Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Bezpieczniej, jak policja się kręci (foto)
W całym województwie w ubiegłym roku odnotowano znaczny wzrost oszustów „na wnuczka”. To ponad 100 przestępstw, których straty szacuje się łącznie na ponad 600 tys. zł! Nic więc dziwnego, że seniorzy, obok młodzieży, są adresatami tegorocznych debat organizowanych przez policję, województwo i samorząd. 
W Wyszkowie debata odbyła się 14 maja w hali sportowej ZS nr 3. Mieszkańcy jak zwykle wnioskowali o większą liczbę patroli. Mówiono także o jeżdżących chodnikami rowerzystach i zamykanych zbyt wcześnie dworcach PKS/PKP.
Z informacji przedstawionych przez komendanta wyszkowskiej policji insp. Michała Toporkiewicza wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat przestępczość na terenie powiatu wyszkowskiego sukcesywnie spada (z 2,1 tys. w 2010 r. do 1 tys. w 2014 r.). Biorąc pod uwagę lata 2013 i 2014, spadła liczba bójek i pobić, kradzieży i włamań, wzrosła – kradzieży samochodów i rozbojów. Ponad 300 osób zostało dotkniętych przemocą domową; 100% zgłoszonych przypadków to przemoc psychiczna, 96% – fizyczna, 6% – seksualna.
Nieznacznie spadła liczba wypadków drogowych. Główne ich przyczyny to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i nieprawidłowe wykonywanie manewrów. Przyczyną kilku wypadków było nieostrożne wejście na ulicę.
Debatę wykorzystała również straż pożarna, apelując o ostrożne i kontrolowane użytkowanie urządzeń grzewczych, by uniknąć tragedii powodowanych przez czad, nazywany cichym zabójcą.
Kolejny apel strażaków dotyczył wypalania traw. Pożarów z roku na rok jest więcej, również na terenie powiatu wyszkowskiego. W 2014 r. na terenie Mazowsza było ich ponad 7,2 tys., a straty sięgnęły 1,5 mln zł.
 
Seniorze, uważaj „na wnuczka”

Ponieważ debata poświęcona była w szczególności bezpieczeństwu seniorów i młodzieży, policja mówiła o skierowanych do nich działaniach profilaktycznych. – Na dotychczasowych debatach mówiliśmy generalnie o poczuciu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Tegoroczne poświęcone są dwóm grupom społecznym – dodał wicewojewoda Dariusz Piątek. 
Seniorów, narażonych głównie na kradzieże, policja przestrzega m.in. przed wzrastającą liczbą oszustw „na wnuczka”. W całym województwie w ubiegłym roku odnotowano ponad 100 takich przestępstw, których straty szacuje się łącznie na ponad 600 tys. zł! W powiecie wyszkowskim oszustw „na wnuczka” co prawda nie było, kilku seniorów zostało natomiast okradzionych przez osoby podające się za pracowników socjalnych (jedna powiedziała nawet, że działa w imieniu premiera) czy hydraulików. 
Policja zachęca seniorów do udziału w Mazowieckiej Akademii Seniora oraz projekcie B&N (B jak bezpieczny, N jak niechroniony) poświęconym bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Propaguje zasady, dzięki którym seniorzy mogą czuć się na drodze bezpieczniej, ale też wskazuje najczęstsze przyczyny zdarzeń powodowanych przez seniorów: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, wejście bezpośrednio pod jadące auto, słaba widoczność pieszych i rowerzystów po zmroku.
 
Młodzież: przestępczość spada

W ubiegłym roku spadła przestępczość wśród nieletnich mieszkańców powiatu wyszkowskiego. Z badań sondażowych przeprowadzonych w mazowieckich szkołach wynika natomiast, że 14% ankietowanych spotkała się z przypadkami zmuszania do czegoś, 11,3% – niszczenia rzeczy, 10% – wymuszeniami, 26,6% – biciem. 28,5% spotkała w szkołach uczniów pod wpływem alkoholu, 12,1% – narkotyków. Za miejsca najbardziej niebezpieczne uczniowie uważają teren wokół szkoły, toalety, korytarze i szatnie.
Najpopularniejszym programem profilaktycznym skierowanym do młodzieży jest PaT (Profilaktyka a Ty). W naszym powiecie PaT-owska społeczność liczy ok. 250 osób. To im w sposób szczególny za zaangażowanie podziękowała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska.
W gminie Wyszków organizowane były również kampania „Nie zabijaj”, Wyszkowskie Dni Profilaktyki i Gminne Spotkania z Seniorami. Szkoły podziękowały policji za aktywność.
 
Dzielnicowy nie jak yeti

Realizując wnioski zgłoszone przez mieszkańców podczas poprzednich debat, policja skierowała więcej patroli na osiedla Na Skarpie i 3 Maja, zwiększyła liczbę kontroli drogowych na ulicach: Matejki, Mazowieckiej oraz IAWP. Szczególną uwagę ruch drogowy zwraca na bezpieczeństwo pieszych na ulicach: Białostockiej, Kościuszki i Serockiej. Policja wystąpiła też do zarządców dróg o poprawę bezpieczeństwa (odnowiono oznakowanie na drodze krajowej, bariery pojawiły się na tzw. malowanym rondzie i naprzeciwko kościoła św. Wojciecha). Na terenie powiatu nie brakuje jednak miejsc bardziej niebezpiecznych, do których zaliczana jest przede wszystkim trasa krajowa nr 8.
Kolejny problem zgłoszony wcześniej przez mieszkańców to przydrożna prostytucja. Przy trasie krajowej nr 8 policjanci przeprowadzili 88 kontroli, nałożyli 49 mandatów, głównie na zatrzymujących się w tych miejscach kierowców. – Zakres procederu jest coraz mniejszy – zaznaczył komendant Toporkiewicz.
Zgodnie ze wskazówkami, policja stara się ułatwiać kontakt mieszkańców z dzielnicowymi. Wzrasta liczba spotkań, rozpowszechniane są ich numery komórkowe (po zakończeniu służby, telefony przekierowywane są do dyżurnego komendy powiatowej), na stronie internetowej policji można znaleźć rejony działania poszczególnych dzielnicowych. – Staramy się, by dzielnicowi nie byli jak yeti, o których każdy słyszał, ale nikt nie widział – dodał komendant. Można ich było poznać również podczas czwartkowej debaty.
 
Bezpieczniej, jak policja się kręci

Zgłaszane podczas czwartkowej debaty wnioski dotyczyły bezpieczeństwa nie tylko seniorów i młodzieży, ale ogólnie – mieszkańców powiatu.
Radny miejski Czesław Lach apelował o częstsze patrole policji w Rybienku Leśnym. – Kierowcy jeżdżą bardzo, bardzo szybko. Poza tym mieszkańcy czują się bezpieczniej, jeśli policja się kręci – zauważył.
Przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska wnioskowała z kolei o częstsze patrole w rejonie dworca PKP. Wracający z późniejszych zmian pracownicy huty wolą czasami przejść przez tory niż obleganą przez młodzież kładką nad torami.
Po raz kolejny powrócił problem bezpieczeństwa pieszych na przecinającej Wyszków drodze krajowej nr 62, szczególnie przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i 11 Listopada, uczęszczanej przez uczniów pobliskich szkół. Naczelnik miejskiego wydziału edukacji Sławomir Cieślak zwrócił uwagę, że jadąc w kierunku Serocka, często nie widać, czy ktoś znajduje się na przejściu dla pieszych; widok zasłaniają samochody ciężarowe stojące w korku przed tzw. malowanym rondem.
- Układ głównych ulic jest przekleństwem Wyszkowa – zauważył komendant Toporkiewicz.
– W dalszym ciągu czekamy na dokończenie przez GDDKiA modernizacji tej drogi – dodał wicestarosta Adam Mróz.
Wraz z wiosną na drogach pojawiło się więcej motocyklistów, nagminnie i znacznie przekraczających prędkość w terenie zabudowanym. – Nie ma na to przyzwolenia – zaznaczył komendant Toporkiewicz. Ściganie młodych motocyklistów nie jest jednak łatwe. Trudno sobie bowiem wyobrazić policyjne pościgi za nimi ulicami miasta.
Jan Hryniewicz zwrócił uwagę na rowerzystów poruszających się po chodnikach. – Tak jest przy SP2, gdzie chodnikiem dziennie chodzi ok. 2 tys. uczniów. Mało który rowerzysta jedzie po ulicy – relacjonował. – Rozmawiałem z osobami znajomymi i na 16 osób 15 jest zdania, że rowerem można jeździć po chodnikach. Może wprowadzić jakieś oznakowania?
Oczywiście, rowerem po chodniku jeździć nie wolno. Coraz więcej jest ścieżek rowerowych, ale wciąż jest wiele miejsc, gdzie rowerzyści obawiają się jeździć jezdnią. Zresztą nie tylko w Wyszkowie. – Sam czasami zastanawiam się, czy nie lepiej, bezpieczniej jechać chodnikiem – przyznał zastępca komendanta mazowieckiego policji insp. Janusz Stępniak.
Przypomniał, że 18 maja wchodzą w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. To surowsze kary za przekraczanie prędkości i dla pijanych kierowców, ale także dotkliwsze sankcje wobec rowerzystów przejeżdżających przez przejścia dla pieszych.
Dyrektor ZS1 Marian Popławski zaapelował do policji i władz samorządowych o pomoc w kwestii wydłużenia czasu pracy wyszkowskiego dworca, na co czytelnicy NW zwracali uwagę już kilkakrotnie. To szczególnie uciążliwe dla młodzieży dojeżdżającej, kończącej zajęcia późnym wieczorem. Dworzec PKS czynny jest do godz. 18.00 (od poniedziałku do piątku), należący do miasta budynek dworca PKP zamykany jest o 17.30.
Dyrektor wnioskował również o więcej patroli na odcinku szkoła – dworzec. – Jest coraz mniej przypadków wymuszeń, ale wciąż się zdarzają – argumentował.
Młodzież z kolei dopytywała o organizację w Wyszkowie strzeżonego kąpieliska. – Czekamy na wyniki badań wody w Bugu i Liwcu. Jeśli Bug zostanie dopuszczony, kąpielisko przy moście kołowym będzie – zapewniła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska.
Lato to także sezon kwitnącego przy ruchliwych trasach przydrożnego handlu. Jagody i grzyby często sprzedają dzieci i młodzież. – Skoro wśród rowerzystów panuje już moda na zakładanie kamizelek odblaskowych, może rozpropagować ją również wśród handlujących – zaproponowała dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Grażyna Majewska. Policja ma wystąpić do szkół, by przed wakacjami bezpieczeństwu poświęcono chociażby jedną godzinę wychowawczą. – Nie będziemy tej młodzieży karać – zapewnił komendant Toporkiewicz. – Należy dbać natomiast o jej bezpieczeństwo.
- Za bezpieczeństwo odpowiadamy solidarnie wszyscy, nie tylko policja czy straż pożarna – dodał, podsumowując debatę, starosta Bogdan Pągowski.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-05-24 08:56
~ola
właśnie, kręci się - niech zacznie pracować czyli reagować
2015-05-19 16:01
~123
Wyszkowska Policja znowu nic nie widzi, pracują nad wynikiem w łapaniu pijaczków na rowerach i przejściach dla pieszych, dla nich liczą się statystki, a wg nich jest SUPER, a ludzie już się boją wychodzić z domów i zgłaszać wielu spraw, bo tylko zgłaszający są nękani przesłuchaniami, a sprawy idą do biurka na parę tygodni i potem do umorzenia. A my znowu mamy nieciekawie w Wyszkowie, "powychodzili" i grasują jak szczury nie tylko po naszych osiedlach ale plagą idzie na cały kraj, znowu mamy super reklamę dla Wyszkowa, ale dalej żyjmy w samo zachwycie, że Wyszków jest bezpieczny
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa