Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pierwsze MECEO na Mazowszu otwarte (foto)
14 stycznia 2015 r. zostało otwarte Mazowieckie Edukacyjne Centrum Energii Odnawialnej. Ma być ciekawą propozycją edukacyjną dla szkół, pozwalającą nie tylko zdobyć wiedzę o odnawialnych źródłach energii, ale także w atrakcyjny sposób np. o fizyce.

Zebranych powitała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym Dorota Piotrowicz.
– Znajdujemy się w imponująco wyglądającym pomieszczeniu, które nie przypomina tego sprzed roku. Mieściła się tu przez wiele lat kotłownia węglowa internatu i liceum – przypomniała. – Bardzo dziękuję władzom powiatu, że to właśnie w I LO mieści się ta placówka, która wzbogaci bazę dydaktyczną szkoły i powiatu. Zapewniam, że dobrze ją wykorzystamy.
– Dyskutowaliśmy nad tym, czy wchodzić w ten projekt – dodał starosta Bogdan Pagowski. – Były różne głosy, zdecydowaliśmy, że tak. To duża inwestycja, było dużo problemów, ale najważniejsze, żeśmy ukończyli dzieło, możemy zobaczyć, jak to funkcjonuje. Najgorsze budynki powiatowe są wyremontowane.
– Energetyka odnawialna jest potrzebą, staje się coraz bardziej koniecznością – zaznaczył prezes WDI Marek Ołdakowski, gratulując inwestycji. – Budowanie świadomości w tym zakresie jest ważne, nadal jest wiele do zrobienia. Cieszę się z tego centrum. Młodzież będzie mogła się tego nauczyć i stosować w przyszłości, nauczy też rodziców. To pierwsze takie centrum na Mazowszu, pomysł będą ściągać i wdrażać inni. 
Obiekt poświęcił ks. proboszcz Roman Karaś. 
Podczas zwiedzania działanie urządzeń wewnątrz i na dachu objaśniali fachowcy. Jan Kowalczyk, nauczyciel, który będzie prowadził zajęcia w MECEO, poinfromował, że jeden kurs ma trwać 16 godzin. Dostarczy informacji o energii konwencjonalnej, odnawialnej, zapozna z systemem komputerowym i poszczególnymi elementami MECEO. Kolektory zajmują powierzchnię 54 m2. Latem nadmiar energii będzie odprowadzany do ziemi, skąd zimą i jesienią ma być odzyskiwany. Specjalny program umożliwi modelowanie zapotrzebowania i zużycia energii w budynkach. Poza funkcją użytkową MECEO (oświetlenie, ciepła woda) niebagatelna też jest jego funkcja edukacyjna. Młodzież będzie mogła tu poszerzać wiedzę z fizyki (jądrowej, atomowej, termodynamiki, elektryczności, współczesnej), tworzyć projekty na zakończenie gimnazjum. 
MECEO było częścią projektu o wart. 4,6 mln zł (wkład powiatu 2.413.000 zł, dofinansowanie 2.190.000 zł). W jego ramach wykonano m.in. termomodernizację i remont budynków powiatowych (CKP, starostwa i urzędu miejskiego, internatu I LO). Wykonawcą MECEO, realizowanego w partnerstwie z Fundacją Szkoła pod Słońcem i gminą Wyszków, była myślenicka firma Skorut, inwestorem zastępczym – spółka WDI z Ostrołęki. 
W skład MECEO wchodzą: kolektory do ogrzewania wody, baterie fotowoltaiczne (oświetlenie), turbina wiatrowa, pompa cieplna z pionowymi wymiennikami gruntowymi, wentylacja z odzyskiem ciepła, sterowanie systemem i przekazywanie odczytów do pracowni szkolnych na terenie województwa. Ilość zaoszczędzonego ciepła w wyniku termomodernizacji to 5.878 gigadżuli na rok, w ciągu doby można uzyskać 3.000 litrów ciepłej wody. Zajęciami i obsługą techniczną urządzeń zajmą się: nauczyciele (fizyki) Jan Kowalczyk i (informatyki) Adam Czechowski. 
W uroczystości otwarcia brali też udział m.in. prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Artur Dąbrowski, wicestarosta Adam Mróz, naczelnicy wydziałów starostwa Krzysztof Arbaszewski i Ewa Ćwik, dyrektorzy szkół, prezes Fundacji Szkoła pod Słońcem Maciej Bargiel.
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa