Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Władze powiatu wybrane
Bogdan Pągowski starostą, Adam Mróz wicestarostą, przewodniczącym rady powiatu Jacek Bachański. Na pierwszej sesji rady powiatu nowej kadencji, 28 listopada, wybrano władze powiatu, przewodniczących rady i członków zarządu.
Starostą został wybrany, sprawujący tę funkcję od dwóch kadencji, Bogdan Pągowski (PSL). Jego zastępcą został dotychczasowy zastępca burmistrza Adam Mróz (PO). Przewodniczącym rady powiatu jest Jacek Bachański (PSL, w minionej kadencji wiceprzewodniczący rady miejskiej), wiceprzewodniczącym – Jan Getka (KWW Gminno-Powiatowa Wspólnota Samorządowa). W skład zarządu powiatu poza starostą i wicestarostą weszli: Tadeusz Kuchta, Krystian Pędzich (PSL, dotychczasowi członkowie zarządu) i Bogusław Frąckiewicz (Wspólnota).
W sesji uczestniczyło 14 radnych. Nieobecni byli: wybrani na wójtów Paweł Kołodziejski i Stanisław Jastrzębski, ubiegający się o stanowisko burmistrza Grzegorz Nowosielski, a także Marek Głowacki i Bożena Jakubczak-Zadrożna. Obrady do czasu wyboru przewodniczącego rady prowadził radny senior Waldemar Sobczak. Sesję zapoczątkowało wręczenie przez wiceprzewodniczącą Powiatowej Komisji Wyborczej w Wyszkowie Bożenę Przybysz zaświadczeń o wyborze na radnych powiatowych, po czym nowi radni złożyli ślubowanie. 
Pieczę nad głosowaniem i liczeniem głosów w następujących później głosowaniach sprawowała komisja skrutacyjna w składzie: Katarzyna Wysocka, Paweł Deluga i Sławomir Pędzich. By zostać przewodniczącym i wiceprzewodniczącym rady, należało uzyskać 8 głosów. Jacek Bachański otrzymał 10 (4 wstrzymujące), Jan Getka – 9 (5 wstrzymujących). Bogdan Pągowski i Adam Mróz swoje stanowiska uzyskali dzięki minimalnej wymaganej liczbie głosów (10). 
– Dziękuję za zaufanie – Bogdan Pągowski zwrócił się do zebranych. – Przed nami może nietrudna, ale i niełatwa kadencja – wspomniał o czekających zarząd powiatu trudnych decyzjach. 
– Po raz drugi startowałem w wyborach do rady powiatu wyszkowskiego, po raz drugi udało mi się zdobyć najwyższy wynik, i za te głosy swoim wyborcom serdecznie dziękuję – mówił Adam Mróz. – Cztery lata temu sytuacja potoczyła się inaczej, w tym roku, doceniając to poparcie, zdecydowałem się przyjąć mandat radnego, układ koalicyjny i godnie służyć mieszkańcom powiatu wyszkowskiego.
Pozostałych członków zarządu zaproponował starosta. W tajnym głosowaniu wszyscy uzyskali po 10 głosów, w przypadku Tadeusza Kuchty i Krystiana Pędzicha 4 radnych wstrzymało się od głosu, w przypadku Bogusława Frąckiewicza jeden był przeciwny, trzech wstrzymało się od głosu.  
W radzie powiatu, liczącej 19 radnych, 14 radnych tworzy koalicję: 8 reprezentuje PSL, 3 – Wspólnoty, 2 – PO, 1 – Razem Dla Ziemi Wyszkowskiej. Opozycja liczy 5 osób: 3 z PiS (Waldemar Sobczak, Jerzy Żukowski, Renata Rębala) i po 1 z Masz Wybór (Marek Głowacki) i Przymierza Samorządowego (Justyna Garbarczyk). 
W wyborach do rady powiatu startowały osoby, które ubiegały się też o inne funkcje w samorządach. Do rady, po rezygnacji wójtów z mandatów, weszli: Bogdan Pągowski (na miejsce Stanisława Jastrzębskiego) i Kamil Giza (na miejsce Pawła Kołodziejskiego i ze względu na powołanie na stanowisko zastępcy wójta Pawła Abramczyka).
Grzegorz Nowosielski, który pokonał Justynę Garbarczyk w II turze wyborów na burmistrza Wyszkowa, swój mandat radnego przekaże Krzysztofowi Chmielowi.
Radę powiatu tworzy 15 panów i tylko 4 panie.            
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-12-08 09:30
~analityk
W 2010 było 6 komitetów, które wystawiały kandydatów do rady powiatu a w 2014 było tych komitetów 10. Jednak ilość komitetów ma drugorzędne znaczenie. Liczy się przede wszystkim jakość. Wszak każdy ma swego wyborcę i robi wszystko by go przyciągnąć albo utrzymać. Skoro ich traci to nie może się tłumaczyć ilością innych, konkurencyjnych komitetów. Poza tym w 2014 oddano więcej głosów niż w 2010. Dla porównania w 2010 oddano 27941 głosów w wyborach do rady powiatu a w 2014 - 28142 głosów. Ocena działalności Pana Mroza i (kierowanego chyba przez niego) wyszkowskie PO są więc w pełni uzasadnione. Jaki jest koń, każdy widzi.
2014-12-07 13:13
~do M. Eychlera-prośba o analizę
\"Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który ocenia teraz uczciwość posłów, dostał \"około 80 tysięcy złotych zwrotu kosztów za używanie prywatnego auta do celów służbowych - ujawnia \"Wprost\". I dodaje, że celach służbowych i własnym autem Sikorski w ciągu pięciu lat musiałby przemierzyć dystans odpowiadający dwóm okrążeniom kuli ziemskiej! \"
2014-12-05 21:22
~do anall.
Nie przeczę temu, co opisał analityk, ale ciekawi mnie szerszy kontekst. Ile było komitetów w poprzednich wyborach, jaka była frekwencja itp,
2014-12-05 15:04
~analityk
Panie Mróz. Panie wicestarosti Mróź. Niewątpliwie osiągnął Pan najlepszy wynik spośród kandydatów na radnych powiatowych (choć Pan Kuchta nieiwle gorszy). Niemniej, gwoli ścisłości, dostał Pan prawie 500 głosów mniej niż 4 lata więcej. A więc starcił Pan prawie 500 wyborców, tym samym można powiedzieć, że Pana działalność jako wiceburmistrz została oceniona negatywnie. To tak, jak dostać w szkole 5 a rok później 3. Co więcj Pana ugrupowanie polityczne z list którego Pan startował dostało ponad 800 głosów mniej. W tej sytuacji, można powiedzieć, że stanowisko wicestarosty trafiło się Panu (moim zdaniem niezasłużenie) ... jak ślepej kurze ziarno.
2014-12-05 12:01
~ja
a może się obraził?
2014-12-03 16:30
~izka
Panie Głowacki, gdzie pan był w piątek, 28.11 - czyżby dalej na targowicy? jak widać interesował pana tylko stołek, jak można było sądzić wcześniej - bardzo nieładnie wobec wyborców
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa