Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Ta szkoła uczyła miłości do dzieci (foto)
Jeśli chcesz iść szybko, idź sam, jeśli chcesz dojść daleko, znajdź przyjaciela. My tu znaleźliśmy przyjaciół i każdego dnia dochodzimy bardzo daleko – tak 11 czerwca do zebranych na zjeździe absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych zwróciła się jego dyrektor Elżbieta Piórkowska. Zjazd był pierwszą t
– Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz dojść daleko, znajdź przyjaciela. My tu znaleźliśmy przyjaciół i każdego dnia dochodzimy bardzo daleko – do zebranych na pierwszym zjeździe absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku zwróciła się jego dyrektor Elżbieta Piórkowska. Na zaproszenie odpowiedziało wielu absolwentów szkoły i podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Były wzruszające powi-tania, wspomnienia i podziękowania.  
Pomysłodawczynią zjazdu była nauczycielka Marzena Sokołowska, w organizacji wspomogły ją Renata Kulesza i Katarzyna Uzdowska-Ciok. Wykonały mrówczą pracę, by dotrzeć z zaproszeniami do absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się w kościele Mszą św. w intencji wychowanków i szkoły. Delegacja udała się na cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach byłych pracowników i sióstr. Ks. proboszcz Paweł Stachecki wręczył pamiątkowe ryngrafy Jana Chrzciciela przedstawicielom ośrodka i szkoły za to że swoimi działaniami ubogacają życie lokalnej społeczności.
– Jeśli po latach wspominamy swój pobyt w szkole, internacie, to widzimy, z jakim wielkim sercem siostry zakonne i nauczyciele otwierali się na was – zwrócił się do absolwentów – aby uczynić z was pięknych ludzi. Widzę w waszych sercach, twarzach to piękno, które stąd wynieśliście.
Druga cześć uroczystości odbyła się na placu przy szkole. Obecnych powitali dyr. Elżbieta Piórkowska, siostra przełożona Marianna Paziewska i ks. proboszcz Stachecki. Wśród zaproszonych gości byli m.in. matka generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Janina Kierstan, matka prowincjalna Barbara Król, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, matka chrzestna wielu chłopców Barbara Rozenek, emerytowani nauczyciele i pracownicy.
Mateusz Kowalik wyrecytował wiersz Marzeny Sokołowskiej „Wspomnienie o szkole”. Odczytano list poprzedniej dyrektor szkoły Ireny Pióro. 
– Czupryny się przerzedziły, ale oczy i uśmiech pozostał – zauważyła Anna Dziewulska, żona pierwszego dyrektora szkoły Wacława Dziewulskiego. – Mimo dorosłości ja wciąż widzę chłopców w zielonych mundurkach, roześmianych, rozbawionych rozrabiaków. Przyjeżdżali z różnych stron, na początku nieufni, zagubieni, ale szybko odnajdywali tu swój dom – wspominała. – Ciągle brzmiały nam w uszach słowa Marii Grzegorzewskiej do młodych nauczycieli: „To od was zależy rozwój dziecka specjalnej troski. Od tego, co wy chcecie i potraficie im dać”. Poznałam kilka twarzy, rzuciliśmy się sobie w objęcia.  
Sylwester Ceran zaśpiewał „Dni których jeszcze nie znamy”. Wystąpiła też wyszkowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Franciszka J. Bieganowskiego. Uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniu „Rady dobrej wróżki” i w pokazie mody. Na instrumentach grali Łukasz Śliwa i Adam Łoziński. 
Starosta Bogdan Pągowski i wójt Mieczysław Pękul zapewnili, że samorządy wesprą starania szkoły o nadanie imienia i ufundowanie sztandaru. 
Potem były rozmowy, wspomnienia, dla chętnych przejażdżki konne, plener malarski, zwiedzanie szkoły i internatu. 
E.E.
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa