Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


W 70-lecie Akcji Burza i Powstania Warszawskiego
Piątkowe popołudnie 10 października w Zespole Szkół nr 3 zostało poświęcone 70-leciu Akcji Burza i Powstania Warszawskiego. Konferencję historyczną, w której referaty wygłosili: Mirosław Widlicki, Piotr Płochocki, Elżbieta Szczuka i Mirosław Powierza, poprzedził Przegląd Poezji Śpiewanej „Poeci Walczącej Warszawy”. Wystąpili w nim uczniowie ZS nr 3. 
Zaprezentowane w Przeglądzie Poezji Śpiewanej teksty – również deklamowane – powstawały na barykadach walczącej Warszawy, ale i współcześnie. Dzięki temu koncert miał charakter nie tylko przeglądu, ale był swoistym dialogiem młodzieży z tamtych lat z tą współczesną. Wiele emocji, jak strach, radość, miłość, poczucie straty, jest ponadczasowych. Stracone pokolenie, pokolenie Kolumbów, zostawiło po sobie poezję, będącą świadectwem piękna i dramatu życia jej twórców. Uczniowie wybrali teksty najbardziej znanych z nich, m.in: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Krystyny Krahelskiej czy Józefa Szczepańskiego. Koncert prowadzili Natalia Powierza i Adam Chrupek. 
Przed zebranymi wystąpili: Anita Kruszewska, Sylwia Stalmach, Natalia Salwin, Monika Bereda, Daria Kiełczewska, Marta Dąbrowska, Patrycja Piórkowska, Natalia Rosińska, Maryla Modzelan, Mariusz Śniadała, Klaudia Jaszewska, Anna Staniszewska i Patrycja Łachacka. Wykonywali zarówno wiersze Kolumbów, jak i współcześnie powstałe utwory, m.in. z filmu „Miasto 44”, z repertuaru Anity Lipnickiej i Johna Portera, Dawida Podsiadły. Akompaniowali Maryla Modzelan i Dawid Nowakowski.  
Wystąpił też zespól „Wyszkowiacy”.
Organizatorami koncertu byli nauczyciele: Magdalena Królikowska (język polski) i Kamil Gurbała (język angielski).
Walczyli w Powstaniu Warszawskim
Przybyłych na konferencję „W 70-lecie Akcji Burza i Powstania Warszawskiego z wyszkowskiej perspektywy” przywitał Adam Mickiewicz, wicedyrektor ZS nr 3. Referaty przedstawili: Mirosław Widlicki, Piotr Płochocki, Elżbieta Szczuka i Mirosław Powierza.  
Edmund Muszyński, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa-Wschód, przypomniał, że 27 września 1939 r. została utworzona konspiracyjna organizacja Służba Zwycięstwu Polski, która była zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Ta 75. rocznica była okazją do wręczenia odznaczeń miejscowym działaczom, nauczycielom i członkom ŚZŻ AK. Józef Roguszewski, Adam M. Mickiewicz, Grażyna Elak i Wiesław Studziński otrzymali medale „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, natomiast dyplomy uznania i książki – dyr. ZS nr 3 Elżbieta Michalik, dyr. CKU Krzysztof Dąbrowski i Mirosław Powierza. 
Referat „Zbigniew Pióro – losy wyszkowianina w Powstaniu Warszawskim” wygłosił Mirosław Widlicki. Zbigniew Pióro był młodszym bratem Kazimierza i Ireny (Wyszyńskiej). Zginął 5 sierpnia podczas masakry dokonanej przez oddziały SS i policji Niemców 5 sierpnia 1944 r. na warszawskiej Woli. W dniach 5-7 sierpnia na Woli, na rozkaz Hitlera i Himmlera („Nie brać jeńców, wszystkich zabić”) zamordowano prawie 60 tysięcy ludzi. Jedną z niewielu uratowanych, której historię opowiedział M. Widlicki, była Wanda Lurie.  
O wyszkowskich Szarych Szeregach (lata 1942-44) ze znawstwem i swadą mówił Piotr Płochocki. Podkreślił, że wyszkowscy harcerze imponowali innym doskonałym zorganizowaniem. Jedną z ważniejszych postaci jego opowieści był Jerzy Rytel „Jur” (zamordowany przez NKWD w listopadzie 1944 r.), który już na początku wojny założył w Wyszkowie drużynę harcerską. 
Elżbieta Szczuka mówiła o uczestnikach Powstania Warszawskiego związanych z ziemią wyszkowską – żołnierzach AK: Andrzeju Samsonowiczu ps. Xiążę (1922-1944), Romanie Rakowieckim ps. Mazur (1925-1944), Jerzym Rakowieckim ps. Butrym (1920-2003), Stanisławie Komornickim ps. Nałęcz (1924-2010) oraz o Janie Mioduchowskim (1910-1961), pilocie 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej, który w sierpniu 1944 r. kilkakrotnie latał ze zrzutami dla powstańców warszawskich.
Fragmenty niemieckiego filmu propagandowego „Dywizjon bombowy Lutzow” z 1941 r., do którego sceny kręcono również w Wyszkowie, przedstawił i omówił Mirosław Powierza. 
O postaci płk. Zygmunta Bobrowskiego (1898-1973) wspomniał Konrad Wróbel.
- To już minęło tyle lat, ale niech pamięć nasza nie ginie – podsumował Edmund Muszyński.
EE, ES 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-10-21 15:37
~oczko
ZApowiadaliście w gazecie zdjęcia...
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa