Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Jak kandydaci chcą wspierać rodziny
Pomysłami na wspieranie rodziny w samorządach powiatowym i gminnym kandydaci KWW „Masz Wybór” podzielili się w piątek 3 października podczas spotkania zorganizowanego w bibliotece miejskiej. – W naszym programie w dużej mierze kładziemy nacisk na troskę o rodzinę – zapewniła kandydatka do rady powiatu Teresa Trzaska.
W rolach panelistów wystąpili kandydaci do obu samorządów, zawodowo zajmujący się różnymi dziedzinami, ale prywatnie wychowujący gromadki dzieci.
- Kryzys pokazał, że im mniej dzieci, tym szybciej gospodarka się sypie. Chcemy klimatu prawnego, pracy z rodziną na poziomie lokalnym, rozwijania sprawności intelektualnych dzieci, moralnych, przekazywania wartości – mówił Wiktor Owsiak, doktor psychologii, członek Prawicy RP, ojciec dwóch synów. Zauważył, że w powiecie wyszkowskim nie ma ośrodka interwencji kryzysowej, organizacji pozarządowych wspierających ofiary przemocy.
Edyta Pietrzak, mama 4 dzieci, będąca także rodziną zastępczą, księgowa w ośrodku pomocy społecznej mówiła o dostępności do świadczeń, pomocy uzależnionej od liczebności rodziny i zgodnej z jej potrzebami. – Trudno realizować politykę prorodzinną w samorządach – podkreśliła. – Możemy próbować dotrzeć z pomocą do rodzin, które mają dzieci niepełnosprawne poprzez stosowanie ulg. Można rozszerzyć kartę dużej rodziny, organizować pobyt dziecka w szkole do godz. 17, żeby umożliwić rodzicom podjęcie pracy.
Pomysłów na rozbudowę systemu pomocy rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne nie brakuje Marii Oleksiak, nauczycielce, przewodniczącej rady rodziców w ośrodku szkolno-wychowawczym, mamie 4 dzieci, kandydatce do rady powiatu. – Jako rodzic dziecka niepełnosprawnego trafiłam na ogromną lukę – przyznała. – Pierwszą profesjonalną pomoc uzyskałam od innych rodziców. Mimo że istnieją instytucje pomocowe, rodzice są pozostawieni sami sobie.
Zapowiedziała starania o utworzenie „centrum koordynacyjnego, które zajęłoby się realnym pomaganiem w tworzeniu terapii, leczenia, edukacji, zaopatrzenia socjalnego, rehabilitacji”. Mówiła też o wprowadzeniu asystentów osób niepełnosprawnych: – To rzadka procedura, nie ma na nią środków, a to realna pomoc.
Maria Oleksiak widzi też potrzebę szkolenia nauczycieli do pracy z dziećmi, młodzieżą borykającą się coraz częściej z depresją, różnymi dysfunkcjami. Postuluje o przywrócenie szkolnych kuchni, „ekip personelu pomocniczego sprzątającego”, opieki stomatologicznej w szkołach, przyjrzenie się szkolnym sklepikom, w których „są zdrowe rzeczy, ale jest i trucizna”, chce zająć się moralno-etycznym wychowaniem w szkołach, podręcznikami przemycającymi „wątpliwe treści”.
O współpracy szkoły z rodzicami mówiła z kolei Monika Bierzuńska, kandydatka do rady miejskiej, mama 2 synów. – Szkoła zmienia się na lepsze. Są to efekty otwartości rodziców i współpracy z nauczycielami – uważa. Niemniej jednak są elementy, w których kandydatka widzi potrzebę poprawy: – Oczekujemy otwartości ze strony nauczycieli, poszanowania prywatności w stosunku do dzieci, bo czasami nauczyciele sugerują się uprzedzeniami. Rodzic powinien mieć świadomość, że ma prawo ingerować w życie szkoły. Szkoła powinna kierować do specjalistów, poradni już w pierwszym etapie nauczania.
Monika Bierzuńska sugeruje większą integrację nauczycieli i rodziców, wspólne szkolenia, z drugiej strony od rodziców oczekuje większego zaangażowania. – Będę się starała poprawiać te relacje – zapowiedziała. Mówiła również o pozyskiwaniu środków z UE, łatwiejszym dostępie do specjalistów, rozwoju bazy sportowej i tworzeniu przedszkoli na wsiach, dofinansowaniu wycieczek szkolnych dla dzieci z najuboższych rodzin. 
Czworo dzieci wychowuje Justyna Tchórzewska, kandydatka do rady powiatu. Pochwaliła inicjatywę wprowadzenia karty dla rodzin 3+. – Ale nie wszyscy mają możliwość skorzystania z niej – zastrzegła. – Karta mogłaby być poszerzona o wywóz śmieci, szczególnie dla rodzin, które nie są objęte opieką społeczną. Obecny system jest niesprawiedliwy, z tym trzeba walczyć, przywracać sprawiedliwość, żeby gminy nie żerowały na takich rodzinach.
Widziałaby również pomoc samorządu przy zakupie podręczników, także dla rodzin nieobjętych pomocą społeczną. – Gmina może być właścicielem podręczników, wypożyczać je za niewielką opłatą. Dzieci nauczyłyby się szanować podręczniki, a koszty ich zakupu po jakimś czasie zwróciłyby się. Poza tym nauczyciele nie zmienialiby tak często programów nauczania – przekonywała.
Justyna Tchórzewska zauważyła, że nie wszystkie rodziny stać na przedszkole. Z myślą o nich proponuje organizowanie w przedszkolach zintegrowanych, dwugodzinnych zajęć pod opieką wykwalifikowanych nauczycieli. 
Pod lupę wzięłaby także pomoc społeczną: – Należy prześwietlić, czy jest właściwie rozdzielana. Czy jedni nie korzystają za dużo, bo ukrywają zarobki, a innym się nic nie należy, bo zarabiają za dużo.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-10-13 20:24
~DO franio
Wszyscy maja ulgi przywileje,tylko dla osób prowadzących działalnośc nie ma litości ani minimalnej krajowej.Muszą opłacić zus,gminę,urząd skarbowy nawet jak są na minusie,a jak nie to komornik.Nikogo nie obchodzi,że nie osiągnęli zysku aby wywiązać się z tych zobowiązań.Nawet lumpy maja lepiej,bo wezmą zapomogę i nikt ich nie prześladuje komornikiem
2014-10-13 20:16
~do Franio
To prawda wiele osób prowadzących działalność ma dylemat czy kupić dzieciom chleb,czy opłacić zus.Często wybierają to drugie,bo boją się wizyty komornika.Patologia nie ma takich dylematów,pobiera zasiłek i nie martwi się o nic.
2014-10-12 21:26
~Masz Wybór
KWW Masz Wybór zaprasza mieszkańców Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego na konwencję programową, na której zostanie przedstawiony program rozwoju Wyszkowa i całego naszego powiatu. Odbędzie się ona 16 października (czwartek) o godz. 18.00 w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie ul. Sowińskiego 82. Serdecznie zapraszamy.
2014-10-11 08:59
~Franio
Mój tata mówi że sie sam zatrudnia u siebie.W tym miesiącu mówi że jak za komuny nie będziemy jedli bananów.Bo zapłacił zus i podatki i mówi że jakaś pani bida pszyjechała.
2014-10-09 17:51
~kierownictwo
tak będą sprawdzać i naprawiać, przyznawać ble ble ble jak taki Kamiński marek zostanie radnym radnym to co on sprawdzi ? inteligencja cepa, kultura opony i wiedza pineski!!! ludzie trzeba się zastanowić kogo wybierać bo osłów pełno !!! a przed Grzesiem N wszyscy będą się płaszczyć żeby tylko jakiś etacik gdzieś dostać. Potrzebna nowa krew w urzędzie!!!
2014-10-08 13:38
~Bida z nędzą
Mowa, trawa... Ktoś będzie podręczniki cenzurował, a może i drukował. Ktoś inny kupi za gminną kasę te podręczniki. Ktoś tam będzie organizacje pozarządowe zakładał, ktoś darmo śmieci odbierał, a jeszcze ktoś zrobi urówniłowkę i rozda kasę każdemu, bo ktoś pozyska tą kasę z UE. Ciekawe... A co ma zrobić ktoś, kto ma dwójkę dzieci? Nic mu się nie dostanie? Fachowcy od wszystkiego! Każdy na etacie z pełnym socjalem, a jak nie to z kasą dla rodzin zastępczych. Możecie tylko obiecywać i udawać, że coś możecie.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa