej Skłucki i Zdzisław Głowacki, sołtysi: Katarzyna Iwańska (Nowa Wieś), Joanna Rogalska (Stara Wieś), Anna Bączek (Kurza) i Waldemar Pakieła (Kobyla), członkowie oraz zarząd Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota: prezes Andrzej Dańczyszyn, skarbnik Tadeusz Kruszewski, sekretarz Maria Marczak oraz prof. Michał Marczak, a także strażacy OSP Białebłoto z wartą honorową, uczniowie PSP w Białymbłocie oraz ich rodzice.
Aleksandra Dańczyszyn, E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-09-07 12:06
~pszczelarz
I po co to i komu potrzebne.
2014-09-04 12:19
~igo
A więc tak. Jak się chce to można coś zrobić
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa