Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Po kurpiosku i z przytupem
Spotkanie z bohaterkami wystawy „Kurpioskie! Fajoskie!” odbyło się 7 kwietnia w bibliotece miejskiej. Ton imprezie nadał Zespół Ludowy „Kurpie Białe” z Rząśnika, który roztańczył uczestników i zapewnił pyszny poczęstunek.
Etnofotograficzny projekt „Kurpioskie! Fajoskie!” zrealizowało Atelier Szeski. Marta Mikołajczak, Paweł Miszewski i Ewa Przybysz. opracowali 25 portretów niezwykłych kobiet, zajmujących się sztuką i kultywowaniem tradycji. Zrobili ich fotografie (autorem jest Paweł Miszewski) i opracowali autoprezentacje. Panie, będące w różnym wieku, reprezentują różne dziedziny twórczości: malują, rzeźbią, szydełkują, piszą, są animatorkami kultury w swoich środowiskach. Preferują tradycyjne formy wyrazu, ale także nowoczesne. Łączy je potrzeba artystycznego wyrażenia siebie. 
Bohaterki projektu podczas spotkania otrzymały kwiaty i podziękowanie za podzielenie się swoimi pasjami. Potem na scenę wszedł zespół „Kurpie Białe” z Rząśnika. Jego szefowa Teresa Włodarczyk zaprosiła wszystkich do kosztowania tradycyjnych specjałów: pierogów, parzaków, sodziaków czy pyz. Zebrani usłyszeli też w jej wykonaniu „Pieśń leśną” ze słowami Darii Galant. Zespół wykonał m.in. polkę, oberka, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. 
- Kurpiowskie motywy chodziły za nami od dawna – twórcy projektu chwalą ornamentykę, architekturę, rzemiosło i sztukę, które chcieli przywrócić świadomości społeczeństwa. – No i kobiety – ich witalny i ciepły matriarchat, połączony z niezwykłą dbałością o dom, rodzinę i tradycję oraz cierpliwość tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych dzieł hafciarskich, rzeźbiarskich, pisarskich i innych – zrobiły na nas niezwykłe wrażenie. 
Twórcy planują ekspozycję wystawy także w innych gminach należących do LGD „Równiny Wołomińskiej” (pochodzi z nich część bohaterek projektu). Galerie fotografii wraz z notacjami dostępne są na stronie internetowej www.kurpioskie.designedbymi.pl.
E.E.

Oto krótkie prezentacje bohaterek projektu pochodzących z powiatu wyszkowskiego (na podstawie notacji projektowych):
Karolina Wajda prowadzi w Głuchach Akademię Sztuki Jeździeckiej. Jej pasje to konie i przywiązanie do modrzewiowego dworu, udostępnianego zwiedzającym. 
Beata Kornatka z Niegowa nazwała siebie „turystką wśród sztuki”, jest miłośniczką sztuki, tradycji, koni. Promuje wegetarianizm i weganizm. Po rodzicach odziedziczyła zamiłowanie do staroci, antyków, kultury ludowej i zwierząt i patriotyzm.  
Iwona Rychlik ze Starego Bosewa maluje na desce, głównie kwiaty i anioły. To jej pasja i sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków, tylko jej świat. 
Janina Zarzycka szydełkuje, Zofia Kujawa haftuje, Wiesława Ogrodnik robi kwiaty z bibuły. Panie są członkiniami zespołu „Kurpie Białe”. Śpiewają, gotują, wyszywają, cenią sobie wspólne spotkania. 
Daria Galant – powieściopisarka, reżyser, miłośniczka koni. Ceni romantyzm: metafizykę, spojrzenie na świat i człowieka przez pryzmat duchowości, folklor. „Zachłysnęliśmy się miastami, supermarketami, natomiast folklor wypływa, bije od środka; i to jest cudowne”.
Teresa Włodarczyk kieruje zespołem „Kurpie Białe”, który liczy 18 osób. Lubi śpiewać, haftować. Nauczyły ją tego mama i babcia. „Nie ma komu teraz tych umiejętności przekazywać. Młodzież nie jest tym teraz zainteresowana” – żałuje. 
Arleta Milkowska z Brańszczyka maluje. Najpierw wykonywała obrazy i portrety na zamówienie, później zaczęła malować dla siebie. „Wszystko jeszcze przede mną.Inspiruje mnie wszystko, co mnie otacza”.
Elżbieta Krupa z Brańszczyka szydełkuje (nauczyła się od babci), robi na drutach i  wyszywa. Swoimi pasjami i umiejętnościami dzieli się z innymi w Kole Gospodyń Wiejskich. „Dzieci teraz nie mają cierpliwości, żeby uczyć się takich rzeczy. Szkoda”. 
Katarzyna Słowikowska z Kamieńczyka jest malarką, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zaczęła malować dzięki profesorowi Maciągowi. „Maluję tylko z natury. Muszę iść, przeżyć to wszystko, znaleźć kompozycję, kolor, światło” – zaznacza.  
Maria Słowikowska z Kamieńczyka maluje od kilkunastu lat, lubi farby olejne, pastele, akryle. „Jakbym się znalazła w jakimś zaciszu, mogłabym przez cały dzień nie jeść i tylko malować”.
Michalina Derlicka z Anastazewa ma dwie pasje: konie i malarstwo. Należy do Stowarzyszenia FormAT. „Miałam wiele szczęścia w życiu, bo jakby nie patrzeć, wszelkie moje marzenia się spełniły”.
Agnieszka Sawko z Rybienka Nowego też należy do Stowarzyszenia FormAT. Jej ulubionym kierunkiem jest impresjonizm.
Agnieszka Długołęcka jest prezesem Stowarzyszenia FormAT. Rysowała od dziecka, jest samoukiem. „Zostało mi za mało życia i teraz będę malowała, żeby jak najwięcej z siebie wyciągnąć”.
Krystyna Świeżek z Chrzczanki Włościańskiej układa kompozycje kwiatowe, sama je przygotowuje, od wysiewu po barwienie. „Nikt mi jeszcze nie powiedział, że takie kompozycje kiedykolwiek spotkał. Nigdy.” 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa