Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


INTERWENCJE: Kanalizacja się "nie schodzi"
Z dowcipów o Wąchocku, gdzie m.in. powstała dwupasmowa autostrada, bo budowano drogę z dwóch stron i się „nie zeszła”, śmiała się kiedyś cała Polska. Do śmiechu nie jest jednak Julianowi Jabłońskiemu z Rybna, który nie może przyłączyć się do niedawno wybudowanej sieci kanalizacyjnej w Tulewie Górnym, Rybnie i Rybienku Starym. Jego przyłącze i przyłącze gminy też się „nie schodzą”, jak twierdzi nasz czytelnik z winy projektanta, wykonawcy i nadzoru inwestorskiego. Okazuje się, że sieć wybudowano rzeczywiście niżej niż przewidywał projekt, a projektant opierał się na nieaktualnej mapie, ale – jak przekonują urzędnicy – problem z przyłączem pana Juliana leży gdzieś indziej, w skrócie – po jego stronie.
Julian Jabłoński swój problem opisał w liście otwartym do burmistrza i prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przypomina, że w czerwcu 2012 r. inwestycja budowy sieci kanalizacyjnej została zakończona, sprawdzona i odebrana, a następnie przekazana przez gminę PWiK.
Zgodnie z przepisami gmina wykonała przyłącza do granic posesji, drugą część – do domu mieszkańcy budują we własnym zakresie. W lipcu 2012 r. pan Julian otrzymał od PWiK warunki techniczne, a jesienią wykonał, a raczej próbował wykonać swoje przyłącze do sieci kanalizacyjnej. „Ze względu na brak spadku w kierunku odpływu ścieków, kanalizacja sanitarna nie funkcjonuje do dnia dzisiejszego” – pisze w liście otwartym.
Zdaniem pana Juliana przyłącze w drodze powiatowej zostało wykonane niezgodnie z dokumentacją. „Wzywaliśmy wielokrotnie przez okres dwóch lat Inwestora – Gminę Wyszków oraz PWiK jako gestora sieci kanalizacyjnej do obniżenia przyłącza kanalizacyjnego w drodze powiatowej w celu uzyskania minimalnego spadku (1,5%) do poprawnego funkcjonowania kanalizacji sanitarnej. (…) Nie możemy odprowadzać ścieków do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, z winy firmy projektowej, wykonawcy, inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego, którzy przy projektowaniu przyłącza kanalizacyjnego, realizacji inwestycji oraz nadzoru inwestorskiego, nie uwzględnili rzędnych odprowadzania ścieków z naszej kanalizacji wewnętrznej, która została wykonana i zinwentaryzowana w sierpniu 2006 r. (…) Wykonawca wykonał przyłącze kanalizacyjne niezgodnie z projektem, jak również nie uzyskał spadku kanalizacji zgodnie ze sztuką budowlaną, co zostało potwierdzone przez pomiary uprawnionych geodetów w 2013 i 2014 r.”
 
Niżej znaczy lepiej

Jak informują nas prezes PWiK Teresa Jastrzębska oraz kierownik działu inwestycyjno-technicznego Wojciech Rojek, wykonana została inwentaryzacja powykonawcza i naniesiona na mapy. Na podstawie tej inwentaryzacji, odzwierciedlającej stan rzeczywisty po budowie, pan Jabłoński otrzymał warunki przyłączenia się do kanalizacji, ale od domu, a nie od szamba, jak to wykonał. Przyłącze od domu do zbiornika zbudował wcześniej. W efekcie okazało się, że końcówka położonego przez gminę przyłącza znajduje się wyżej, różnica wynosi ok. 7 cm. – Gdyby przyłącze poprowadził od domu, włączyłby się do kanalizacji – zapewnia Wojciech Rojek. Spadek od domu do przyłącza wynosi 1,40 m, od domu do szamba – już 1,11 m.
PWiK, jak i innym mieszkańcom mającym problemy z podłączeniem się, sugerowało zastosowanie rury o większej średnicy lub wybudowanie przydomowej przepompowni. Pan Julian nie zamierza jednak ponosić dodatkowych kosztów. 
Problem polega na tym, że choć pan Jabłoński dopełnił obowiązku naniesienia swojej wewnętrznej instalacji na mapy i zgłoszenia jej do geodezji w starostwie, w mapach udostępnionych projektantowi sieci kanalizacyjnej nie było śladu ani instalacji, ani domu. Urzędnicy gminy ze zdziwieniem przyglądali się mapie przedstawionej przez pana Juliana, gdy pojawił się problem z przyłączeniem do kanalizacji. Na jednym ze spotkań pana Jabłońskiego z urzędnikami padła deklaracja pomocy ze strony gminy przy przełożeniu przyłącza sieci do granicy działki, koszty materiałów przyłącza oraz odtworzenia konstrukcji i nawierzchni drogi powiatowej miały zostać pokryte przez starostwo, które nie zinwentaryzowało w odpowiednim czasie urządzeń kanalizacji sanitarnej na działce skarżących.
Z drugiej jednak strony na etapie przygotowania dokumentacji sieci pan Jabłoński zaakceptował przedstawione przez projektanta rozwiązanie.
Po zakończeniu inwestycji rzeczywiście okazało się, że sieć kanalizacyjna została położona niżej niż przewiduje projekt. Julian Jabłoński nie był zresztą jedynym mieszkańcem Rybna, który zgłaszał problemy z przyłączeniem się do sieci. W efekcie jednak inni przyłącza wybudowali, a pan Julian – domaga się przebudowy sieci w drodze.
- Który pomiar by nie był w drodze, to pan Julian, budując przyłącze od domu, a nie od szamba, połączyłby się z siecią – utrzymują pracownicy PWiK. Spadek między ulicą a granicą posesji wynosi 30 cm. Instalacja pana Juliana znajduje się niżej niż gminna część przyłącza. Wybudowanie sieci niżej powinno więc tylko ułatwić panu Julianowi przyłączenie się.
W sierpniu ubiegłym roku Julian Jabłoński złożył skargę na działalność burmistrza; rada miejska uznała ją za bezzasadną.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-11-02 21:05
~niezadowolony obserwator
" Instalacja pana Juliana znajduje się niżej niż gminna część przyłącza. Wybudowanie sieci niżej powinno więc tylko ułatwić panu Julianowi przyłączenie się." czy oni coś brali że takie bzdety piszą- jak można podłączyć coś co jest niżej do czegoś co jest wyżej i żeby jeszcze grawitacyjnie samo spływało. DAĆ TYM Z WODOCIĄGÓW NAGRODĘ NOBLA ZA NOWE TEORIE W FIZYCE!!!!! Ale sory jaki zarząd takie decyzje
2014-11-02 12:59
~wyszkowiak
Bzdet nie masz racji, człowiek wybudował wcześniej kanalizację wewnętrzną to powinni podczas projektowania kanalizacji sanitarnej wysokości tej kanalizacji uwzględnić. Bo dla kogo budują tą kanalizację, dla samej zasady budowy.
2014-11-01 23:06
~niezadowolony obserwator
A czego się pan spodziewał po wydziale geodezji i kartografii w Wyszkowie oni nic nie wiedzą nic nie potrafią. Ciesz się pan że panu granic działki do sąsiada nie przesunęli lub jego do pana albo w ogóle nie zamienili numerów działek z kim z Rybna i dopiero byś się pan bujał żeby sprawę odkręcić - niestety sory taką mamy geodezję w Wyszkowie i nadzór budowlany inwestorski ( kontrola realizacji zamówień ) też
2014-10-31 23:58
~bzdet
To oczywiste, że w przypadku kanalizacji najpierw buduje się sieć w drodze a dopiero potem należy do takiej sieci dopasować przyłącze z posesji. Nigdy odwrotnie! Ten facet zwyczajnie nie zna się i ma teraz pretensje niewiadomo o co
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa