Nie ma zgody na wiatraki
„Z energią zmieńmy źródła” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia. Z opracowań przygotowanych z tej okazji przez Urząd Statystyczny wynika, że na Mazowszu coraz więcej prądu pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W powiecie wyszkowskim zmiany nie zachodzą jednak tak energicznie. Dofinansowanie na budowę solarów pozyskały gminy Brańszczyk i Somianka. Gmina Wyszków do takich inwestycji dopiero się przymierza. Nie ma natomiast zgody na budowę elektrowni wiatrowych.
W produkcji energii cieplnej na Mazowszu niezmiennie dominuje węgiel kamienny (62%). Pozostałe wykorzystywane paliwa to m.in. olej opałowy (17%), gaz ziemny (15%). W 2013 r. wykorzystanie biomasy było na poziomie 0,5%, innych odnawialnych źródeł energii – 0,2%.
W ciągu kilku lat produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i tak wzrosła w naszym województwie ponad 10-krotnie. Wśród odnawialnych źródeł energii na pierwszym miejscu są elektrownie wiatrowe. Na koniec 2014 r. działało 79 elektrowni, najwięcej w powiecie żuromińskim (13), ciechanowskim (8) i płońskim (7). Natomiast Warszawa i okolice nie mają się czym pochwalić.
Budowa elektrowni wiatrowych w gminie Wyszków nie jest dopuszczona i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Takich inwestycji nie uwzględnia projekt nowego studium uwarunkowań przestrzennych gminy. Jakiś czas temu rozpoczęły się przygotowania do budowy wiatraków w okolicach Natalina i Łosinna, ale spotkały się z dużym protestem społecznym. Więcej prób nie podejmowano.
W poszczególnych gminach powiatu wyszkowskiego prywatne firmy zachęcają mieszkańców do budowy kolektorów słonecznych, kotłów na biomasę, systemów fotowoltaicznych i przydomowych elektrowni wiatrowych.
Jak dotąd gmina Wyszków nie sięgała po dofinansowanie do budowy solarów. Z takiego programu wspólnie skorzystały natomiast gminy Brańszczyk i Somianka. Realizowany jest przy finansowym współudziale mieszkańców.
W tym roku gmina Wyszków zamierza sprawdzić, ilu mieszkańców jest w ogóle zainteresowanych przystąpieniem do projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. To propozycja zarówno dla mieszkańców miasta, jak i okolicznych sołectw. – Jeśli będziemy aplikować o środki, ponownie wystąpimy do osób, które teraz się zgłoszą – dodaje burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Zobaczymy, czy będą to solary, czy systemy fotowoltaiczne. Zdania są podzielone, ale wydaje się, że fotowoltaika jest bardziej na topie.
Rozwój odnawialnych źródeł energii gmina zapisała też w swoim Programie Gospodarki Niskoemisyjnej. Pod uwagę bierze zastosowanie odnawialnych źródeł w obiektach użyteczności publicznej, m.in. na pływalni.
Wyłącznie do mieszkańców wsi skierowany będzie natomiast projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, o co pytają choćby na zebraniach sołeckich. Budowały je już gminy Długosiodło, Rząśnik i Somianka. – Te projekty możliwe są tylko poza aglomeracją – precyzuje burmistrz. W przypadku gminy Wyszków na dofinansowanie mogą liczyć np. mieszkańcy Gulczewa, ale położonego bliżej miasta Rybna – już nie. – Na tych terenach będziemy budowali kanalizację – zapowiada Grzegorz Nowosielski.
SB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-05-05 13:47
~Marek Eychler
Jakimś cudem im bardziej cywilizowane narody tym mniej się obawiają wiatraków. Jakoś Niemcom, a nawet naszym Poznaniakom wiatraki nie przeszkadzają, nawet blisko zabudowań. Kurpiom (białym jak i ciemnym) przeszkadzają, a szczególnie u sąsiada. Nie dziwne to, bo im przeszkadzał też "żelazny diabeł" w mieście, no i zbudowali kolej 10 km za miastem. Tradycja rzecz święta u nas.
2015-05-01 21:40
~Do LICHWY z PGNiG !!!!
DLACZEGO NIE OBNIŻA SIĘ CENY GAZU DLA ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH.ROSJA SPRZEDAJE POLSCE DUŻO TANIEJ !!!
2015-04-30 18:02
~zizizizigigi
Ciekawe, to gminę Wyszków już nawet wyprzedzają: Somianka, Brańszczyk, Długosiodło, faktycznie nie ma powodu do wstydu. A czy ktoś z rządzących próbował uświadamiać na czym polegają dzisiejsze problemy naszej ZIEMI, za co my płacimy naszym włodarzom ?
2015-04-30 08:37
~Observer
beton - masz rację. Od zawsze mieszkałem w bloku w centrum Wyszkowa i nie znałem tego problemu. Po przeprowadzce na osiedle domów jednorodzinnych byłem w szoku, co tam się dzieje. Wieczorem, od jesieni do wiosny, nie można wytrzymać na zewnątrz. Gryzący dym, siwo za oknem ...
Ludzie palą czym się da, aby było taniej. Butelki, kartony, inne odpadki, rosyjski zasiarczony węgiel, drewno pochodzące z odpadów ( widziałem u sąsiada pocięte ramy okienne na których pełno białej farby). Wszyscy to potem wdychamy.
2015-04-29 19:03
~...
Cynkownia, Winkowski, spalarnia śmieci i krematorium to nie są własne kominy. To kominy Nowosilcowa.
2015-04-29 18:37
~beton
Ludzie boją się wiatraków, a nie boją sie trujących dymów z własnych kominów.