Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Na początek Kolberg (foto)
Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił po wakacjach na kolejne wykłady. Inauguracja odbyła się 1 października w WOK Hutnik. Inauguracyjny wykład wygłosił Igor Pogorzelski. Na scenie wystąpili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Soteria. 
Zebranych powitała koordynator WUTW Danuta Laskowska. Przypomniała, że powstał w 2010 r. przy WOK Hutnik. Pomysłodawcą i inicjatorem był Artur Laskowski, ówczesny dyrektor WOK, a pierwszym koordynatorem Maria Ślubowska. Patronat naukowy sprawuje Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W kwietniu 2012 r. WUTW został stowarzyszeniem i zyskał osobowość prawną. Wyszkowskim seniorom proponuje kompleksową ofertę twórczego i aktywnego spędzania czasu. Uczęszczają nie tylko na wykłady, biorą też udział w zajęciach kółek, m.in. tanecznego, językowego, turystycznego, spędzając czas ciekawie, w miłym towarzystwie. Przyswajanie nowej wiedzy, aktywna jesień życia, pomaga zachować młodość umysłu. Szkoda, że wiele starszych osób nie korzysta z tej ciekawej oferty. 
Inauguracyjny wykład o Oskarze Kolbergu w Roku Oskara Kolberga (200-lecie jego urodzin) wygłosił Igor Pogorzelski. Przedstawił etnografa jako postać nietuzinkową, pracowitego badacza kultury ludowej, którego monumentalne dzieło było i jest inspiracją dla wielu twórców, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego czy współczesnej grupy folkowej Kapela ze Wsi Warszawa. Interesowały go też architektura, obyczaje, stroje, także m.in. Litwy, Ukrainy, Węgier. Owocem jego pracy są 33 tomy opracowań. Powstawały podczas licznych wyjazdów na wieś, podczas których zapisywano, obserwowano i rysowano. 
Ciekawy wykład był ilustrowany fragmentami nagrań. Dorobek Kolberga przedstawiony został na tle europejskiej i światowej muzykologii jako rzecz niezwykła, monumentalna. Również muzykę ludową i dzieła zainspirowanych nią kompozytorów Pogorzelski zaliczył do najlepszych w skali światowej. Według sondaży w Polsce zaledwie 9% ludzi wie, kim był Kolberg. 
– Ludzie prowadzili wtedy ożywione, intensywne życie towarzyskie – tłumaczył wykładowca. – Teraz jest gorzej. Jest Internet, komputer, telefon, a co z SMS-ów zostanie za 20 lat? A listy np. Chopina świadczą o epoce, czasach, mentalności. 
Kolberg znał wiele języków słowiańskich. Był znajomym Chopina, sam miał talent muzyczny. Studiował też ekonomię, poznał wtedy Stanisława Moniuszkę i Wojciecha Gersona – rysownika, z którym później współpracował. Badania prowadził głównie za własne pieniądze, pierwsze prawdopodobnie w okolicach Wyszkowa. Po powstaniu styczniowym wyjechał w okolice Krakowa, na Podhale. W 1878 r. podczas wystawy światowej w Paryżu, gdzie wystawił swój dorobek, otrzymał złoty medal za swoje osiągnięcia. W 1889 r., gdy 75-letni Kolberg obchodził 50-lecie pracy badawczej, został uhonorowany koncertem jubileuszowym. Rok później zmarł. Zapisał w swoich notatkach, że zostawia taki dorobek, by nikt o nim nie mówił, że był próżniakiem.
– Tacy ludzie, takie jednostki pchają świat do przodu – ocenił Igor Pogorzelski. Zainteresowani kulturą ludową i inicjatywami Roku Kolberga mogą zajrzeć na stronę www.kolberg2014.org.pl.
W drugiej części spotkania wystąpiła grupa „Połamani słowem” ze Środowiskowego Domu Samopomocy Soteria ze spektaklem „Baśń o upartej księżniczce”. W historii o feministycznej wymowie wystąpili: Karolina Chruścikowska, Sławek Łabędowicz, Kamil Aleksandrowicz, Artur Druchniak, Daniel Gaffke, Artur Bieliński, Tomasz Smyk. Scenariuszem i reżyserią zajęli się Urszula Roguska i Artur Druchniak. W refleksyjnym widowisku „Jesienne klimaty” deklamowano wiersze ks. Jana Twardowskiego i  Wojciecha Kozaka.
Następne spotkanie WUTW: 22 października godz. 11 w „Hutniku”, 23 października o godz. 16 wyjazd do Pułtuska.
 E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-10-11 19:19
~()
ostatnie zdjęcie dobrze zrobione widać że jest cała sala
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa