Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pamięci druha Jędrka (foto)
Na kartach historii 100-letniego wyszkowskiego liceum harcerstwo zajmuje poczytne miejsce. Nic więc dziwnego, że podczas obchodów jubileuszu szkoły narodziła się idea ufundowania tablicy poświęconej licealnemu harcerstwu, a w szczególności niezwykłej postaci druha Andrzeja Zaorskiego, absolwenta „Norwida”, harcmistrza, dla wielu wzoru do naśladowania i przyjaciela.
Odpowiednim miejscem okazał się korytarz starej części szkoły, niedaleko holu. „Twoje myśli, Twoje słowa pozostaną pośród nas… Pamięci harcmistrza Andrzeja Zaorskiego „Jędrka”, który zaszczepiał najpiękniejsze idee harcerskie – służbę, wierność, przyjaźń, w sercach wielu pokoleń wyszkowskich harcerzy” – te słowa wyryte są na tablicy odsłoniętej przez żonę Andrzeja Zaorskiego Ewę i córkę Dominikę 23 września, w dniu urodzin druha Jędrka.
- To tablica poświęcona człowiekowi niezwykle zasłużonemu dla harcerstwa – zauważył prowadzący uroczystość Grzegorz Karpiński. Z dyr. I LO Dorotą Piotrowicz powitali gości: starostę Bogdana Pągowskiego, burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, byłych i obecnych harcerzy, przyjaciół śp. Andrzeja Zaorskiego, a przede wszystkim jego najbliższą rodzinę.
- Liceum i harcerstwo kiedyś były nierozerwalnym bytem – przypomniała Dorota Piotrowicz. Podobnie jak wiele jej koleżanek i kolegów, sama była harcerką. – Odkąd jestem w tej szkole, chciałam, żeby takie miejsce w niej powstało. Bardzo chciałabym, żeby liceum znów było nierozerwalne z harcerstwem, a harcerstwo z liceum. 
Z pewnością przyczyni się do tego miejsce, które codziennie mijają setki licealistów, miejsce nie tylko przypominające niezwykłego człowieka, ale też propagujące idee harcerstwa. Znajduje się tam nie tylko tablica, ale też pamiątki i zdjęcia, uwagę przyciąga podświetlony harcerski krzyż.
Wszystkie wypowiedziane podczas uroczystości słowa świadczą, że Andrzej Zaorski wśród przyjaciół, w szerokim gronie znajomych i harcerzy cieszył się nie tylko sympatią, ale i wielkim szacunkiem, nieczęsto dziś spotykanym.
- Każde zadanie starał się wykonywać najlepiej, jak potrafił – mówił Władysław Klimaszewski, wieloletni dyrektor liceum, który z druhem Jędrkiem najpierw spotykał się podczas działań harcerskich, a później – w Wędkarskim Klubie Siatkarskim „Mimozy”. Przypomniał liczne zainteresowania Andrzeja Zaorskiego, sportem, wędkarstwem, przyrodą, książkami. – Ale harcerstwu poświęcił najwięcej. Oddawał swój czas, wiedzę, umiejętności, nierzadko pieniądze. Dla wszystkich był najpierw przyjacielem, opiekunem, kolegą z drużyny, a dopiero później drużynowym i harcmistrzem. Wszyscy wiedzieli, że na druhu Jędrku mogą zawsze polegać. I za to go kochali.
Potwierdziła to również komendantka hufca Katarzyna Szostek-Malinowska: 
- Pokładaliśmy w nim zaufanie, a on tego zaufania nigdy nie zawiódł. 
Wychowankowie i przyjaciele druha Jędrka dedykowali mu wiersz, stworzony na podstawie utworu Zbigniewa Herberta „Pan od przyrody”:
Wciąż doskonale pamiętamy jego twarz.
Stawał w kręgu, blisko,
Doglądając, czy nikogo nie brakuje.
Widzieliśmy
wypaloną słońcem rogatywkę, pachnącą lasem pałatkę
i brodę, pod którą jaśniała żółta rajdowa koszulka.
On pierwszy pokazał nam
leśną mazurską brzozę, którą trzeba przeprosić za winy jej wyrządzone.
On nas wprowadził,
wskazując rozległe łąki,
w sekretne życie czapli siwej i bociana Wojtka.
On rozpalił strzelające iskrami ognisko i powiedział: przyjaźń.
Z jego namowy, w dojrzałym już życiu,
wróciliśmy pod namioty i na leśnej ścieżki,
gdy po napiętym oczekiwaniu
wyjęliśmy z szaf zielone i szare mundury
i wszystko rozśpiewało się wokoło.
Wciąż doskonale pamiętamy jego twarz.
Jeśli poszedł do nieba - 
może leży teraz na pachnącej miętą łące
z wpiętą w sweter miniaturką harcerskiego krzyża,
z mapą naszych życiowych tras
wesoło szeleszczącą wiatrem
i mówi z uśmiechem: „przez chwilę miło było”.
A jeśli nie poszedł do góry – 
kiedy na leśnej polanie,
harcerskim kominku lub w domowym zaciszu rozpalamy ogień,
mówimy Czuwaj Druhu,
będziesz płonął, bo wciąż potrzebujemy ciepła.
Dorzucamy bierwion, długo patrzymy w czereśniowe serce ogniska.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa