Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Na czym znają się nasi posłowie?
Prawo, finanse, komunikacja – to tematy najczęściej poruszane na sejmowej mównicy przez posłów reprezentujących nasz okręg wyborczy. Najwięcej wystąpień miał Bartłomiej Bodio, ale największą aktywnością wykazują się jednak posłowie opozycji.
W wypowiedziach posłów nie brakuje odniesień do spraw lokalnych, choć słowo Wyszków rzadko pada z sejmowej mównicy.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Bartłomiej Bodio
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 146
• interpelacje, którym nadano bieg – 81
• zapytania, którym zadano bieg – 96
• udział w głosowaniach – 84,6%
• pracuje/pracował w komisjach: infrastruktury, obrony narodowej, nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego.
 
Bartłomiej Bodio jest jedynym posłem z naszego terenu. Wypowiadał się m.in. na temat działań prokuratury wobec posła PSL Jana Burego, prywatyzacji Lasów Państwowych, powołania komisji śledczej w celu zbadania okoliczności powstania projektu ustawy o likwidacji WSI. 
Zabierał głos w sprawach dotyczących: zamówień publicznych, emerytur i wynagrodzeń w służbach mundurowych, dróg publicznych, restrukturyzacji zakładów pracy i masowych zwolnień, polskiej misji w Afganistanie, promowania odnawialnych źródeł energii, zmian w przepisach ruchu drogowego i systemie podatkowym, reformy kolei.
W polu zainteresowania posła znajduje się żegluga powietrzna, stąd wypowiedzi m.in. na temat zmian w prawie lotniczym, przekształcenia własnościowego Polskich Linii Lotniczych. Pytał też o pomoc finansową dla portu lotniczego Okęcie, wielokrotnie mówił o strategii rozwoju LOT.
Innym konikiem posła Bodio zdaje się być obrona narodowa. Wypowiadał się na temat podziału środków, zmian ustawy o Ministerstwie Obrony Narodowej.
W 2013 r. nie poparł wniosku o  wotum nieufności wobec ministra Sławomira Nowaka, informując jednocześnie o rezygnacji z członkostwa w klubie Ruchu Palikota. Jednak zanim zmienił barwy polityczne, wypowiadał się przeciwko finansowaniu z budżetu państwa lekcji religii, podając koszty w poszczególnych powiatach swojego okręgu (Wyszków – 420 974 zł w roku szkolnym 2011/2012), krytykował rząd za bezradność wobec afery Amber Gold czy budowę autostrad.
Wielokrotnie mówił o podziale środków z UE na drogi i kolej. („Co dalej z modernizacją trasy Tłuszcz - Wyszków - Ostrołęka?” – pytał w 2013 r.). Dopytywał też o przyszłość elektrowni Ostrołęka.
Z mównicy sejmowej złożył Wyszkowowi życzenia z okazji 510. rocznicy nadania praw miejskich, przypominając historię miasta.
 
Krzysztof Borkowski
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 93
• interpelacje, którym nadano bieg – 27
• zapytania, którym nadano bieg – 19
• udział w głosowaniach – 93,58%
• pracuje/pracował w komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji gospodarki
 
Tematyka wystąpień Krzysztofa Borkowskiego jest bardzo szeroka, od rynku rybnego, zagospodarowania wspólnot gruntowych, usuwania skutków powodzi, ustawy o paszach, przez podatek dochodowy, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, do Kodeksu postępowania administracyjnego, Prawa zamówień publicznych, Kodeksu spółek handlowych, Prawa energetycznego, stref ekonomicznych.
Pytał też m.in. o zwiększenie środków na ochotniczą i państwową straż pożarną, negocjacje dotyczące unijnych dopłat dla rolników, wsparcie dla przetwórców i producentów mleka, likwidację placówek pocztowych, zwroty podatku VAT  hipermarketom, wsparcie przewoźników jeżdżących do Rosji.
Zabierał głos w sprawach: promowania zdrowej żywności, handlu w niedziele, afrykańskiego pomoru świń, działalności komorników, ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy, GMO, niszczeniu upraw przez dzikie zwierzęta.
 
Marek Sawicki
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 25
• interpelacje, którym nadano bieg – 1
• pytania w sprawach bieżących – 1
• udział w głosowaniach – 91,52%
• pracuje/pracował w komisjach: ds. Unii Europejskiej, rolnictwa i rozwoju wsi, nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych; obecnie minister rolnictwa
 
Wystąpienia Marka Sawickiego dotyczyły głównie rolnictwa: ARiMR, wyłudzeń dopłat, negocjacji w sprawie wspólnej polityki, sytuacji ekonomicznej polskiego rolnictwa, tzw. wspólnej polityki rolnej, korzystania przez rolników z programów unijnych, sprzedaży Krajowej Spółki Cukrowej.
 
 
Prawo i Sprawiedliwość
 
Arkadiusz Czartoryski
• Wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 37
• Interpelacje, którym nadano bieg – 6
• Udział w głosowaniach – 94,09%
• Pracuje/pracował w komisjach: ds. kontroli państwowej, zdrowia, ds. UE
 
Arkadiusz Czartoryski jest jednym z posłów najsilniej nastawionych na sprawy lokalne. Wielokrotnie nawiązywał do trudnej sytuacji finansowej województwa mazowieckiego. – „Dlaczego rząd doprowadził do bankructwa województwo mazowieckie?” – pytał. Kilkakrotnie kry-tykował rządową politykę rozwoju, pomijanie inwestycji w północno-wschodnim Mazowszu i wstrzymanie budowy elektrowni w Ostrołęce.
W 2014 r. podczas rozpatrywania wniosku o wyrażenie przez sejm wotum zaufania Radzie Ministrów powiedział: „Po wypowiedzi koalicyjnego ministra (ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego – red.) nie dziwię się, że rząd z PSL ciągle, i to znacznie, przesuwa termin modernizacji drogi ekspresowej S8 z Wyszkowa do Białegostoku, że przesunięto na kolejne lata budowę obwodnic na drodze krajowej 61, odłożono na nie wiadomo kiedy budowę drogi S17, porzucono budowę elektrowni w Ostrołęce. Dlaczego, panie i panowie z PO i PSL, niszczycie szanse rozwojowe Polski wschodniej?”
Upominał się także o przeznaczenie 3 mln zł z na prace projektowe obwodnicy Ostrołęki i utworzenie w Ostrołęce placówki straży granicznej.
Krytycznie wypowiadał się też na temat prowadzonej przez Polskę polityki zagranicznej. Odnosił się do udziału Polski w pracach Unii Europejskiej, a także do działalności NIK. Domagał się wyjaśnień od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w sprawie kontrowersyjnej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. W 2013 r. pytał: „Dlaczego kilka ministerstw rządu pana premiera Donalda Tuska usunęło ze swoich oficjalnych stron internetowych symbole narodowe, wizerunek orła”.
 
Henryk Kowalczyk
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 126
• interpelacje, którym nadano bieg – 9
• udział w głosowaniach – 97,66%
• pracuje/pracował w komisjach: finansów publicznych, rolnictwa i rozwoju wsi
 
Zdecydowana większość wystąpień Henryka Kowalczyka dotyczyła finansów publicznych i rolnictwa. Przedstawiał stanowiska PiS m.in. w sprawach: zmiany ustawy o podatku dochodowym, gier hazardowych, ochrony gruntów rolnych i leśnych. Brał udział w dyskusjach na temat ustaw budżetowych, podatkowych, dochodów jednostek samorządu terytorialnego, OFE.
Wypowiadał się także o izbach rolniczych, likwidacji kwot mlecznych, zapaści na rynku zbóż, PROW, GMO, krytykował negocjacje rządu w sprawie unijnych dopłat dla rolników. 
Apelował o to, by NFZ płacił za nadwykonania, ponieważ szpitale, m.in. w Pułtusku, znajdują się w dramatycznej sytuacji finansowej.
W 2012 r. pomylił się w głosowaniu zmian do ustawy o radiofonii i telewizji, za co z trybuny sejmowej przepraszał „wszystkich wyborców oraz telewidzów Telewizji Trwam i słuchaczy Radia Maryja”.
 
Krystyna Pawłowicz
• liczba wypowiedzi – 134
• interpelacje, którym nadano bieg – 60
• zapytania, którym nadano bieg – 5
• udział w głosowaniach – 93.07%
• pracuje/pracowała w komisjach: odpowiedzialności konstytucyjnej, ds. UE, ustawodawczej, polityki senioralnej, nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczeniem biurokracji
 
Krystyna Pawłowicz znana jest z barwnych wypowiedzi i dyskusji na sali posiedzeń. W wielu wypowiedziach wskazywała, że proponowane zmiany łamią polską konstytucję: „Chciałabym przede wszystkim państwu powiedzieć, że wy ciągle nie czytacie konstytucji. Ja nie wiem, chyba do końca kadencji będę państwu czytała konstytucję...” – zwróciła się do posłów w 2012 r.
Najczęściej odnosiła się do przepisów prawa polskiego i unijnego: Trybunału Konstytucyjnego, kodeksów wyborczego, karnego, Prawa telekomunikacyjnego, Prawa o zgromadzeniach, ustaw samorządowych, ustaw o emeryturach i rentach, przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, funkcjonowania polskiego sądownictwa.
Zabierała głos w sprawach m.in.: powołania komisji śledczej w celu zbadania okoliczności powstania projektu ustawy o likwidacji WSI, sprawozdania ze stanu ochrony języka polskiego, zmian w ustawach o cmentarzach i chowaniu zmarłych. 
Krytykowała prywatyzację Lasów Państwowych, ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Negatywnie oceniała również ustawy „uzależniające prawnie i organizacyjnie Polskę od celów, interesów i decyzji UE”. Optowała za dalszym finansowaniem partii z budżetu państwa i referendum dotyczącym wieku emerytalnego.
Wypowiadała się też nt. zmian ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego, ograniczania lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych. Krytycznie odnosiła się do propozycji ustaw o związkach partnerskich i świadomym rodzicielstwie. Toczyła dyskusje nawet o przygotowaniu finałowego turnieju EURO 2012.
Dopytywała o wstrzymanie budowy elektrowni w Ostrołęce, koncesję dla Telewizji Trwam.
To Krystyna Pawłowicz była adresatką uwag Andrzeja Rozenka na temat jedzenia na sali obrad.
Z sejmowej trybuny domagała się, by zwracać się do niej „pani poseł”, a nie „pani posłanko”.
 
Krzysztof Tchórzewski
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 96
• interpelacje, którym nadano bieg – 39
• zapytania, którym nadano bieg – 22
• udział w głosowaniach – 91,87%
• pracuje w komisji infrastruktury
 
Krzysztof Tchórzewski wielokrotnie odnosił się do spraw związanych z koleją, m.in. w kontekście ustaw budżetowych, zakupu Pendolino, zmian w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP, bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.
W imieniu klubu PiS przedstawiał stanowiska wobec zmian ustaw o obszarach morskich RP, transporcie kolejowym, ruchu drogowym, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Krytykował przepisy dotyczące zamówień publicznych czy regulujące przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy. Odnosił się do sprzedaży spółki PKP Energetyka, zmian w ustawie o autostradach płatnych, sytuacji przemysłu na Śląsku, afery Amber Gold. 
Wypowiadał się też na temat ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, sytuacji polskich przewoźników na wschodniej granicy, sytuacji kobiet na rynku pracy, braku polskich flag przy polskiej ambasadzie w Moskwie, bankrutujących firm budowlanych (m.in. w kontekście inwestycji drogowych), opłat ponoszonych przez rozgłośnie radiowe. Proponował utworzenie rządowego programu przywrócenia poziomu bibliotekarstwa w Polsce.
Krytycznie odnosił się również do zmian ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju: „Ludzie wstają o godz. 4.30, ok. godziny 5.30 wyjeżdżają pociągiem lub autobusem, a następnie przyjeżdżają do domu o godz. 21 czy 22 i mogą się położyć. Jeżeli chcą się spotkać z rodzinami, porozmawiać z żonami, to o godz. 24 kładą się spać. To są cztery godziny snu. Niewolnikowi dawano osiem godzin snu. (…) Dlaczego Polska prowincjonalna będzie całkowicie zgnębiona?”

Grzegorz Adam Woźniak
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 88
• interpelacje, którym nadano bieg – 98
• zapytania, którym nadano bieg – 2
• udział w głosowaniach – 97.91%
• pracuje/pracował w komisjach: infrastruktury, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych
 
Grzegorz Woźniak wygłosił zdecydowanie najwięcej oświadczeń nt. swojego regionu, powiatu garwolińskiego („Garwolin to rozwój, Garwolin to pracowitość! Garwolin to wolność!”): tamtejszych honorowych dawców krwi, jubileuszy orkiestry z Trąbek, szkół w Zwoli i Borowiu, OSP w Żelechowie i ULKS Wilga Miastków. 
Poseł odnosił się m.in. do ustaw o kierujących pojazdami, ochronie przeciwpożarowej, ruchu drogowym, prawie lotniczym, pocztowym, prywatyzacji Lasów Państwowych, udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych, planowaniu przestrzennym.
Pytał o zmiany dotyczące finansów samorządów gminnych i powiatowych, dodatkowe środki na budowę dróg lokalnych, dostosowanie dworców do potrzeb osób niepełnosprawnych, rozliczenie zakupu Pendolino, przyszłość LOT, zapłatę szpitalom powiatowym (w Pułtusku i Garwolinie) za nadwykonania, „przeciwdziałanie tendencji spadku liczby pielęgniarek w Polsce”, pomoc państwa osobom starszym, „które mają problem z komornikiem ściągającym zaległości w opłacaniu abonamentu radiowo-telewizyjnego”, o środki dla samorządów na wprowadzenie 6-latków do szkół.
Z sejmowej mównicy odnosił się też do sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Mówił o konieczności uświadamiania pracodawcom, że niepełnosprawni „są pracownikami tak samo wartościowymi”, wypowiadał się na temat Karty praw osób z autyzmem, Fundacji Autyzmowcy na terenie ziemi garwolińskiej.
 
 
Platforma Obywatelska

Andrzej Kania
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 40
• interpelacje, którym nadano bieg – 62
• zapytania, którym nadano bieg – 2
• udział w głosowanich – 99.62%
• pracuje/pracował w komisjach: ds. kontroli państwowej, infrastruktury, rolnictwa i rozwoju wsi
 
Andrzej Kania zwracał uwagę na problem zbyt małych narzędzi w rękach starostów do kontroli szkół niepublicznych, problemy polskich przewoźników. Zabierał głos w sprawach: NIK, Prawa o ruchu drogowym, bezpieczeństwa na polskich drogach, kierujących pojazdami, transportu kolejowego, drogowego, odnawialnych źródeł energii. 
Chwalił Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, ustawy Prawo pocztowe i o ochronie zwierząt.
Zajmowały go też sprawy lokalne: zwiększenie rekompensaty dla gminy Różan, w której jest składowisko odpadów radioaktywnych, powołanie Zakładu Karnego w Przytułach Starych, obwodnica Ostrołęki, budowa elektrowni w Ostrołęce, połączenie kolejowe Ostrołęka - Tłuszcz oraz połączenie kolejowe z Warszawą.
Składał gratulacje z okazji 110-lecie istnienia myszynieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, święceń nowego biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, 15-lecia Związku Kurpiów czy organizacji XV Przeglądu Harmonistów i Skrzypków Ludowych w Lelisie.
Jacek Kozaczyński
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu – 9
• interpelacje, którym nadano bieg – 3
• udział w głosowanich – 99.81%
• pracuje/pracował w komisjach: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, rolnictwa i rozwoju wsi, innowacyjności i nowoczesnych technologii, kultury fizycznej, sportu i turystyki
 
W imieniu klubu PO przedstawiał sprawozdania o stanie lasów, z gospodarowania wodami w Polsce. Zabierał głos w sprawach ustaw: o organizacji rynku rybnego, Prawo pocztowe.
 
Czesław Mroczek
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu –  brak aktywności
• interpelacje, którym nadano bieg – 3
• udział w głosowanich – 96.91%
• nie należy do żadnej komisji; od 2011 sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
 
 
Sojusz Lewicy Demokratycznej

Stanisława Prządka
• wystąpienia na posiedzeniach sejmu –  97
• interpelacje, którym nadano bieg – 15
• zapytania, którym nadano bieg – 11
• udział w głosowaniach – 92.35%
• pracuje/pracowała w komisjach: spraw wewnętrznych, ustawodawczej, sprawiedliwości i praw człowieka
 
Stanisława Prządka najlepiej czuje się w dziedzinie prawa. Wypowiadała się na temat zmian w kodeksach: karnym, wykroczeń, postępowania cywilnego, rodzinnym, ustaw o Sądzie Najwyższym, adwokaturze czy BOR.
W imieniu klubu SLD prezentowała stanowiska w sprawach dotyczących: Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Służby Więziennej, praw konsumenta, rejestrów sądowego i karnego, komorników sądowych, nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.
Mówiła o sytuacji przewoźników, limitach połowów nakładanych na rybaków, przepisach dotyczących postępowania wobec osób z zaburzeniami psychicznymi „stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób”.
Pytała o: bezpłatny dostęp do porad prawnych, rosyjskie embarga, propozycje ministerstwa zdrowia w sprawie opieki paliatywnej, kontrolę umów śmieciowych, kontrolę podmiotów leczniczych, perspektywę rozwoju obszarów wiejskich.
Postulowała o prawne uregulowanie standardów „zapachowej jakości powietrza”. Zwracała uwagę na wady systemu powiadamiania ratunkowego.
Upominała się na środki na budowę drogi krajowej z Warszawy przez Garwolin, Ryki, Lublin do Hrebennego.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-08-04 20:44
~do ola i teodor
?????????????????????????????
2015-08-03 08:27
~ola
do ????? - "mądrej głowie dość dwie słowie"
2015-08-02 20:40
~?????
Piszecie takie beznadziejne te komentarze.Ola,dziecko,o co chodzi ?????
2015-08-02 08:04
~ola
mydło i powidło -
2015-07-31 13:27
~Teodor
rola też nie ?
2015-07-31 10:00
~docent
to nie jest mój poziom, a nie pion
2015-07-31 08:50
~i albo
niczym jak w Czerwonym Kapturku albo innej bajce lub sztuce np. Iwonie księżniczce Burgundzie , grają obecnie w Teatrze Narodowym. Dobrze
2015-07-30 20:51
~do K.Borkowskiego
To co robią komornicy,woła o pomstę do samego nieba.Należy NATYCHMIAST wykończyć sprzedawców dopalaczy i ograniczyć prawa komornikom.To jest na wczoraj.Panowie posłowie.Bez tego nie macie prawa powrotu do koryta.
2015-07-30 12:54
~abc
no to skasowali za posiedzenia
2015-07-30 11:14
~bez
schizolstwa
2015-07-30 10:43
~do ~ roms z godz. 18.09.
proszę nie dawać rad , to źle świadczy o redaktorze
2015-07-29 21:22
~Ufff
Od powodzi,suszy,pożarów lasów i innych,Putina,Jarosława Kaczyńskiego,Maciarewicza i Kryśki Pawłowicz.Uchroń Nas Panie.
2015-07-29 20:41
~kwiatek
Posłowie mają działać przede wszystkim na rzecz kraju a nie swojego powiatu. Mogą pomagać, ale nie załatwiac.
2015-07-29 20:40
~~ mądrala
Nie znam się to się wypowiem - w wielu przypadkach motto naszych posłów. Pani redaktor się napracowała, pokazała nam jak dużo nasi posłowie powiedzieli/pytali/ postulowali/ odnosili się etc., ale co ten artykuł wnosi..
2015-07-29 20:33
~wyborca
A co zrrobili dla powiatu wyszkowskiego w ciągu 4 lat kadencji ? - oprocz tego że zarobili ponad 500 tysięcy
2015-07-29 18:09
~roms
Tytuł rzeczywiście jest zwodniczy. To, że wypowiadają się w jakichś sprawach nie znaczy, że są w nich ekspertami. Powinni jednak umieć wyrabiać sobie swój pogląd na każdy temat polityczny, ale do tego potrzeba wierności określonym zasadom. Jak dla mnie, to dyskwalifikującym polityka jest rozpoczynanie wypowiedzi od słów: wydaje mi się... Cenię polityków używających sformułowania: moim zdaniem...
2015-07-29 13:30
~redaktorze
co to zat tytuł ?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa