Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Szczególny święty w szczególnym miejscu (foto)
1 września 2014 r. odbyła się niezwykła i wyjątkowa dla naszego miasta uroczystość – kościół p.w. św. Idziego został podniesiony do godności sanktuarium, zaś jego kustoszem został ks. dziekan Zdzisław Golan. Podniosłej Mszy św., gromadzącej wielu wiernych, którzy chcieli powitać relikwie świętego, przewodził ks. bp Janusz Stepnowski. 
Data 1 września jest szczególna zarówno dla kraju, przypomina rozpoczęcie II wojny światowej, jak i parafii, świętującej tego dnia odpust. Od 2014 r. kojarzyć się będzie z podniesieniem kościoła i parafii do godności sanktuarium. Nic dziwnego, że uroczystość z tej okazji zgromadziła tak wielu znamienitych gości. Wzięli w niej udział m.in. księża biskupi Tadeusz Bronakowski, Stanisław Stefanek, Tadeusz Zawistowski i Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej, a także ks. profesor Stanisław Łupiński, księża z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, Ełku i Warszawy, siostry i bracia zakonni. Licznie przybyli parafianie, obecni byli samorządowcy z powiatu i gminy, przedstawiciele służb mundurowych i licznych instytucji. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Przyjacielski Leśno-Nauczycielski z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie i Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą komandora Józefa Kowalskiego. 
Po powitaniu gości przez ks. kanonika Zdzisława Golana ks. infułat dr Tadeusz Śliwowski odczytał biskupi dekret o ustanowieniu kościoła Sanktuarium Św. Idziego. Pierwsze wzmianki o istnieniu kultu św. Idziego pochodzą z 1124 r., jedna z pierwszych konsekracji kościoła miała miejsce w 1378 r. Pierwsza figura świętego znalazła się w wyszkowskiej świątyni w XV w. Do konsekracji pierwszego murowanego kościoła, który został zniszczony wraz z zabytkową figurą w 1939 r., doszło w 1798 r. Odbudowywano g do roku 1952, wtedy została umieszczona w nim nowa figura św. Idziego dłuta Tadeusza Świerszcza. Ostatnie poświęcenie (prawdopodobnie ósme) odbyło się w 1959 r. Na dowód istnienia żywego kultu świętego przytoczono m.in. ogłoszenie Roku Świętego Idziego, opracowanie nowenny i hymnu, ufundowanie sztandaru i szaty liturgicznej z wizerunkiem świętego. Ostatnio przeprowadzono renowacje i konserwacje wnętrza świątyni. W poniedziałki o godz. 18 będą odprawiane Msze św. wotywne.  
– Mając na uwadze istniejący od XII w. i stale trwający kult św. Idziego, podnoszę do rangi sanktuarium kościół parafialny pw. św. Idziego w Wyszkowie – odczytał ks. Śliwowski. Publicznie odczytano też dokument, potwierdzający autentyczność relikwii świętego (kawałek kości). Postać patrona w homilii zebranym przybliżył ks. bp Janusz Stepnowski. Święty Idzi urodził się ok. 640 r. w Grecji, przybył do Francji, gdzie jako mnich żył w odosobnieniu. Legenda głosi, że żywił się mlekiem sarny. Podczas królewskiego polowania przypadkowo został ugodzony strzałą w piętę, jako zadośćuczynienie pobudował konwent i został jego opatem. Po jego śmierci ok. 720 r. do tego miejsca zaczęły napływać pielgrzymki, kult był szczególnie silny w średniowieczu.
– Relikwie trafiają do kościoła w szczególnym momencie historycznym 1 września – ks. biskup nawiązał do pamiętnej daty. – To święty, który żył w jedności z naturą, ale także z innym człowiekiem, ten święty jednał człowieka z Bogiem.
Pasterz diecezji wyraził wiarę, że obecność relikwii będzie okazją do pojednań  zarówno rodzinnych, jak i politycznych. Usytuowanie sanktuarium pośród łąk i drzew sprzyja medytacji. Św. Idzi jest przecież patronem pojednania i zgody – również z naturą. Podziękowanie ks. biskupowi za ustanowienie kościoła sanktuarium składali przedstawiciele społeczności parafialnej.
– Dzięki tobie nasza świątynia wzbogaciła się o piękny znak, jakim są relikwie świętego. Nic nie potrafi wyrazić naszej wdzięczności za tak wielki dar. Czujemy się zaszczyceni i ubogaceni – mówiła przedstawicielka parafian. – Dzięki temu jeszcze wyraźniej będziemy odczuwać obecność Boga i jego opiekę nad nami.  
Zwracając się do księdza biskupa jednocześnie świadczyła o staraniach podejmowanych przez ks. proboszcza, jego odpowiedzialnej i ofiarnej posłudze. Dziękowała mu za zaangażowanie i troskę o kościół i parafian. Ten obiecał być dbałym kustoszem, który będzie strzec relikwii oraz rozszerzać kult świętego poza ziemię wyszkowską. 
Po zakończeniu Mszy św. wierni ucałowali relikwie św. Idziego. 
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-09-12 14:00
~ŚW IDZI PRAWDĘ WIDZI
W niektórych jest tyle podłości,ze nie pomogą tu żadne świętości.
2014-09-12 13:35
~mimi
Złote cielce na każdym kroku..
2014-09-11 14:09
~Tadeusz faRydzeusz
Dawno, dawno temu, kiedy tzw. poganie zbierali relikwie swoich \'świętych\', to ta organizacja, między innymi za to, paliła ich na stosach. Minęło kilkaset lat... Środek Europy... Dwudziesty pierwszy wiek... :)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa