Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wybrali bibliotekę (foto)
Wieczór pełen artystycznych wrażeń mieli ci, którzy 7 maja przyszli do miejskiej biblioteki, w przeddzień Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. Podziwiali malarstwo dyrektora biblioteki w Ostrołęce i śpiew dyrektorki biblioteki w Mińsku Mazowieckiem. - Państwo już dzisiaj dokonaliście wyboru, poświęciliście ten wieczór dla naszej biblioteki i naszych wspaniałych bibliotekarzy – cieszyła się dyrektor wyszkowskiej książnicy. 
Przyjechali goście z Warszawy, Ostrołęki, Tłuszcza, Mińska Mazowieckiego, bibliotekarze z powiatu wyszkowskiego. Obecna była zastępca burmistrza Aneta Kowalewska i oczywiście wierni czytelnicy. 
Od 8 do15 maja trwa tydzień bibliotek, akcja zorganizowana po raz dwunasty przez  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, mająca na celu promocję czytelnictwa i bibliotek. W tym roku pod hasłem „Wybieram bibliotekę”.
- Państwo już dzisiaj dokonaliście wyboru, poświęciliście ten wieczór dla naszej biblioteki i naszych wspaniałych bibliotekarzy – zwróciła się do obecnych dyrektor wyszkowskiej biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko, nawiązując do tegorocznego hasła tygodnia bibliotek.
Bohaterami tego wieczoru byli dyrektorzy bibliotek: w Ostrołęce – Mieczysław Romanik i w Mińsku Mazowieckim – Elżbieta Sieradzińska. 
- Poza swoją pracą zawodową mają wspaniałe talenty, rozliczne pasje – zaznaczyła Małgorzata Ślesik-Nasiadko. 
 
Dla oka

- Ma wielki talent, bo poza tym, że świetnie prowadzi bibliotekę, to pięknie maluje, pisze wiersze, gra na gitarze. Ale dzisiaj powitajmy go jako artystę malarza amatora – zapowiedziała Małgorzata Ślesik-Nasiadko.  – To pierwsza indywidualna wystawa Mieczysława Romanika, dlatego czuję się zaszczycona.
Artysta przypomniał genezę tej wystawy. Wszystko zaczęło się w lipcu ub. roku na wycieczce dla bibliotekarzy. Ktoś wspomniał, że maluje ciekawe obrazy i Małgorzata Ślesik-Nasiadko podchwyciła temat. Zaczęła działać, by pokazać je w Wyszkowie. Większość prezentowanych obrazów powstała w okresie ostatnich 9 miesięcy. 
- Czy państwu będą się podobać te prace, czy nie, to inna kwestia. Uważam, że albo się patrzy na sztukę i się podoba, albo się patrzy i stwierdza, że to nie moja bajka. I nic na to człowiek  nie poradzi – zauważył malarz.
Podziękował wszystkim, którzy zachęcali go do artystycznej pracy. Przeczytał też kilka swoich wierszy – bardzo interesujących.
Mieczysław Romanik jest rodowitym ostrołęczaninem (rocznik 1956), zasłużonym dla kultury Ostrołęki i bibliotekarstwa na Mazowszu. „Szczególnie bliskie jest mu malarstwo holenderskie i rosyjskie, a jego obrazy to indywidualne wizje rzeczywistości, ukazywane może bez przesadnego blasku i feerii barw, ale za to klimatyczne, trochę tajemnicze, owiane blaskiem poranka lub urokiem wieczornego schyłku dnia, osnute lekką mgłą romantyczności. Poza pejzażami autor prezentuje także niespokojne klimaty morskie oraz ostatnio zrealizowane eksperymentalne wizje czasoprzestrzenne w postaci kompozycji wklęsło-wypukłych z materiałów różnych” – napisano w folderze wyszkowskiej wystawy zatytułowanej „Moje światy wewnętrzne – kreacje różne” .

Dla ucha

Innego rodzaju wzruszeń dostarczyła Elżbieta Sieradzińska – romanistka, tłumaczka, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim, himalaistka, autorka artykułów poświęconych górom, autorka m.in. książki „Cesaria Evora”, odznaczona  Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 
- Fenomen po prostu – zachwycała się Małgorzata Ślesik-Nasiadko, a później wraz z nią publiczność
Elżbieta Sieradzińska (śpiew i gitara ) wystąpiła z zespołem Costa Nova: Jan Kaczorek (gitara elektryczna), Stanisław Krzemiński (perkusja), Jerzy Gryz (gitara basowa), Padre Almeida (instrumenty perkusyjne), Rafał Gańko (trąbka).
Prawie godzinny koncert artystka rozpoczęła piosenką napisaną dla Cesarii Evory (niebawem ukaże się jej autorstwa biografia tej niezwykłej, zaprzyjaźnionej z nią pieśniarki). Opowiedziała, w jakich okolicznościach powstawały kolejne piosenki, np. na lotnisku podczas oczekiwania na samolot, w Katmandu, w Hawanie. Nie obyło się bez bisu.
- Jestem pod wrażeniem. Fajny wieczór i wspaniałe artystyczne doznania – podsumowała jedna z obecnych.
 
Dla ciała

Życzenia z okazji święta bibliotekarzy na ręce dyrektor Ślesik-Nasiadko złożyła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska 
Niezapomniany wieczór zakończył się równie mocnym akcentem. Strzeliły korki od szampana, wjechał piętrowy tort z napisem „Wybieram bibliotekę” (ufundowany przez restaurację „Baśniowa”). Wspaniałą ucztę (sushi i przysmaki wiejskiego stołu) dla bibliotekarzy i czytelników ufundowali Marzena i Paweł Skorupscy oraz Henryka i Andrzeja Rucińscy. 
- Cały rok jest coś dla ducha w bibliotece, a raz do roku – wielkie żarcie – żartowała Małgorzata Ślesik-Nasiadko, zapraszając do konsumpcji.
Elżbieta Szczuka
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-05-19 17:25
~JA
Właśnie, że informacja jest słaba. Często o wydarzeniach dowiaduję się po fakcie. Wystarczyłoby od czasu do czasu jakąś informacje powiesić na słupach ogłoszeniowych.
2015-05-18 21:48
~Alicja
Mnie sie zdaje, ze informacje o imprezach są dostepne, tylko trzeba byc zainteresowanym. A zainteresowanie kultura wyższą nie jest wśród mieszkańców naszego miasta wysokie.
2015-05-17 21:29
~JA
Od razu widać jak mało ludzie w Wyszkowie wiedzą o tym co się w mieście dzieje. Osoba która pisze , że biblioteka jest nie potrzebna ma jakieś slabe rozeznanie. W bibliotece od wielu lat prowadzone są wernisaże, od przynajmniej trzech lat /sezonów/ prowadzone są bardzo ciekawe wykłady ze sztuki. W tym roku można było poznać historię Wyszkowa, wyszkowskich przedwojennych rodzin, zakładów, szkół -miasta. Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. Ktoś kto tak pisze po prostu nie ma bladego pojęcia co się w tym gmachu odbywa. Jedyną słabą stroną tej instytucji to jest przepływ informacji o imprezach. Ale to dotyczy wszystkich instytucji gminnych w Wyszkowie. Burmistrz powinien stworzyć dla wszystkich porządny standard przekazywania informacji, promocji itp.
2015-05-15 16:33
~!!
Prowadzenie szpitala nie lezy w kompetencjach gminy.
2015-05-15 12:36
~?
daj spokój są ważniejsze potrzeby np. nowoczesny zadbany szpital.bajki czytam dzieciom bez biblioteki książki publiczne roznoszą choroby i zarazki taka biblioteka do duży budżet roczny bezprodukltywny - czerwony kapturku
2015-05-15 08:41
~R.
Twój cel - zlikwidować bardzo potrzebna instytucję kultury, bo na jej czele stoi ktoś nie z twojej bajki?!! Żałośnie niskie działanie.
2015-05-14 21:37
~do ?
dobrze że lubisz dyrektorkę i jesteś obrońcą masz w tym jakiś cel więc tak trzymaj i szerz kolesiostwo i nepotyzm bo on trwa od urzędów po instytucje wyszkowskie w tym bibliotekę gdyby nie było układów biblioteki już dawno poszłyby pod młotek zwłaszcza filie bezużyteczne w 90% a kosztowne ręka rękę wspiera
2015-05-14 18:05
~do Włosz-ki
Skoro każdy (?!) ma w domu komputer , to dlaczego z sali komputerowej korzysta tak wiele młodziezy i starszych osób? Jedni kupuja tanie książki, inni chca nowości, a te znajdą w bibliotece. Podobnie i klasykę. Nie korzystasz z biblioteki, pewnie nie lubisz dyrektorki, ale nie wszyscy tak mają.
2015-05-13 20:36
~Włosz-ka
biblioteka spełnia rolę wyrzucenia bardoi duzego budzetu w błoto komputer każdy ma w domu rynek zalany tanimi książkami jako archiwum to i owszem może istnieć czasem się przyda a te filie na wsiach puste Dom kultury powinien spełniać rolę szerzenia kultury żle ze promuje sylabę dorobek wyszkowskiej młodzieży i jest miejscem użytkowym a nie miejcsem przetrwania jak biblioteka kształt wygląda tak że etaty zajmują koleżaneczki i podlizuzusy nepotycznej dyrektorki
2015-05-13 12:06
~js
Biblioteka spełnia wiodącą rolę w szerzeniu kultury w Wyszkowie. Jest tu to, co wiele osób nie znajduje gdzie indziej. To kluczowe miejsce z trafionymi imprezami dla wyszkowiaków. Dla wielu imprezy artystyczne w domu kultury z występami Sylaby i zgranymi kabaretami na czele nie spełniają podstawowych kryteriów. Łączenie czytelnictwa z wystawami, spotkaniami z pisarzami i ciekawymi ludźmi, wykłady itd. to przemyślane i trafione działania... Nie wyobrażam sobie kultury w naszym mieście bez biblioteki w obecnym kształcie.
2015-05-11 14:38
~Rom-ka
Z twoją opinią absolutnie się nie zgadzam
2015-05-11 10:58
~ARTURRO
zwykła promocja biblioteki celem utrzymania miejsc pracy nie promocja książki biblioteka to przeżytek - zbędne wydawanie pieniędzy na siłę utrzymania czegoś co mało pożyteczne Imprezy artystyczne mają miejsce w domu kultury nie w bibliotece brak pomysłu na pracę z książką i dla książki
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa