Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: Dla zdrowia i estetyki
„Ogrodem może stać się każde miejsce, każda wioska, każdy folwark, najmniejszy kątek...” – ta myśl Izabeli Czartoryskiej była mottem wykładu dr. Ryszarda Kowalskiego o zakładaniu ogrodów ekologicznych. Prelekcja odbyła się 10 lipca podczas „Klimatycznego popołudnia” w galerio-pracowni kurpiowskiej w Sieczychach. Impreza w duchu ekologicznym i przyrodniczym miała promować sztukę ogrodnictwa. 
Szkolenie z aranżacji eko-ogrodów miało przygotować do udziału w ogłoszonym konkursie na najlepszy ogród ekologiczny w sercu Puszczy Białej. W tajniki ich prowadzenia pierwszy wprowadzał Ryszard Kowalski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. – Nie przyjechałem do państwa, żeby występować jako przedstawiciel uniwersytetu, ale jako pasjonat ogrodów – powiedział na początku. Przypomniał znane programy telewizyjne o ogrodnictwie, w których pokazuje się duże obiekty, tworzone przez ekipy. – Ja mam inną filozofię, lubię pracować i nie wyobrażam sobie, żebym sprowadzał ekipę, która by za mnie coś robiła. Człowiek, który zachowuje aktywność, nie ma czasu się zestarzeć.
Zaznaczył, że nie trzeba zlecać wielkich i kosztownych projektów, bogatych aranżacji. Można zrobić coś samemu i małym kosztem, i w ten sposób poczuć się prawdziwym ogrodnikiem. Wymagane są tylko pomysły, talent. 
Wyjaśnił, skąd wzięło się słowo „ogród” –  od ogrodzenia, tradycyjnie wykonywanego z chrustu. Sam pomysł uprawy roślin nasi przodkowie podjęli z lenistwa, ponieważ chcieli zaoszczędzić sobie długich wędrówek w poszukiwaniu odpowiedniej ilości pożywienia. Pierwsi ludzie byli zbieraczami, rolnictwem zajęli się później. 
Według prelegenta w ogrodzie ważna jest przestrzeń, należy unikać zbędnego nagromadzenia wielu roślin. Powoduje to chaos, wymaga czasu i wysiłku przy utrzymaniu. Zagospodarowana przestrzeń ma pełnić różne funkcje, odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkowników. Ma nie tylko zapewnić warzywa, owoce czy kwiaty. Służy zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, spełnia marzenia. W dobrze zaaranżowanym nawet praca jest przyjemnością. Zakładamy ogrody z różnych powodów: chcemy nimi zaimponować, potrzebujemy konkretnych produktów na przetwory i do kuchni, chcemy przebywać w miłym otoczeniu, lubimy urządzać spotkania towarzyskie. Powinny być w nim zacisza do rozmyślań, miejsca do rekreacji, spotkań, do zabaw dla dzieci. 
Zdaniem Ryszarda Kowalskiego ogrodnicy-pasjonaci polepszają wizerunek całej okolicy i pozytywnie motywują sąsiadów własnym przykładem pracowitości i pomysłowości. 
Przedstawił też mniej popularne typy ogrodów. To np. ten, w którym rośliny ozdobne i jadalne są w jednej przestrzeni. Zdobić może przecież też okazały krzew pomidora z czerwonymi gronami, drobne liście marchwi. Takie są tradycyjne ogrody wiejskie. Zachęcał do pozostawiania tzw. chwastów, czyli równie tępionej, co pożytecznej pokrzywy czy komosy. Takie tradycyjne ogrody zaczynają zanikać, na wsiach coraz częściej widuje się nie złote kule i malwy, a rzędy iglaków. Źle ocenił aranżacje niezgodne z naturalnymi warunkami, np. karczowanie leśnych działek i sadzenie szkółkowych cyprysów.
W dalszej części popołudnia było spotkanie z malarką Małgorzatą Czernik („Ogrody pędzlem malowane”), opowieść o garncarskiej pasji Zbigniewa Siejdy („Od amatora do kreatora”) oraz wspólne śpiewanie piosenek o tematyce ludowej i przyrodniczej („Pamiętajcie o ogrodach”). 
Zainteresowani tematyką spotkania mogą jeszcze do końca lipca zgłaszać się do konkursu „Ogród Ekologiczny w sercu Puszczy Białej”, przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa