Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wierni przyjaciele polskiej szkoły (foto)
30 lat temu powstało krajowe i ostrołęckie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, 10 lat temu do  Klubu Przodujących Szkół  przyjęty został Zespół Szkół na Polonezie. Okrągłe rocznice obchodzono 10 grudnia w WOK „Hutnik”. – Obecnie mamy 12 szkół klubowych. To współpraca, przyjaźń, wymiana doświadczeń, wspólne zwycięstwo. Dzisiaj być w przyjaźni to wielka rzecz – podkreśliła Marianna Woźniak, przewodnicząca stowarzyszenia w Ostrołęce.
ZS na Polonezie do Stowarzyszenia Pomocy Szkole przystąpił w 2002 r. – Dwa lata trwały prace, aby szkoła mogła być przyjęta do Klubu Przodujących Szkół, co nastąpiło w 2004 r. Promotorką ZS była Zofia Dawidzka – relacjonował Zbigniew Szczerba. 
Podkreślił, że wszystkie szkoły należące do klubu są wyjątkowe. ZS na Polonezie wyróżniają klasy sportowe. Klasy o profilu pływackim funkcjonują już od 15 lat. Szkolenie, codzienne treningi prowadzone są aż w 9 rocznikach, na zawodach uczniowie reprezentują nie tylko miasto i powiat, ale też województwo. – Odnieśliśmy wiele sukcesów, zdobyliśmy 40 medali na mistrzostwach Polski. To efekty ciężkiej, codziennej pracy uczniów i nauczycieli. W okresie przygotowawczym uczniowie przepływają dziennie nawet 10 km. Sami również organizujemy różne zawody – podkreślił dyrektor.
Kilka lat po klasach pływackich utworzono pierwsze klasy sportowe o profilu siatkarskim. Szkolenie prowadzone jest od klasy IV, uczniowie biorą udział w wielu zawodach. – Mamy bardzo dużo drużyn, rywalizujemy na arenie wojewódzkiej i krajowej. Trzy lata temu nasz zespół zdobył wicemistrzostwo Polski, pokonaliśmy potęgi siatkówki – z dumą przypomniał Zbigniew Szczerba.
Od 18 lat szkoła – z sukcesami – bierze udział w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. W ubiegłym roku zdobyła I miejsce w województwie, w tym roku – drugie. Wieloletnią tradycją szkoły jest organizacja sportowych obozów. – Naszą pasją jest narciarstwo – mówił Zbigniew Szczerba. Szkoła dysponuje nawet własnym sprzętem. – Już ponad 1000 dzieci z Wyszkowa nauczyliśmy jeździć na nartach.
Co roku szkoła organizuje plebiscyt „Sportowiec Roku”, 4 lata temu przy szkole powstał skatepark, później – dirtpark. Funkcjonuje też zerówka. – Dzieci uczą się u nas od 5. do 16. roku życia, obecnie mamy w sumie 1.200 dzieci – mówił dyrektor. – Od 13 lat mamy klasy integracyjne. W naszej szkole znalazła miejsce już ponad setka dzieci niepełnosprawnych.
Zbigniew Szczerba mówił również o nowoczesnym wyposażeniu placówki, kultywowaniu tradycji Puszczy Białej, akcjach charytatywnych, zajęciach pozalekcyjnych, sukcesach naukowych, organizowanym od lat maratonie matematycznym, wycieczkach zagranicznych, wychowaniu przez sport, ale i patriotyzm (podstawówka nosi imię Żołnierzy Armii Krajowej, gimnazjum – Polskich Mistrzów Olimpijskich). Dwa lat temu szkolną izbę pamięci odwiedził prezydent Bronisław Komorowski.
O tym, jak 30 lat temu zrodziła się idea pomocy szkole, opowiedziała Marianna Woźniak, przewodnicząca stowarzyszenia w Ostrołęce. – Obecnie mamy 12 szkół klubowych. To współpraca, przyjaźń, wymiana doświadczeń, wspólne zwycięstwo. Dzisiaj być w przyjaźni to wielka rzecz. Dziękuję za wszystko, co razem zrobiliśmy – zwróciła się do zebranych. Przypomniała, że stowarzyszenie przekazuje książki do szkolnych bibliotek i na nagrody dla uczniów, środki na pomoce dydaktyczne, organizuje wypoczynek dla uczniów oraz wyjazdy integracyjne i szkoleniowe dla nauczycieli. 
W tym roku już po raz 25 stowarzyszenie ufundowało stypendia dla uczniów. Szkoły zgłosiły 29 wniosków. Wyróżnienia otrzymali m.in.: Katarzyna Sobocińska i Michał Tryfon z SP1, Krzysztof Szulęcki, Sandra Bialik i Natalia Wronka z SP5, Joanna Urbaniak z Gimnazjum nr 2, Mikołaj Misztal z Gimnazjum nr 1, Magdalena Sarnacka z ZS1, Kamil Kamiński z ZS2, Mariusz Biernat z I LO, Aneta Ziółkowska z ZS w Zabrodziu. Stypendia w wysokości 500 i 600 zł otrzymali także uczniowie z Małkini Górnej, Chorzeli, Ostrołęki, Przasnysza, Ostrowi Maz. Fundatorami stypendiów, oprócz stowarzyszenia, są wyszkowskie banki: PKO SA oraz Bank Rzemiosła i Rolnictwa.
Listę działań stowarzyszenia kontynuowała przewodnicząca krajowego stowarzyszenia Zofia Grzebisz-Nowicka. To także konferencje i warsztaty dla nauczycieli, programy edukacyjne dla uczniów. – Bardzo długa jest lista naszych wspólnych osiągnięć – podkreśliła. – Staramy się motywować, nagradzać i inspirować. Udowodniliśmy przez 30 lat, że jesteśmy wiernymi przyjaciółmi polskiej szkoły.
Stowarzyszenie organizuje też konkursy dla nauczycieli i szkół. Przewodnicząca wyróżniła dwie nauczycielki ZS – Katarzynę Sakowicz i Monikę Kryszkiewicz, dyrekcję – Zbigniewa Szczerbę i Barbarę Jagielską oraz radę rodziców i samorząd uczniowski. Podziękowania za współpracę otrzymały również stowarzyszenia regionalne: ostrołęckie, częstochowskie, łódzkie, lubuskie i świętkorzyskie.
Również przewodniczące Woźniak i Grzebisz-Nowicka odebrały wiele gratulacji, m.in. od burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. – Wiedza to specjalny kapitał, którego nie można skraść. To dar, który służy całej społeczności – zauważył. Jednak, jego zdaniem, szkoła to nie tylko nauka, ale i wychowanie, że drugiemu człowiekowi trzeba podawać rękę, a nie podstawiać nogę.
Życzenia Zespołowi Szkół oraz przewodniczącym stowarzyszeniom złożyli także m.in. radny sejmiku Marian Krupiński, dyrektorzy i młodzież wyszkowskich szkół i należących do Klubu Przodujących Szkół w całym kraju. – Nasze początki były skromne, ale grono się poszerzyło – wszystkim szkołom pogratulowała Zofia Dawidzka, a szczególnie ZS na Polonezie, który – jak zapewniła – sprostał wszystkim zadaniom.
Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 1.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2014-12-17 21:44
~:rotuA
Pan Zbigniew ma smykałkę do biznesu i potrafi wszystko barwnie przedstawić i wie z kim trzymać. To sprawia, że prawie ćwierć wieku rządzi na Polonezie...
2014-12-16 16:26
~nauczycielka
Ale Szczerba podlizuch.Wstyd.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa