Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Tajemnice archiwum biblioteki - spotkanie drugie
Na drugim spotkaniu z cyklu Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej, które odbyło się 27 listopada, omawiane było zdjęcie z kwietnia 1930 r., zrobione przed budynkiem szkoły powszechnej przy ul. 11 Listopada.
Ale najpierw prowadzący spotkanie Piotr Płochocki opowiadał o Parcelach Huckich, genezie powstania tego osiedla, a także o znajdujących się tam domach Mioduchowskich, Gizińskich i Miatkowskich. 
Zdjęcie, które zaprezentowano podczas odkrywania tajemnic archiwum miejskiej biblioteki, wykonane zostało 7 kwietnia 1930 r. z okazji otwarcia części budynku szkoły powszechnej przy ul. Długiej (obecnie 11 Listopada). Uwiecznienie zostali na nim m.in. burmistrz i członkowie rady miejskiej. Spośród 50 osób znajdujących się na zdjęciu rozpoznano ok. 1/6: burmistrza Stanisława Pawłowskiego, ks. Lucjusza Mioduszewskiego, Franciszka Sztompkego, Leopolda Strzeleckiego, Mariana Witkowskiego, Jana Wałowskiego (architekt, autor projektu budynku szkoły,  o którym pisaliśmy w poprzednim NW), Józefa Kuleszę, Wiktora Eychlera i Eugeniusza Łozińskiego.
O swoim dziadku Wiktorze Eychlerze, który był m.in. prezesem, a potem honorowym prezesem OSP (zmarł w 1949 r.), opowiedział Andrzej Eychler. Zaprezentował zdjęcie rodziny Eychlerów z 1918 r. i przedstawił rozległe koligacje rodzinne. Eychlerowie od pięciu  pokoleń byli młynarzami, a dokładniej wędrownymi młynarzami. Wędrownymi, bo w różnych miejscowościach na zlecenie inwestora budowali młyny, uczyli przyszłego młynarza zawodu i obsługi technicznej młyna, a potem zmieniali miejsce zamieszkania. Ojciec Andrzeja Eychlera, Józef, osiadł już w Wyszkowie, był młynarzem i piekarzem. W 1949 r. władza ludowa odebrała mu młyn i źródło utrzymania.
Antoni Biernacki rozpoznał na zdjęciu Eugeniusza Łozińskiego (1881-1950), majstra budowlanego, który kierował budową szkoły. Jako uczeń liceum na początku lat 50. mieszkał na stancji prowadzonej przez jego żonę Felicję. Eugeniusz Łoziński po wojnie, wspólnie z synami Janem i Witoldem, pracował przy odbudowie kościoła św. Idziego. Dziełem Witolda są głowice kolumn w kościele i ołtarz (bez rzeźby św. Idziego).
- Postacie są naszym głównym celem, ale w tle pozostają wydarzenia – zaznaczył prowadzący spotkanie Piotr Płochocki. 
Kolejne spotkanie, na którym odkrywane będą tajemnice archiwum miejskiej biblioteki, ma odbyć się w połowie grudnia.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-12-05 13:56
~barbara
Jestem szczęśliwa jak szłyszę że ci rodowici Wyszkowianie dbają o tą naszą historię Wyszkowa mieszkam od kilku lat poza Wyszkowe ale tylko ze względu na pracę do mojego miasta wracam co tydzień a za chwilę na zawsze ,przykre to jest Wyszków miał takie zakłady --cofnął sie w rozwoju ale ja wracam tu jest moje miejsce i moje korzenie .
2014-12-04 17:17
~JA
A tam, było minęło. Szkoda gadać. Następne jest 17 grudnia. To już sprawdziłem.
2014-12-04 13:08
~PA
Informacje o spotkaniu były i na stronie biblioteku, i w prasie, Listów poleconych do mieszkańców informujących o spotkaniu niestety nie było. Trzeba sie interesować tym co siędzieje, a nie tylko narzekać i narzekać na innych. WSTYD panie JA!
2014-12-04 08:37
~JA
Czy można jakoś lepiej poinformować mieszkańców o takich wydarzeniach? Dlaczego dowiadujemy sie o tym po fakcie? Jest tyle bzdur pisanych w tej gazecie, a brakuje solidnej informacji. Proszę na przyszłość pracowników BM, redakcję oraz pana Piotra o rozreklamowanie tych spotkań.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa