Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Powiew polskości (foto)
W niedzielę odbyły się uroczystości gminno-parafialne z okazji rocznicy pobytu majora Henryka Dobrzańskiego Hubala wraz z oddziałem w Porębie. Jak stwierdził ks. kanonik Paweł Stachecki z parafii w Brańszczyku, w Porębie „powiało polskością”. 75 lat temu „Szalony Major” zatrzymał się tu w drodze na odsiecz Warszawie. 
Uroczystości, organizowane piąty raz, są okazją do wspominania i czczenia tych, którzy, nie bacząc na koszty, poświęcili się walce o wolność ojczyzny. Zawsze też zebrani mogą podziwiać efektowne pokazy jeździeckie i dobry poczęstunek w miłym towarzystwie. W Mszy św., której przewodniczył ks. Paweł Stachecki, uczestniczyli m.in.: władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół i organizacji (Związek Piłsudczyków RP, Bractwo Kurkowe, Rycerze Kolumba, OSP), orkiestra garnizonowa Sił Powietrznych z Dęblina. 
W kazaniu ks. Stachecki, kapelan Nadbużańskiego Okręgu Związku Piłsudczyków RP, wskazał na symboliczną wymowę wyboru wojennej drogi przez mjr. Henryka Dobrzańskiego, który znany był z uporu: 
– Zrezygnował z wygodnej i bezpiecznej codzienności, życia osobistego. Zapłacił za to najwyższą cenę, oddał swoje życie, nawet nie ma jego grobu – kapłan nazwał to„całopalną ofiarą z życia”. – Mimo zapomnienia przez poprzednie lata ciągle wracamy do jego postawy, bohaterstwa, jesteśmy pełni dumy, że nasi ojcowie przyjmowali go tutaj na porębskiej ziemi.
W czasie liturgii przekazano dary, m.in. biało-czerwone kwiaty, litografie ilustrujące historię godła i ryngraf z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego od piłsudczyków, przypominający, że w Puszczy Białej stoczono wiele bitew, dowodzonych przez m.in. Ignacego Mystkowskiego, Karola Fryczego (pochowanego w Porębie), Bronisława Deskura, Władysława Cichorskiego „Zameczka”. Piłsudczycy ufundowali kapliczkę przy kościele ku czci powstańców. Uroczystość łączyła więc powstańców i żołnierzy Hubala w ciągu historii polskich walk wolnościowych. 
O tym, jak ważna, szczególnie dla młodego pokolenia jest pamięć o przeszłości, mówił wójt Mieczysław Pękul. Przywołał słowa Józefa Piłsudskiego o samodzielnym pisania swojej historii, by uniknąć dyktowania jej przez innych.  
– Dzisiejszy dzień dowodzi, że piszemy ją sami – stwierdził. – Historia to nie tylko ważne wydarzenia daleko stąd, ale to, co się działo na tej ziemi. Musimy o tym pamiętać. Dzisiaj mamy piękny dzień, piękną pogodę, wypełnijmy ten dzień piękną treścią. 
Jeden z gości, płk Kazimierz Pogorzelski ze Stowarzyszenia Lotników Polskich, przypomniał wojenne losy swego ojca, który został aresztowany w 1942 r. w okolicach Knurowca. Ze wzruszeniem przyznał się do sentymentu do tych ziem. –To nie tylko świątynia, też sanktuarium pamięci narodowych zrywów. Historia Hubala jest wpisana w ciąg wielkich wydarzeń i wielkich postaci. Jestem dumny i wdzięczny, że zachowujecie troskę i pamięć o historii naszej ziemi – mówił.
Po Mszy św. odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe ku czci mjr. Henryka Dobrzańskiego oraz żołnierzy Armii Krajowej. Apel pamięci wygłosił ppor. Marcin Sochoń, salwę honorową oddał pododdział kompanii honorowej z Ośrodka Radiotechnicznego w Przasnyszu. Została też odsłonięta i poświęcona kapliczka upamiętniająca powstańców styczniowych. Akt erekcyjny odczytał Mateusz Drobot, uczeń III LO w ZS nr 2 w Wyszkowie. Prezes piłsudczyków Konrad Wróbel wręczył dyplomy za pomoc w organizacji uroczystości i propagowanie wiedzy o Józefie Piłsudskim: płk. Kazimierzowi Pogorzelskiemu, Rycerzom Kolumba, ks. prałatowi, proboszczowi parafii w Porębie Andrzejowi Grzybowskiemu, jednostkom OSP: w Porębie, Udrzynie, Białymbłocie i Przyjmach, dyr. GDK Maryli Puścian, miejscowemu chórowi parafialnemu, Teresie Przygodzie, Sławomirowi Gałązce, Sylwestrowi Raniszewskiemu. 
Na pobliskiej łące odbyły się pokazy grupy rekonstrukcyjnej Narantal oraz sprawności ułańskich, prezentowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii w barwach I pułku ułanów krehowieckich z Kobyłki. 
Obecni mogli posilić się posiłkiem, przygotowanym przez strażaków z Białegobłota i poznać sposoby walki husarii, specyfikę polskiej szabli. Niewiele osób zapewne wiedziało, że krzyż Virtuti Militari pochodzi od krzyża husarskiego. Jako przykład prymatu polskiej husarii podano bitwę pod Hodowem, w której 400 Polaków zwycięsko starło się z ok. 40 tys. Tatarów. Grupa hubalczyków dała pokaz wyszkolenia kawalerii. 
Tego dnia otwarto również Izbę Pamięci Hubala. Pierwsze eksponaty udostępniono już podczas ubiegłorocznych uroczystości.  
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa