Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Gmina nie jest partnerem do rozmów
Zbliża się okres zimowy, najgorszy dla korzystających z nieoświetlonych przystanków. Gmina jest zainteresowana oświetleniem przystanków, jednak montaż bądź wymiana lamp zależy od dobrej woli zarządcy S-8, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Negocjacje z nią są trudne. 
Temat na ostatniej sesji rady gminy tej kadencji poruszył radny powiatowy Jan Getka. Sąsiedztwo trasy S-8 przysparza gminie problemów, m.in. związanych z bezpieczeństwem czy porządkiem. Wójt Tadeusz Michalik jako przykład rozmów z GDDKiA podał negocjacje w sprawie zalewanych posesji w Niegowie, gdzie przy drodze nie ma odpowiedniego odwodnienia. GDDKiA wykluczyła współpracę w tym temacie. Mieszkańcy Gaju złożyli wniosek m.in. o oświetlenie przejścia przez ekspresówkę, ich prośba może też pozostać niespełniona. Odpowiedzialność za finansowanie oświetlenia jest nawzajem przerzucana przez GDDKiA i gminę. Generalna Dyrekcja zaproponowała gminie przejęcie w całości oświetlenia na terenie gminy. Biorąc pod uwagę stan techniczny i koszty energii, gmina odmówiła. GDDKiA była nawet gotowa ponieść szacunkowe koszty naprawy, by pozbyć się problemu. Gmina wobec tego chciała podłączyć przystanki w Głuchach, Niegowie i Gaju do istniejącej gminnej instalacji. Dyrekcja nie wyraziła zgody. Poprawiono więc tylko oświetlenie na przystanku w Niegowie.
– Chciałoby się pomóc wszystkim, ale cóż my możemy zrobić? Możemy pisać i na tym sprawa się kończy – podsumował Tadeusz Michalik. – GDDKiA jest firmą nie liczącą się z urzędnikami takimi jak ja. Gmina nie jest dla niej partnerem do rozmów. Współpracy przez okres, kiedy byłem wójtem, nie było.
Wspomniane pismo z Gaju dotyczy asfaltowania dróg Brzozowej i Nadrzecznej, (druga prowadzi do przejścia), oświetlenia przystanków i przejścia podziemnego. Sprawę przybliżył reprezentujący radę sołecką Stefan Szyszko (na fot.). Wspomniał też o zwyczaju parkowania na przystankach TIR-ów. Powoduje to problemy z wsiadaniem do autobusów, na przystankach jest bałagan. Zaproponował oświetlenie miejsca z pobliskiej stacji benzynowej, terenu prywatnego, nie należącego do GDDKiA. Podobne rozwiązanie można zastosować przy oświetleniu przejścia, które jest systematycznie dewastowane. Z tego też powodu ludzie unikają korzystania z niego, wybierając ryzykowne przechodzenie przez ekspresówkę. Przysłuchujący się dyskusji proponowali m.in. zwrócenie się do marszałka o pomoc w tej sprawie (10 listopada będzie na otwarciu drogi), postawienie znaku zakazu postoju dla TIR-ów. 
Wójt powtórzył, że współpraca z GDDKiA jest bardzo trudna, podjęte decyzje bywają zmieniane, zaś brak zgody m.in. na wymianę lamp czy podłączenie do gminnej sieci jest niezrozumiały. 
 – W Głuchach jest najwięcej śmieci. Ich sprzątanie nie jest naszym obowiązkiem, ale estetyka gminy też na tym cierpi – dodał.
Radny Antoni Przyczyna odniósł się do zasłyszanych przez Jana Getkę negatywnych komentarzy ludzi, oczekujących na ciemnych przystankach. Frustracja i zniecierpliwienie wynika z nieznajomości zależności utrzymania dróg i przystanków od ich zarządców. 
– Drogi wewnątrz gminy nie zawsze są gminne, a pretensje są do nas, trzeba to tłumaczyć – uznał.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-11-10 13:23
~Michał
Budowa budową, a projekt projektem. Umowę podpisano w grudniu, a roboty faktycznie ruszyły wiosną 2007 roku. Tyle, że prowadzono je według gotowego projektu, wykonanego w latach wcześniejszych. Jak robiono projekt to był czas na stosowne uzgodnienia. w trakcie budowy to już mało co można załatwić, a po zakończeniu jeszcze mniej.
2014-11-09 13:10
~Obserwator
Umowa umową a budowa budową. Budowa w grudniu w zimę przed Bożym Narodzeniem? Może ktoś taki cud widział? Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest kolejne osiem lat za które odpowiadają rządzący , bo o nich tutaj mowa i to że w trakcie działalności ludzi, którzy kandydują aktualnie nie załatwiono nic. Ta droga to klucz do rozwoju naszej gminy.
2014-11-09 12:09
~Michał
Polecam dla przypomnienia: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/7976/s8-radzymin-wyszkow Umowę podpisano 08 grudnia 2006. Przetarg był wcześniej - w latach 2005/2006. Był to przetarg na budowę w oparciu o gotowy projekt, który wykonano już wcześniej.
2014-11-09 10:41
~Obserwator
Przed rozpoczęciem budowy S-8 walka toczyła się nie o to czy droga będzie szersza ale o to żeby w ogóle chcieli ją zbudować. Ta droga była potrzebna bo przedtem była niebezpieczna a w wypadkach ginęli na niej ludzie. Była również kluczowa dla rozwoju gminy. Podkreślić trzeba, że w nakłonieniu GDDKiA do jej budowy, żadnego udziału nie miał obecnie rządzący układ. Nie dość, że nic nie zrobili, żeby droga powstała to jeszcze nie potrafili dopilnować interesu gminy i zaprzepaścili wszystkie możliwości, które jej budowa niosła. Jasne jest, że w sytuacji gdy walka toczy się o to by budowa się w ogóle rozpoczęła jedyną możliwością uzgodnienia innych spraw jest czas budowy, kiedy wszystkim zależało już tylko na terminowym skończeniu. Rządzący gminą nie uzyskali niczego, bo byli zwyczajnie nieudolni i nie zorientowali się w porę. Jakie są konsekwencje wszyscy widzą. Czy udało się załatwić coś oprócz odpłatnych miejsc noclegowych dla pracowników budowy? Czy ktoś pamięta kto na tym zarobił? Na terenie gminy były bazy ze składami żwiru i kopalnie, do których stale prowadzony był ciężki transport. Zostały po tych transportach zniszczone drogi. Dla czego dróg nie naprawiono i nie uzgodniono nic w zamian? Dla czego nie zgłaszono uciążliwości dla mieszkańców i uszkodzeń w odpowiednim czasie komu trzeba? Dla czego nie uzyskano kanalizacji dla Niegowa skoro działki były zalewane? Dla czego nie ma oświetlenia przystanków? Dla czego nie można przejechać serwisówką po stronie zachodniej? Dla czego wszystkie rozmowy prowadzono tak, żeby firma budująca nic nie naprawiła? Czy to przypadek? Udawanie, że wszystko było w porządku i zamiatanie pod dywan nic nie da, bo skutki wychodzą na każdym kroku a w trakcie budowy też było wszystko widać i nie szło to w kierunku interesu mieszkańców gminy. Dbałość o wyborców przed wyborami w celu uchronienia ich przed konsekwencjami własnych zaniedbań powinna zostać zauważona przez wszystkich. Budowa, o której mowa z tego co pamiętam rozpoczęła się w roku 2007 a nie na żadnym przełomie jak to ktoś z rządzących próbuje naciągnąć, żeby siebie oczyścić. Trochę wcześniej rozpoczęła się tylko budowa obwodnicy Wyszkowa mylona z nasza drogą. Budowa trwała do 2010 r
2014-11-08 10:56
~Kopernik
Niedługo własną nieudolność obwiniać będą Norwida. Nawet on jednak mając środki unijne sam zrobił by więcej.
2014-11-07 14:30
~Michał
Dla przypomnienia Adwokatowi (i nie tylko). Drogę S8 zaczęto budować na przełomie lat 2006/2007. Uzgodnienia z gminami GDDKiA prowadziła wcześniej, a więc jeszcze za kadencji b. wójta p. Gołaszewskiego. I to wtedy właśnie zaprzepaszczono szansę, by jak najwięcej na budowie tej drogi skorzystać. Śp. wójt A.Ołdak urząd objął dopiero w końcówce 2006 roku, gdy generalnie szczegóły nowej trasy były już ustalone. Później jeszcze robił co mógł, by coś dodatkowo od GDDKiA wywalczyć. Pewne rzeczy mu się zalatwić udało, pewnych niestety już nie.
2014-11-06 20:19
~Adwokat prostego Wyborcy
Na takie rozmowy z GDDKiA był odpowiedni czas. To było przed rozpoczęciem budowy S-8 w fazie uzgodnień i w trakcie jej trwania. Tylko wtedy są skłonni do negocjacji. Niestety wtedy jak trzeba było negocjować władza była zajęta witaniem znajomych, zatrudnianiem swoich a śmierdzącą inwestycję przez środek gminy uznała za osobisty sukces, choć nie miała w niej żadnego udziału. Efektem bierności rządzącej w ostatnich latach ekipy są za wąskie drogi serwisowe, za mała ich ilość, brak dojść, przejść, urządzeń, wind, właściwego oświetlenia, za mała ilość przejazdów, brak odprowadzenia wód opadowych kanalizacji i uzbrojenia terenu. Wszystko to powinniśmy mieć w najlepszej jakości w ramach budowy S-8. Mogliśmy mieć także przygotowaną pod inwestycje przemysłowe całą strefę w rejonie nowej drogi. Zamiast tego nie mamy nic a wykonanie tego co powinno być zrobione podczas budowy drogi S-8 pochłonie olbrzymie ilości pieniędzy gminnych. To co nam pozostało po budowie trasy to zniszczone drogi własne gminne i powiatowe, za którymi nikt się nie ujął i uciążliwości dla naszych mieszkańców podczas normalnego życia i korzystania z dobrodziejstw S-8 . Tylko nieudacznik nie potrafiłby skorzystać na takiej budowie przechodzącej przez jego teren. U nas się to wydarzyło. Tacy to właśnie geniusze nami rządzili. To wszystko po raz kolejny wychodzi i będzie jeszcze wychodziło bardzo długo. Ludzie, jeśli chcecie pozostawić ich przy władzy to proszę bardzo, głosujcie na kontynuatorów tradycji. Będziemy mieli ciąg dalszy pasma niepowodzeń. Kto ma odpowiedzieć za tą kupę błędów i kiedy jeśli nie teraz? Najbardziej śmieszy mnie to, że o to czego nie dopilnowali wnoszą do samych siebie i próbują się przed wyborami tym bagnem wybielać w oczach Wyborców. Doceńcie proszę, te sukcesy i ich troskę drodzy Wyborcy
2014-11-06 12:31
~obywatel
nie tylko dla rolników pamiętajcie przy wyborach,jeśli będo jeszcze jedną kadencję to nie mają już co sprzedać więc wiek emerytalny będo zmuszeni podnieść jeszcze o 5 lat i jeszcze i jeszcze do setki.Hasło wyborcze dla PSL i PO
2014-11-06 11:41
~info
Szanowni Rolnicy to PSL z PO podniósł wiek emerytalny dla rolników. Pamiętajcie przy wyborach
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa