Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Trzeba doposażyć straż i policję
- takie wnioski m.in. wynikają z wystąpień komendantów powiatowych straży pożarnej i policji na ostatniej sesji rady powiatu. Władze powiatu obiecały w tym zadaniu pomóc. – Gdybyśmy mieli więcej i nowszego sprzętu, byłoby dobrze. Bez tego też sobie poradzimy – zastrzegł nowy komendant policji.
- Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w 2014 r. przedstawiał ko-mendant Ignacy Woźniak. W porów-naniu z 2013 r. w minionym roku spadła ogólna liczba zdarzeń, miejscowych zagrożeń, za to było więcej pożarów (najwięcej w gm. Wyszków). Najwięcej pożarów spowodowali dorośli, nieostro-żnie posługując się otwartym ogniem.
W powiecie działają 23 jednostki OSP, najwięcej w gm. Brańszczyk, Długosiodło i Wyszków. W akcjach najczęściej uczestniczyli druhowie z Zabrodzia i Długosiodła.
Zdaniem komendanta Woźniaka ważnym w tym roku zadaniem jest zakup agregatu prądotwórczego, zapewniającego awaryjne zasilanie komendy w przypadku braku prądu (bez tego nie można np. otworzyć bram remizy) oraz urządzenia do rejestracji rozmów z osobami zgłaszającymi zdarzenia i prowadzonych w czasie akcji. W porównaniu z 2013 r. z 50 do 31 spadła liczba fałszywych alarmów, według komendanta to skutek prewencji i strachu przed konsekwencjami. Jeszcze bardziej mogłoby  ukrócić nowe urządzenie, udowadniając rodzicom tego typu działania ich dzieci, Fałszywe alarmy powodują też osoby palące papierosy zbyt blisko czujek.  
– Straż pożarna to ważny element w zachowaniu bezpieczeństwa powiatu – starosta Bogdan Pągowski, dziękując wszystkim strażakom za służbę, podkreślił też rolę jednostek ochotniczych. – Rada powiatu zauważy i wasze potrzeby.  

1 komputer na 11 funkcjonariuszy
O pracy policji mówił nowy komendant Michał Toporkiewicz (sprawozdanie za 2014 zamieściliśmy w NW; nr 2/2015). Zauważył, że w kwietniu będzie 6 wakatów. Odgórne wymagania to 10. 272 służb 8-godzinnych, w Wyszkowie było ich 9.039. Powodem są zwolnienia lekarskie, urlopy macierzyńskie, szkolenia. Osią-gano średni czas reakcji na zdarzenie w mieście 5,46 min., na wsi – 13,48. Po likwidacji posterunków wydłużył się ten czas w Rząśniku – do 18,07 min. i Zabrodziu – do 16,22 min.
W porównaniu z 2013 r. w 2014 r. zwiększyła się o kilkanaście tysięcy liczba badań trzeźwości kierowców, natomiast liczba zatrzymanych nietrzeźwych spadła z 438 do 206. Lepsza wykrywalność dotyczy przestępstw tj. wymuszenia rozbójnicze, kradzieże samochodów czy uszkodzenie mienia.
– Chciałbym zadać kłam stwierdzeniom o niskiej wykrywalności przestępstw – odniósł się do wysokości wskaźnika 57,5%, wskazując na spadek przestępstw o 18%. – Teren powiatu wyszkowskiego jest terenem trudnym, jest 12 tys. domów letniskowych, to głównie generuje problemy.
W minionym roku samorządy przekazały policji łącznie 75.688 zł. O kwestie doposażenia pytał radny Marek Głowacki, zainteresowany sprzętem komputerowym. Komendant Toporkiewicz przyznał, że na 11 funkcjonariuszy przypada 1 komputer, dzielnicowi pracują na wychodzących z użycia drukarkach igłowych, kilkunastoletnie komputery wymagają wymiany. Z komendy wojewódzkiej pozyskano 5 komputerów, ale służą konkretnym zadaniom, komunikacji sieciowej.    
– Braki są, będę pewnie występował do samorządów z prośbą o wsparcie finansowe – stwierdził komendant. Radny Głowacki zaproponował wpisanie brakujących komputerów w powiatowy projekt informatyczny w budżecie bądź przekazanie komendzie wycofywanego sprzętu ze starostwa. 
– Nie jest tak, że nie mamy komputerów, nie chciałbym, by tak to odebrane, że jesteśmy biedni i nie mamy na czym pisać – odpowiedział komendant. – Gdybyśmy mieli więcej i nowszego sprzętu, byłoby dobrze. Bez tego też sobie poradzimy.
Starosta potwierdził, że w razie wymiany komputerów dobry sprzęt będzie przekazany policji. Uspokoił też zaniepokojonych wskaźnikami i radził poczekać na efekty.
                              E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-03-13 16:11
~---
zlikwidować policję wyszkowską i wymienić na nową
2015-03-12 21:30
~laki
zlikwidować straż miejską i kasa się znajdzie
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa