Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


"Tygrysek i fizyka"
– to tytuł książki wydanej przez, jak domyśla się wielu absolwentów wyszkowskiego ogólniaka, wieloletniego nauczyciela tej szkoły Ryszarda Niteckiego.
Książka została wydana w cyklu „Biblioteka Salomona” poświęconym edukacji domowej. „Autor publikacji, Ryszard Nitecki to człowiek o nietuzinkowej biografii. Doktor nauk fizycznych, nauczyciel z powołania, który imponuje nie tylko swoim naukowym zapałem, ale i alternatywnym sposobem na życie. Mąż i ojciec czwórki dzieci, dziadek wspomagający edukację domową swoich wnucząt. To właśnie z myślą o nich powstała ta książka” – przedstawiają autora Paweł i Marzena Zakrzewscy.
Ryszard Nitecki przez 12 lat uczył w wyszkowskim liceum. Tu zyskał też pseudonim „Tygrysek”. – Od którejś z klas dostałem taką maskotkę, powiedzieli, że jest do mnie podobny – wspomina. I tak już został „sor Tygrysek”.
Swoją książkę zaczął pisać jeszcze jako nauczyciel liceum. – Słabo mi się robiło, kiedy patrzyłem na podręczniki – wspomina. – Wiem, że nietypowy ze mnie nauczyciel. 
Ryszard Nitecki nie ukrywa krytycznego podejścia do obecnego systemu edukacji. – Edukacja to teraz tresura – uważa. – Każdemu zależy na stopniach, ale żeby dowiedzieć się czegoś, to już mało ważne. Czasami zdarza się, że ktoś sam chce się czegoś nauczyć, coś go dręczy. Wówczas to karmienie głodnego. Wiele osób zastanawia się, po co ma uczyć się fizyki, skoro nie chce zostać fizykiem. Ale przecież człowiek musi się nauczyć myśleć.
„W szkole wszystko kręci się wokół dziennika, większość uczniów chodzi tam, by dostać dobrą ocenę i stosuje sprawdzoną strategię „z z z”. Polega ona na tym, by „zakuć”, po to żeby zdać, a potem szybko zapomnieć. A ty może tęsknisz za innym podejściem lub już czegoś doświadczyłeś, zafascynowało Cię jakieś zjawisko? Czujesz, że można się uczyć inną metodą „z z z”… Zobaczyć, zadziwić się, zrozumieć. Jak powiedział kiedyś Albert Einstein: Najpiękniejsza rzecz, jakiej możemy doświadczyć, to oczarowanie tajemnicą” – czytamy na facebookowym fanpage’u. - „Jest to książka, w której podstawowe pojęcia i zjawiska fizyczne tłumaczone są „na chłopski rozum” w formie dialogów.
Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą coś zrozumieć, bo pogubili się w szkole, podręcznik do „fizy” jest dla nich zbyt gruby i trudny, wybrali edukację domową lub szukają inspiracji”.
Książka skierowana jest nie tylko do licealistów, ale też gimnazjalistów oraz dzieci i dorosłych. Warto, nawet lata po ukończeniu szkoły, przypomnieć sobie lub może w końcu zrozumieć, jak siły wpływają na ruch, zasady termodynamiki, działania pola elektrycznego i magnetycznego, fal, równoważność masy i energii, wirtualną rzeczywistość. Wśród 9 lekcji jest też specjalna dla humanistów. Są też ciekawe dygresje, np. gdzie w narodzinach Wszechświata jest miejsce dla Boga.
Książki nie można, niestety, kupić w księgarni, jedynie bezpośrednio u autora. Należy wysłać mejla na adres: tygrysiek55@gmail.com.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2022-03-30 14:19
~janek
korzystamy z tego podręcznika z sukcesami. Wielkie ukłony dla prof. Zakrzewskiego i dr. Niteckiego :)
2019-07-30 01:50
~Anna
Polecam ta książkę jak i inne bardzo ciekawe publikacje Pawła i Marzeny Zakrzewskich na www.edukacjadomowawpolsce.pl
2015-05-20 23:10
~Tygrysek
Więcej informacji i zdjęć na facebooku https://www.facebook.com/tygrysekifizyka
2015-05-20 23:06
~Informator
30 zł
2015-05-20 16:24
~Zainteresowany
A cena?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa