Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Taka wystawa ma sens
Wernisaż wystawy malarstwa Marka Dzienkiewicza, wykładowcy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, odbył się 10 kwietnia w miejskiej bibliotece. Oglądanie obrazów umilała muzyką, grając na pianinie, Kinga Szymańska.
- Wystawa pod tajemniczym tytułem 3x7, abstrakcja geometryczna. Takiej wystawy jeszcze w bibliotece nie mieliśmy – zapowiedziała artystę Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Przedstawiła krótko sylwetkę twórcy. Warszawiak, rocznik 1951. Od 2014 r. profesor tytularny sztuk plastycznych, z 40-letnim stażem pracy w ASP, dyplom z wyróżnieniem w 1974 r. u profesorów Tadeusza Dominika i Zbigniewa Gostomskiego. Na drugim roku był studentem Ludwika Maciąga. Od 1973 r. uprawia abstrakcję geometryczną. Ma w dorobku 18 cykli-serii prac, każdy według oryginalnych założeń, a także rzeźby, gobeliny, obiekty przestrzenne, z bardzo nietypowych materiałów. W latach 2006-2010 był prezesem Okręgu Warszawskiego ZPAP. Obecnie prowadzi Pracownię Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP.
Prace prezentowane na wystawie były wykonywane od 2008 r. do dziś. To 3 serie po 7 obrazów plus dwa bonusy – obrazki, które dla autora miały znaczenie terapeutyczne.
Marek Dzienkiewicz podziękował wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu wystawy.
- Ale największe podziękowania należą się państwu – zwrócił się do przybyłych. – Po tej zmiennej pogodzie dziś jest pierwszy prawdziwie wiosenny dzień i państwo wszyscy zmieniliście plany i tutaj przyszliście. To jest dla mnie szokujące. To znaczy, że taka wystawa ma sens. 
- Miałem wielkie szczęście, że studiowałem u profesora Mieczysława Szymańskiego, który jest ojcem polskiej szkoły tkaniny -  wyznał. - Profesor udowodnił, że abstrakcja może być bardzo kolorowa, może przekazywać emocje. Ja już w 1972 r. poszedłem na tkaninę, bo tkanina była dodatkową specjalizacją - po to, żeby artyści w tych trudnych czasach znaleźli sobie jakieś źródło dochodu. A prof. Szymański chciał, żeby zrobić eksperyment. Np. kupowano jakieś tanie wycieraczki z juty czy sizalu - z włókien, które są trudne do osiągnięcia w Polsce. I wypruwano te wycieraczki, robiono z nich tkaniny. Później nic dziwnego, że zaistniał fenomen pani Magdaleny Abakanowicz. Czyli to nie jest tak, że jakieś pokolenie nagle dostaje zielone światło i wszystko jest łatwe. Nie, musi mieć nauczycieli, którzy zmobilizują młodzież do takiego eksperymentu.
Profesor dał bardzo ciekawy wykład na temat abstrakcji i swoich obrazów. Najstarsze z prezentowanych, seria, która opiera się na systemie linii łamanej, powstały w 2008 r. na płytach MDF. Drugą serię tworzą obrazy malowane kredką, również linie łamane, ale z większą ilością łuków. Ich wzorcem była natura. Trzecia seria, obrazy z lat 2013-2015, malowane są na płótnie. Prezentowane na wystawie obrazy można kupić. 
Dyrektor biblioteki zadeklarowała, że postara się, by Marek Dzienkiewicz wygłosił wykład o sztuce dla licealistów.
- To dla mnie wielkie wydarzenie, że tyle osób nagle się mną zainteresowało – podsumował swój wernisaż artysta.
 E.S.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa