Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: On tutaj był...
Dzień Pamięci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” odbył się 26 kwietnia w Porębie. Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci bohatera powiązano z zamknięciem projektu unowocześniania poświęconej mu Izby Pamięci. 
Obchody rozpoczęły się Mszą św.,  po której zebrani obejrzeli film o Hubalu. Wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Hubal bliżej nas”, złożono kwiaty przed tablicą, po czym udano się do Izby Pamięci. 
Projekt „Unowocześnienie Izby Pamięci mjr. Henryka Dobrzańskiego w Porębie, istniejącej przy parafii pw. św. Barbary w Porębie” polegał na jej unowocześnieniu, zapewnieniu zaplecza multimedialnego, dzięki czemu można oglądać filmy. 
W wydarzeniu brały udział m.in. poczty sztandarowe szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków RP, Rycerze Kolumba. Oprawę muzyczna zapewniła orkiestra Darmanista. 
– On tutaj był – proboszcz ks. Andrzej Grzybowski wspominał pobyt oddziału Hubala, który zatrzymał się 26 września w Porębie w drodze na pomoc walczącej Warszawie. Msza św. była modlitwą za dusze hubalczyków i dziękczynieniem za ich postawę miłości do ojczyzny, która jest nauką dla współczesnych. Proboszcz wspomniał też ks. Ludwika Muchę, kapelana oddziału Hubala. W listopadzie 1939 r. spowiadał rannego żołnierza, przez jakiś czas wspomagał oddział. W Boże Narodzenie 1939 r. wstąpił na stałe do oddziału. Jego obecność świadczyła, że był to regularny oddział wojskowy. Wspominano go jako cichego, spokojnego i uczynnego człowieka. Przeżył Hubala, ponieważ podczas ostatniej potyczki oddziału był chory, przebywał poza grupą. Wrócił do konspiracji, służył żołnierzom Armii Krajowej. 
– Wszystko to robimy po to, żeby wspominać majora Hubala, jego oddział – mówił wójt Mieczysław Pękul, zwracając uwagę na konieczność upamiętniania takich postaci i wydarzeń w historii i zbiorowej świadomości. Wiele szkół w gminie obrało za patronów takich bohaterów, m.in. w Knurowcu, Porębie, Trzciance, jest to właściwa droga i dług spłacany poległym.
Na projekt złożyły się różnorakie inicjatywy, opowiadała o nich Katarzyna Bralewska. 
– Spotykamy się w kwietniowy dzień, aby oddać należną cześć Hubalowi i aby pokazać, że jego historia jest nam bliska i znana – mówiła.
Najważniejsze prace w ramach projektu, finansowanego przez Bank Zachodni WBK, prowadzone były w Izbie Pamięci. Uporządkowano i podpisano eksponaty, wpisano je do elektronicznej inwentaryzacji, zakupiono laptop, telewizor, replikę munduru majora z czasów kampanii wrześniowej. Wykonano tablice ze zdjęciami z uroczystości wrześniowych, odbywających się od 5 lat w Porębie. Dziełem jest również półgodzinny film o Hubalu, będący zbiorem materiałów z audycji programu I Polskiego Radia, filmu dokumentalnego „Major”, reportażu „Mój ojciec Hubal”, zrealizowanego przez TV Polsat oraz filmu fabularnego „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby.
Konkurs plastyczny „Hubal bliżej nas” przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej kolejne miejsca przyznano: Natalii Łapińskiej, Idze Rajchenbach i Hubertowi Wróblowi, wyróżniono Jakuba Procia. W średniej nagrody zdobyli: Kacper Ponichtera, Michał Wiśniewski i Cyryl Sarbiewski, gimnazjalnej – Sebastian Murza i Julia Iwańska.
Krótką prelekcję o Hubalu wygłosił prezes piłsudczyków Konrad Wróbel. Wyjaśnił, że słowo „hubal” było zawołaniem spod herbu Leliwy. Dobrzański wraz z wyszkowskim ułanem, rotmistrzem Najnertem, wchodził w skład kadry narodowej jeźdźców polskich. Hubal łącznie zdobył 22 złote medale, 4 srebrne i 3 brązowe w zawodach międzynarodowych. 
Hubal zginął 30 kwietnia 1940 r. Izba Pamięci gromadzi pamiątki z czasów wojny, związane z kawalerią. Pracownicy Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku przypominają, że Izba Pamięci przyjmuje eksponaty, każdy może przekazać jakiś przedmiot, by podzielić się z innymi jego historią. 
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-05-01 12:41
~xyz
Ks. Grzybowski wspomniał Ks. Ludwika Muchę, który spowiadał rannego żołnierza - nic dodać nic ująć - też zasłużony.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa