Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Trzy komitety, jeden program
Rozwój gospodarczy, wielopłaszczyznowe wspieranie mieszkańców, harmonijna współpraca gmin i powiatu – takie są założenia programowe komitetów wyborczych Wspólnoty Samorządowej, Platformy Obywatelskiej i Razem dla Ziemi Wyszkowskiej. Komitety swój wspólny program wyborczy przedstawiły 8 października na konwencji programowej w auli filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. Gospodarka, oświata, kultura, ochrona zdrowia – w tych dziedzinach ma być prowadzona wspólna dla całego powiatu polityka.
Program przedstawiali reprezentujący idące wspólnie do wyborów komitety: Grzegorz Nowosielski, Adam Mróz i Paweł Deluga. Określono go jako kontynuację dobrych, sprawdzonych praktyk i wprowadzenie nowych pomysłów opartych na doświadczeniach samorządowych. Jego główny cel to uczynienie z Wyszkowa  nowoczesnego ośrodka aglomeracji warszawskiej oraz prowadzenie wspólnej polityki z gminami i powiatem, by ziemia wyszkowska działała i była postrzegana jako region. Efektem podejmowanych wspólnie działań ma być „nowoczesne, bezpieczne i atrakcyjne miasto u progu stolicy, ze swym charakterem, tożsamością i piękną przyrodą, wysokim poziomem życia i rozsądnymi kosztami utrzymania”, miasto czyste i uporządkowane. 
Kandydaci zapowiadają tworzenie warunków do rozwoju budownictwa wielo- i jednorodzinnego, przeprowadzania się tu zarówno mieszkańców Warszawy, jak i okolicznych miast, tj. Ostrołęka czy Pułtusk. W konsekwencji rozwój infrastruktury (dróg, chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia ulicznego), inwestycje w park miejski, „zagospodarowanie terenu przeznaczonego w przyszłości pod budowę ratusza jako miejsca spotkań i integracji wyszkowian – rynek miejski w formule społecznej z miejscem, gdzie będą mogły odbywać się imprezy miejskie”, działania na rzecz budowy kładki łączącej Rybienko Leśne z centrum miasta, zagospodarowywanie centrów wsi, budowa placów zabaw i miejsc wypoczynku we wszystkich sołectwach. Osiedlanie się w Wyszkowie ma promować Karta Mieszkańca, uprawniająca do korzystania z szeregu ulg i przywilejów, szeroki system konsultacji społecznych. W programie mowa jest także o rozwoju mieszkalnictwa dla osób niepełnosprawnych.
Adam Mróz, opisując program rozwoju powiatu, wymienił usprawnienie komunikacyjne między gminami, prowadzenie konsultacji z mieszkańcami i samorządami w sprawie budżetu powiatowego, usprawnienie zaniedbanej melioracji.
 
Gospodarka i przedsiębiorczość 

Liderzy wiele uwagi poświęcili wsparciu lokalnej przedsiębiorczości, co ma przynieść korzyści w sferze ekonomicznej i społecznej. Dlatego uwaga ma być skupiona m.in. na terenach przemysłowych, zwiększaniu ich atrakcyjności.
– Wzdłuż ul. Towarowej, której budowa wzbudziła tyle kontrowersji, gmina sprzedała z zyskiem wcześniej scalone grunty. Wcześniej nie było chętnych. Powstaje już pierwsza hala, do budżetu będą wpływać podatki – mówił Grzegorz Nowosielski, przypominając podobnie krytykowany remont ul. Stolarskiej, przy której mieszczą się firmy, będące poważnymi pracodawcami.  
W opinii kandydata na burmistrza wsparcie firm lokalnych jest ważne, ponieważ to one, małe i średnie firmy, tworzą kapitał miasta. By mogły utrzymać się na rynku, planuje się prowadzenie szkoleń z pozyskiwania środków zewnętrznych, może nawet stworzy się w tym celu specjalne stanowisko w administracji. Dalszymi działaniami będzie ściągnięcie inwestorów. Program zakłada również wykorzystywanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, premiowanie lokalnych firm. Na inwestorów zamierzają otworzyć również starostwo: „Powiat wyszkowski musi przestać być granicą, na której od strony Warszawy inwestorzy lokują swoje pieniądze musi przestać być granicą, na której od strony Warszawy inwestorzy lokują swoje pieniądze i przedsiębiorstwa.”
Na zwiększenie miejsc pracy ma wpłynąć m.in. doradztwo zawodowe w gimnazjach, zmiany w szkolnictwie zawodowym, szkolenia dla absolwentów z zakresu wykorzystania funduszy unijnych, aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną i wzrost poziomu zatrudnienia absolwentów szkół specjalnych.
 
Zdrowie i rodzina

Nowością jest np. powołanie fundacji dla wyszkowskiego szpitala, poszukującej środków na jego doposażanie z różnych źródeł. Podjęte mają być też starania w kierunku zbudowania Centrum Zdrowia Psychicznego czy Centrum Reagowania na Kryzys w Rodzinie. By wspierać seniorów, planuje się zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.
W mieście zapowiadane jest m.in. zwiększanie ilości miejsc w przedszkolach, rozszerzanie katalogu ulg Wyszkowskiej Karty Rodziny, Gminnego Punktu Promocji Zdrowia i Gminnej Szkoły Rodzenia.
 
Oświata, bezpieczeństwo, kultura

Kandydaci zapowiedzieli doposażanie i tworzenie nowych pracowni naukowych w szkołach, rozszerzanie pomocy stypendialnej, rozwój zajęć pozalekcyjnych. Do grona współpracujących z wyszkowską oświatą uczelni dołączyłyby te artystyczne, techniczne i sportowe.  - Kontynuowany będzie program stypendialny dla sportowców, który według mnie, jest jednym z lepszych. Dzięki niemu można spokojnie trenować - podkreślił Paweł Deluga. W powiecie konieczna jest dbałość o szkolnictwo zawodowe, ponieważ gwarantuje rozwój małej przedsiębiorczości. – Dziś nie jest ono cenione przez uczniów – podkreślił Adam Mróz. – Chcemy to zmienić, współpracując z firmami, uczelniami i wyszkowskimi rzemieślnikami. 
W powiecie zapowiadana jest kontynuacja rozpoczętej w podstawówce i gimnazjum edukacji sportowej.
Kandydaci nie zapomnieli o ważnej kwestii, jaką jest poczucie bezpieczeństwa. – Nie jest to stan dany raz na zawsze, wymaga systematycznego monitoringu i stałych nakładów finansowych – Grzegorz Nowosielski obiecał rozbudowę monitoringu, oświetlenia ulicznego, montaż progów zwalniających oraz wsparcie finansowe i organizacyjne takich instytucji, jak policja, straże: miejska, rybacka i pożarna, także ochotnicza. 
Program wyborczy wiele miejsca poświęca też kulturze, budowanej na lokalnych tradycjach i możliwościach. Konkretne projekty to utworzenie ośrodka studiów regionalnych przy bibliotece miejskiej, wspólne przedsięwzięcia WOK Hutnik, WOSiR i POKiS, Dzień Kultury Ludowej, wydawanie wspólnych dla powiatu folderów, upominków z Wyszkowa i z powiatu, konkurs na produkt promocyjny, stypendia dla uczniów utalentowanych artystycznie, modernizacja istniejących obiektów sportowych lub budowa nowych, budowa przystani wodnej u zbiegu bulwaru Kazimierza Deptuły i skweru Jana Pawła II.
– Dobre, bo z Wyszkowa – Grzegorz Nowosielski zaproponował nowe hasło. – Dziś Wyszków jest postrzegany jako miasto bezpieczne, ambitne, otwierające się na inwestorów. Budujemy dobrą markę miasta atrakcyjnego inwestycyjnie i turystycznie. Wyszków to znakomite miejsce, by zamieszkać i zainwestować lub zatrzymać się choć na chwilę.
– Oto nasza wizja rozwoju Wyszkowa i  powiatu, produkt szyty na miarę, wynikający z naszej wiedzy i doświadczenia – podsumowali przedstawiciele komitetów. – To wizja odważna, ale realna, pełna konsekwencji i spójna. Nie zabraknie nam determinacji, by ją zrealizować.
E.E., red. 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-10-17 23:08
~wow
Sorry ale w tym komitecie razem... nie ma nikogo sensownego. Co do do tych 3 komitetów to jest to oszustwo, że jest jeden kandydat na burmistrza i jeden program, który każdy może napisać.To po co trzy komitety? To jest niesympatyczne dla społeczeństwa.
2014-10-17 23:04
~dieta
To jak jeden program i tak się zgadzaja to rozumiem ze wynagrodzenie tez będzie jedno zamiast trzech?
2014-10-17 14:21
~świdomy wybór
jeśli już ktoś wybiera jeden z tych 3 komietetów to niech głosuje na razem dla ziemi wyszkowskiej , ponieważ Nowosielki i Mróz po wyborze na radnych powiatowych na pierwszej sejsji zrezygnowali i teraz jest to samo ryzyko
2014-10-17 06:04
~nowe
właśnie trio.... większa siła przebicia i kompinatorstwa znowu będą wymyślać jak najwięcej głosów zebrać moze podwozić wyborców moze zbierac spod sklepów itp. i taki-mi przekretami mogą wygrać chyba to intratne złoby kiedy tak się ich trzymaJĄ A MOZE pojezdzić do pracy do Warszawy acha ale to już było więc ba bezrobocie na wczasy na Kanary
2014-10-16 23:47
~Marta
może zamiast składać coraz to nowe obietnice w końcu spełnij te stare... przez 12 lat "trochę" się ich nazbierało
2014-10-16 21:46
~wawa
Nic nie starczy.Musi jeszcze targowicę na starość przenieść.To jest przeżytek.Czy tam są jakieś W.C.Przed wojną były.Nie brońcie tego bałaganu w środku miasta.
2014-10-16 13:11
~wyborca
12 lat starczy niech idzie na swoje.
2014-10-16 12:11
~mały
Ciągle słyszę tylko narzekania i "te nieroby", "czas na zmiany", "klany" itp. polaku tylko umiesz narzekać, władza od upadku PRL jest wiecznie niedobra, tylko ciągną do siebie. Więc chce zauważyć, że nowi niczego nie zmienią a wręcz przeciwnie będą wyrabiać nowe klany i układy. Bardziej bym naciskał na wybór radnych bo to oni po części mają swój (nasz) wkład w rządzenie i zarządzanie. Więc nie ma co narzekać trzeba zacząć widzieć pozytywy i rozliczać swoich kandydatów (przecież ich znacie) ot i co.
2014-10-16 10:25
~oruid
Papier wszystko przyjmie największe dyrdymały. Chetnie bym poznał plan finansowy związany z realizacja tych obietnic. Ile to miałoby kosztować i jak się to ma z olatami i podatkami lokalnymi. 3 komitety w jednym. Niczym Trójca Święta.
2014-10-16 10:17
~observer
ak się zarabia w urzędzie kirowanym przez Nowosielskiego. Przykład pierwszy z brzegu - Kamilla Puławska. Jako pracownik Urzędu Miejskiego od kilku lat łamie ustawę o pracownikach samorządowych za zgodą i przyzwolenim Burmistrza (podejrzane). Dzięki temu ma dodatkowe źdródło dochodu. Mechanizm jest prosty Pani Kamilla jako pracownik Urzędu i jednocześnie członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i stworzonego w w jej ramach Zespołu ds. orzekania i motywowania do leczenia kieruje ludzi do Gminnego Punktu Profilaktyki Zdrowia gdzie jest zatrudniona na umowę zlecenie i w ramach tego zlecenia spotyka się ze skierowanymi przez siebie wcześniej ludźmi. Jest więc bezpośrednio zainteresowana odsyłaniem ludzi do tego punktu (mimo istnienia lepszych miejsc terapeutycznych), w którym świadczy wątpliwej jakości usługi i dzięki temu może pobierać dodatkowe całkiem niemałe wynagrodzenie. Im więcej ludzi odeśle do punktu tym więcej zarobi. A przecież zgodnie z art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych a takim jest Pani Kamilla Puławska zatrudniony na stanowisku urzędniczym nie może wykonywać zajęć wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego takiego zakazu pracodawca winien niezwłocznie rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w trybie art. 52 § 2 i 3 Kodeksu pracy lub odwołać go ze stanowiska. Dzięki łamaniu prawa i tolerowaniu tego przez burmistrza Pani Kamilla Puławska zarobiła w 2013 roku dodatkowo ok 23000,-zł. a w tym już ponad 18000,-zł. Tak się zarabia pod skrzydłami Burmistrza. Są pieniądza na kampanię wyborczą? Są. Można łamać prawo, zarabiać i nie ponosić z tego konsekwencji? Jak widać, można
2014-10-15 22:04
~do wyborcy niepocieszonego
wybierz sobie jeden login i naucz sie dodawac komentarze!!!
2014-10-15 21:59
~do wyborcy niepocieszonego
ale cię wziął ten żal potroił :P
2014-10-15 20:38
~wyborca niepocieszony
tylko plany, marzenia i obiecanki. A może by tak podsumowac 12 lat sprawowania władzy. Czy coś pozabudową chodników obsadzaniem stanowisk swoimi ludźmi udalo się zrobic . Myślę że 12 lat to długi okres żeby pochwalić się dokonaniami.
2014-10-15 20:38
~wyborca niepocieszony
tylko plany, marzenia i obiecanki. A może by tak podsumowac 12 lat sprawowania władzy. Czy coś pozabudową chodników obsadzaniem stanowisk swoimi ludźmi udalo się zrobic . Myślę że 12 lat to długi okres żeby pochwalić się dokonaniami.
2014-10-15 20:38
~wyborca niepocieszony
tylko plany, marzenia i obiecanki. A może by tak podsumowac 12 lat sprawowania władzy. Czy coś pozabudową chodników obsadzaniem stanowisk swoimi ludźmi udalo się zrobic . Myślę że 12 lat to długi okres żeby pochwalić się dokonaniami.
2014-10-15 17:58
~zawiedziona
Buźki im tylko od tego dobrobytu porosly to czas ich od koryta odgonić
2014-10-15 17:57
~nn
polecam wizytę w okolicach dworca autobusowego , zwłaszcza przejazd tuż przy schodach prowadzących do dworca pkp, dziura na co najmniej 30 cm, co to ma być? bla, bla, bla
2014-10-15 17:53
~ola
a w Wyszkowie ustawicznie praca od podstaw, wszystkie inne miasta już dawno mają te rewelacje i idą do przodu - zmarnowany czas
2014-10-15 16:18
~bla bla bla
Ich czas minął. Mieli mozliwosci i ich nie wykorzystali a teraz znów obiecanki.przeciez mogli się wykazać i co?g...o!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa