Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Chcą być lekarzami, prawnikami, psychologami (foto)
W związku z krajowym Rokiem Szkoły Zawodowców oraz powiatowym Tygodniem Zawodowca 26 marca odbyła się konferencja na temat szkolnictwa zawodowego. Prelekcje dotyczyły organizacji szkolnictwa zawodowego w taki sposób, by absolwenci zyskali dobry zawód, a pracodawcy – dobrego pracownika. 
Dotykały spraw rynku pracy, sytuacji oświaty powiatowej, wsparcie psychologicznego ucznia. O swoich placówkach opowiadali dyrektorzy Marian Popławski (ZS1), Grażyna Kalinowska (ZS2) i Dariusz Glinka (CKP). 
– Razem mamy tworzyć dobrą rzeczywistość szkolnictwa zawodowego. Chcemy, żeby było lepiej, żeby młodzi ludzie wychodzący ze szkół znajdowali pracę, a kształcenie w zawodzie daje taką szansę – mówiła dyrektor ostrołęckiej delegatury kuratorium oświaty Teresa Michalak.    
W ramach Tygodnia Zawodowca (23-27 marca) gimnazjaliści odwiedzali szkoły zawodowe, by zapoznać się z ich ofertą, z palety specjalności wybrać tę, która najbardziej pasuje do ich zainteresowań i predyspozycji, wśród zajęć były spotkania z doradcami zawodowymi.
Naczelnik wydziału edukacji w starostwie Krzysztof Arbaszewski mówił o wyszkowskim szkolnictwie zawodowym. Według niego nie jest zniszczone ani w recesji. Świadczą o tym nabory do licznych klas zespołów szkół, oferujących wiele różnych specjalności, od pracy typowo fizycznej po biurową.
- Co roku są zmiany według potrzeb rynku – zapewniał dodając, że pracodawcy mogą zgłaszać propozycje, które w miarę możliwości będą realizowane. Nie zgodził się z tezą, że za dużo jest liceów ogólnokształcących. Dla wielu osób to potrzebny i skuteczny pomost do studiów. Gimnazjaliści w ankietach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej widzieli siebie m.in. w zawodach: lekarz, prawnik, psycholog, a te prestiżowe studia wymagają ogólniaków na dobrym poziomie. 
W naszym powiecie, spośród pięciu w ostrołęckiej delegaturze kuratorium oświaty, najwięcej (po mieście Ostrołęka) gimnazjalistów wybierało technika. Mamy też jedną z wyższych zdawalności do zasadniczych szkół zawodowych. 
Proporcje między szkoleniem zawodowym i ogólnym są zachowane. W minionym roku w technikach uczyła się połowa uczniów, w liceach ogólnokształcących – 44%, w zawodówkach – 6% (dane ze szkół prowadzonych przez powiat).
 
Co wybierają? 

Wiele uwagi poświęcono wyborom gimnazjalistów. Ich plany pokrywają się mniej więcej z tym, gdzie ostatecznie rozpoczęli naukę, nie ma dysproporcji. Problemy mogą pojawić się przy wyborze konkretnej specjalizacji. Jedną z najmniej interesujących branż jest rolnictwo. Powodzeniem cieszą się: budownictwo, usługi czy ochrona zdrowia. Nabory pokazują, że liczba miejsc odpowiada mniej więcej zapotrzebowaniu.
Problemem, na który Powiatowy Urząd Pracy i szkoły nie mają wpływu, jest brak dużych zakładów (poza np. Quad/Graphics) w regionie. Do tego dochodzi niż demograficzny, ze skutkami którego szkoły niebawem będą musiały się zmierzyć, oraz niedoinwestowanie oświaty. Krzysztof Arbaszewski uznał, że pracodawcy i szkoły powinny podjąć wspólne działania, m.in. przy wyborze kierunków kształcenia czy praktykach zawodowych. Doradcy zawodowi powinni działać już w gimnazjach, zaś kształcenie zawodowe musi się odbywać na bazie nowoczesnych technologii.
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-04-08 21:14
~MSZ
Commandos benind enemy lines:D
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa