GMINA RZĄŚNIK: My chcemy was tutaj mieć
15 września w sali konferencyjnej urzędu gminy odbyła się debata dotycząca bezpieczeństwa obywateli na terenie Gminy. Społeczeństwo gminy nie może się pogodzić z likwidacją posterunku policji. Komendant powiatowy policji jest zdania, że po przeprowadzonej reorganizacji jest lepiej. Wzrósł poziom bezpieczeństwa, policja jest bardziej mobilna. Średni czas dojazdu na wezwanie z terenu gminy to 18 minut.
Wójt Paweł Kołodziejski w swoim wystąpieniu scharakteryzował sytuację po likwidacji Posterunku Policji w Rząśniku. Komendant powiatowy policji Szymon Herman przedstawił w formie prezentacji multimedialnej stan bezpieczeństwa na terenie gminy Rząśnik w ciągu 8 miesięcy br. Pokazał m.in. statystykę 7 najbardziej uciążliwych przestępstw kryminalnych. Z przedstawionych danych wynika, że zgłoszono 19 takich zdarzeń (kradzieże: mienia - 6, pojazdów – 1, z włamaniem – 4, uszkodzenie ciała – 2, rozbój – 1, uszkodzenie mienia – 2), ale faktycznie stwierdzonych było 12. - W mojej ocenie zagrożenie jest nieduże – stwierdził komendant. – Natomiast proszę spojrzeć, ilu policjantów skierowaliśmy do państwa, do służby. Prawie 1000 policjantów prewencyjnych w ciągu 8 miesięcy na teren gm. Rząśnik trafiło.
W tym czasie doszło do 4 wypadków (w 2013 – 5). – Nie było zabitych, rannych było 7 osób – zaznaczył Szymon Herman. Wśród kolizji, a było ich 12, aż 30% stanowią kolizje z dzikimi zwierzętami. – Być może warto pomyśleć, by zdjąć tę nogę z gazu na terenach, gdzie te dzikie zwierzęta wychodzą – zauważył.
Podkreślił, że polityka państwa to zero tolerancji dla alkoholu za kierownicą. Według statystyk Polska jest jednym „z najbardziej zagrożonych zabitymi i rannymi na drodze” w Europie, a województwo mazowieckie stanowi czarną plamę na mapie Polski: – Najwięcej ludzi ginie tu na drogach. Przyczynami są nietrzeźwość, prędkość, brak umiejętności opanowanai pojazdu, wtargnięcie pieszego.
Na terenie gminy w tym roku było mniej kolizji. - Czy to świadczy, że jest mniejsze zagrożenie? W mojej ocenie tak – uważa komendant. – Dlatego, że jest dużo, dużo więcej badań trzeźwości. Jak poinformował, na terenie powiatu przebadano 45 tysięcy kierowców. – Po to, żeby każdy miał świadomość: „nie wsiadam, jak wypiłem”. W tamtym roku na terenie gminy zanotowano dwa razy więcej nietrzeźwych.
Niebieską kartę ma, podobnie jak w 2013 r., 12 osób, co do których istnieje podejrzenie, że są pokrzywdzonymi i sprawców jest 12.
Ważną rolę odgrywa też praca profilaktyczna wśród najmłodszych mieszkańców, stąd spotkania z dyrektorami szkół, pedagogami, nauczycielami i samymi uczniami. Zajmuje się tym Zespól ds. Nieletnich
- Dostrzegamy, że wychowanie młodego pokolenia, również przez nas, przez policję jest po prostu potrzebne.
- Jesteśmy bardzo otwarci na wszelką współpracę czy to z przedstawicielami gmin, czy z radnymi, czy z każdym zwykłym przeciętnym człowiekiem – zapraszał do współpracy komendant, który przyjmuje interesantów w poniedziałki (najlepiej umówić się z nim telefonicznie). Warto też, by korzystali z obecności dzielnicowych w gminie.
Wójt Paweł Kołodziejski w swoim wystąpieniu podkreślił, że władze gminy były przeciwne likwidacji posterunku, ale na tę decyzję nie miały wpływu. Gmina współfinansowała utrzymanie posterunku i gotowa była robić to nadal.
Jego zdaniem ta reorganizacja nie jest celowa, nie przynosi pozytywnych skutków, wcześniej, gdy był posterunek można było od razu reagować (m.in. na zgłoszenia, ze ktoś wyrzucił gdzieś śmieci). Teraz nie śmie fatygować policji. Organizację policji i komisariatu widziałby inaczej. – My chcemy was tutaj mieć – podkreślił.
Zdaniem przewodniczącego rady Krzysztofa Soliwody (emerytowany zastępca komendanta powiatowego policji) ta reorganizacja to pozorne oszczędności (bardzo wysokie są koszty paliwa).
Radna Renata Rębała mówiła o tym, że ludzie się boją informować o zdarzeniach, bo nie mają przekonania, że pozostaną anonimowi. Zgłoszono m.in. głośne jazdy na targowicy, potrzebę radaru w Porządziu, gdzie są rozwijane nadmierne szybkości. Jeden z mieszkańców apelował, co jest postulatem komitetu wyborczego, do którego należy, likwidację straży miejskiej (to oszczędności, które można przekazać na policję). Chwalił policjantów za kulturę, stosunek do mieszańców. – Jesteśmy za policją – zapewnił.
Za dobrą współpracę z policją podziękował odpowiadający za gminną oświatę zastępca wójta Janusz Wultański.
- Cieszę się, że potraficie powiedzieć słowo „dziękuję” – odpowiedział Szymon Herman, zachęcając d wypełnienia anonimowej ankiety przygotowanej przez policję.
EB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-09-25 15:04
~gość
do wkurzony - a skąd ty wiesz, że którys komentarz napisała pani rębała??? czyżbyć siedział ook niej i pisał
2014-09-25 08:39
~do wkurzony
hahahahahaaaaahhahahahahh buuuuuhahaha
2014-09-24 18:09
~wkurzony
Popieram p.Rębałe oczywiście ma racje.Może po zmianie rządzących zajdą konkretne porządki.
2014-09-24 12:52
~do MARYSIA
dobrze mówisz kobieto policja musi być jak najbliżej, aż się dziwię że zlikwidowali posterunek my chcemy aby byli co tam radary najważniejsze żeby było ich widać i to dużo widać a wtedy jest spokój i w dzień i w nocy a wtedy i hałasu mniej (wszyscy wiemy kto go robi na targu tylko rodziców brak) tu bym nastawiała na wychowanie a nie na narzekanie
2014-09-23 13:05
~marysia
ta najlepiej ustawić fotoradar i ciągnąć od kierowców, policja nie jest od ganiania za kierowcami tylko od lapania przestępców i pilnowania porządku, czyli lapać złodziei, szukać handlarzy różnymi środkami, i gonić pijaństwo. A nie tu takie pierdoły o radarach i hałasie, są poważniejsze sprawy!!! A który policjant jakiś tam z miasta ma pojęcie co tu się dzieje i jacy są ludzie?? My chcemy spokojnie żyć
2014-09-23 11:44
~no tak
jeszcze straz w rzaśniku potrzebna jakby mało było tych darmozjadów zastępców doradców asystentów pomocników
2014-09-22 14:12
~skoku
normalny. chyba do końca to ty normalny nie jesteś pisząc takie komentarze
2014-09-21 15:46
~normalny
gówno,gówno i gówno !!!
2014-09-19 07:58
~olo
na dzień dzisiejszy to straż miejska, policja, itd mogą wystawiać mandaty, złożnoy jest projekt dopiero co odbiera te upawnienia strażom miejskim i wijeskim. ps. mieszkaniec apelował o likwidację straży mijeskiej - może to jakiś letnik że nawet nie jest zorientowany czy ta straż jest czy nie
2014-09-18 19:42
~kierowca
~skw, masz rację. Ale w Rząśniku chcą rozwiązać Straż Miejską, mimo, że jej nie mają. Podpowiedz jaki to wyrok sądu, co z ITD, bo dostałem "pocztówkę z wakacji" właśnie od ITD.
2014-09-18 13:47
~skw
świadomy wks - w gminach jak już są to Straże Gminne, ale w Rząniku nie ma. A fotoradary po ostatnim wyroku sadu to juz tyko Policja moze obsługiwać
2014-09-18 12:23
~WKS
Jak zlikwidują Straż Miejską w Rząśniku, to kto będzie obsługiwał fotoradar w Porządziu? Ależ mamy świadome społeczeństwo w Rząśniku.